Chodzenie na obcasach jest niezdrowe! Poznaj przykre skutki chodzenia w szpilkach

Kobiety kochają szpilki, niestety tą miłość często musimy przypłacić własnym zdrowiem – chodzenie na obcasach jest niezdrowe!  Pomimo pięknego wyglądu buty na obcasie powodują, ze stopa przybiera nienaturalną pozycję, a to może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń, w tym do haluksów. O tym co jest ich przyczyną, jak ich uniknąć i jak leczyć opowiada ekspert,  dr n. med. Alina Blacha, specjalista ortopedii i traumatologii z prywatnego szpitala Żagiel Med W Lublinie.

modne szpilki

 

Leonardo Da Vinci powiedział kiedyś o stopie, że jest to cud inżynierii i zarazem dzieło sztuki. I trudno się z nim nie zgodzić. Stopa człowieka składa się w końcu z 26 kości, 33 stawów, 19 mięśni i ponad 100 więzadeł, na których opiera się cały ciężar naszego ciała. Z myślą o tym została zaprojektowana. Człowiek przyjął postawę pionową i bosą stopą przemierzał świat. Dziś nałożyliśmy na nią buty, które jednocześnie stały się ozdobą, modnym dodatkiem – który niedopasowany do naszej anatomii, nie dobrze wpływa na jej kondycję – mówi
dr n. med. Alina Blacha.

Główną funkcją stopy jest udział w poruszaniu się – przenoszenie wszystkich obciążeń ciężaru ciała i stałe utrzymanie jego równowagi. Aż połowa naszej wagi oparta jest o kość piętową. Reszta ciężaru utrzymywana jest przez głowy pierwszej i piątej kości śródstopia. To doskonały mechanizm, który jednak nie poradzi sobie z takimi przeciążeniami, jeśli włożymy go w but uniemożliwiający prawidłową pracę mięśni stopy – dodaje.

 Chodzenie na obcasach ma bolesne konsekwencje

Buty na wysokim obcasie i koturny mogą pięknie wyglądać na nodze. Niestety częste chodzenie w obuwiu, które sprawia, że stopa przez dłuższy czas pozostaje w pozycji nienaturalnej, może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń. Dotyczy to także butów ciasnych, źle dobranych. Jedną z chorób, która jest konsekwencją takiego traktowania stopy, są paluchy koślawe (potocznie zwane haluksami). Zmiany chorobowe są w tym przypadku charakterystyczne i dość łatwe do zdiagnozowania. Pacjenci skarżą się na wypukłość, która pojawia się w okolicy  palucha i jego zachodzenie na pozostałe palce. Miejsce to jest zaczerwienione i boli w czasie ruchu, najczęściej na skutek konfliktu z obuwiem – zauważa dr n. med. Alina Blacha i dodaje, że ból, który się wtedy pojawia, w krótkim czasie obejmuje nie tylko zniekształcony paluch, lecz całą przednią część stopy.

Wynika to z przenoszenia obciążeń przez nie przystosowane do tego części stopy- głównie głowę drugiej kości śródstopia. Pojawiają się w tym miejscu bardzo bolesne modzele. Pacjent zaczyna zmieniać sposób chodzenia, by zniwelować dotkliwe uczucie bólu przy każdym kroku.

Przyczyn haluksów jest więcej

Paluchy koślawe to choroba o charakterze cywilizacyjnym, na którą skarżą się przede wszystkim kobiety. Stanowią one ponad 85% wszystkich pacjentów. Między innymi jej przyczyną jest noszenie obuwia nieprzystosowanego do naszych stóp. Rzadko zdejmujemy buty, jeszcze rzadziej chodzimy boso, a to byłoby dla stóp idealną kuracją – przyznaje dr n. med. Alina Blacha- zauważa jednak,  że przyczyn występowania haluksów jest więcej. To nie tylko źle dobrane obuwie. Występowanie tego schorzenia jest również uwarunkowane genetycznie, co stanowi najważniejszy czynnik predysponujący. Dodatkowo u kobiet dochodzą czynniki hormonalne- zmniejszenie napięcia tkanek w okresie menopauzalnym- wtedy istniejąca  wcześniej niewielka deformacja może  znacznie się pogorszyć.

 

Bosą stopą i bez haluksów 

Podstawą jest profilaktyka od najmłodszych lat. Niestety w Polsce nie istnieje program profilaktyczny dotyczący stóp i zapobieganiu ich schorzeniom. Sami możemy jednak dbać o nasze stopy. Im więcej będziemy chodzić boso, im bardziej zadbamy o wygodne obuwie pozwalające na prawidłową pracę mięśni stopy, tym większe mamy szanse, że nie dopadnie nas ten problem.

Sposoby leczenia

Jest wiele metod radzenia sobie z haluksami. O ścieżce działania decyduje oczywiście lekarz, który ustala ją w oparciu o badania i stopień zaawansowania choroby. Czasem wystarczą systematyczne ćwiczenia korekcyjne, innym razem specjalne wkładki do butów. Najbardziej skuteczna opcja to zabieg operacyjny. Polega on na przecięciu kości i ustawieniu jej przez lekarza w prawidłowej, skorygowanej pozycji. Całość stabilizowana jest specjalnymi implantami, które utrzymują nową pozycję zespolonej kości. Trwale uwalniają one pacjentów od nawrotów choroby. Oczywiście ważne jest tutaj przestrzeganie zaleceń lekarza i dobór odpowiedniego obuwia po zabiegu operacyjnym – podkreśla dr n. med. Alina Blacha i dodaje, że stopy po zabiegu nie są umieszczane w gipsie i dzięki specjalnym butom można od razu stawać na nogach, co pozwala na szybki powrót do codziennych spraw. Po przeprowadzonej operacji pacjenta czeka jeszcze około 6 tygodniowa rehabilitacja. Do pełni sił i formy wraca on zazwyczaj po około 8 tygodniach od operacji.

Zdając sobie sprawę, jak ważne są dla nas nasze stopy, bez względu na to, czy jesteśmy genetycznie zagrożeni wystąpieniem deformacji takiej jak paluch koślawy, musimy dbać o stopy. Kupujmy dla nich wygodne obuwie, pozwalajmy na prawidłową pracę naszych mięśni i pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram, który każemy im dźwigać,  nie jest dla nich dobry. A jeśli nabawiliśmy się  deformacji stóp, warto już teraz zdecydować się na wizytę u lekarza, który wybierze dla nas najwłaściwszy sposób leczenia. Najważniejsze aby nie bagatelizować tego problemu, bo dolegliwość sama nie minie.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Żanett  5 lutego 2016 09:09

    Nie mam haluksów, ale wyobrażam sobie, ze to bolesne schorzenie.

    Odpowiedz
  2. Margaretkaw  5 lutego 2016 09:32

    Nie chodzę zbyt często na obcasach, ale prawdą jest, że wygląda się w nich o wiele korzystniej 🙂

    Odpowiedz
  3. Ewa  5 lutego 2016 13:37

    całe szczęście nie lubię chodzić w szpilkach- nie nadaję się i już

    Odpowiedz
  4. Wusia  5 lutego 2016 14:01

    Cena tej mody jest niestety bardzo wysoka.Konsekwencje przychodzą niestety z opóźnieniem, kiedy już możemy odpuścić sobie codziennego codzenie na szpilkach, a haluksy utrudniają chodzenie nawet na płaskim.

    Odpowiedz
  5. Jaworka  5 lutego 2016 16:18

    Bardzo ciekawy artykuł ale ja bardzo dużo chodzę na obcasach bo na płaskim nie umiem chodzić ale myślę że halluksy to też dziedziczenie u mnie w domu nikt nie miał a znam osobę co chodziła na płaskim obcasie i ma z nimi kłopot

    Odpowiedz
  6. martucha180  5 lutego 2016 16:43

    Wiem o tym od lat i dlatego unikam obcasów, a poza tym starczy mi cm i bez wspomagania 😉

    Odpowiedz
  7. BlackMary  5 lutego 2016 16:47

    Ciekawy artykuł

    Odpowiedz
  8. martus2833  5 lutego 2016 17:02

    Oglądałam program w TV, w którym pokazywano jak niezdrowe jest chodzenie na szpilkach. Pokazywano nawet 17, 18 – letnie dziewczyny z haluksami.
    Sama mam kilka par szpilek ale na co dzień wybieram wygodniejsze buty.

    Odpowiedz
  9. sylwiawes  5 lutego 2016 19:12

    Uwielbiam szpilki, ale na co dzień noszę wygodne buty 🙂

    Odpowiedz
  10. bbo  6 lutego 2016 13:57

    Ja akurat odczuwam ból kręgosłupa.

    Odpowiedz
  11. macierzanka  6 lutego 2016 17:06

    Ja też szpilki noszę od święta,chociaż bardzo lubię.

    Odpowiedz
  12. Black  6 lutego 2016 21:14

    fajne

    Odpowiedz
  13. Marta Anna Joanna  7 lutego 2016 16:00

    Uwielbiam szpilki i na razie nie mam zamiary ich zastąpić innymi butami.

    Odpowiedz
  14. IwonaLFC  7 lutego 2016 20:46

    Na szczęście ani nie lubię, ani nie potrafię chodzić w szpilkach.

    Odpowiedz
  15. lilkawodna  7 lutego 2016 22:11

    Ja niby to wiem ale i tak kocham szpilki. I ciągle kupuję kolejne.

    Odpowiedz
  16. Aneta  8 lutego 2016 15:21

    Chodzę na szpilkach tylko od Święta 🙂

    Odpowiedz
  17. AnnaKwasniak  8 lutego 2016 19:50

    Wysokie szpilki są nie zdrowe, jednak całkiem płaskie obuwie też szkodzi!

    Odpowiedz
  18. Patriszia  3 kwietnia 2016 23:04

    Nie chodzę w szpilkach chociaż bardzo mi się podobają. Niestety nie potrafię w nich chodzić, wolę się nie kompromitować i wybieram płaskie buty 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany