Chłopak i mężczyzna – instrukcja obsługi dla niewtajemniczonych

Z czego bierze się większość problemów w relacjach damsko-męskich? Z pewnością z niewiedzy, która może dotyczyć zarówno spraw światopoglądowych, które różnią obie płcie, jak i kwestii związanych z psychologią. Nietrudno o kłótnie, niesnaski i niedopowiedzenia, czy to w związku, czy przyjaźniach w relacji mężczyzna – kobieta. Jednak jest też i dobra wiadomość – przy odrobinie wiedzy i doświadczenia możemy się nauczyć, jak tych problemów unikać – oraz jak je rozwiązać, gdy już się pojawią.

prezent-dla-chlopaka

Co każda kobieta wiedzieć powinna…

Im jesteśmy młodsi, tym nasze doświadczenie życiowe jest mniejsze. To naturalne. Od nas jednak tylko zależy, czy chcemy je poszerzać – krótko mówiąc, czy chcemy się uczyć przez całe życie. Część naszej wiedzy jest wynoszona z domu – warto więc uczyć się poprzez interakcję z rodzicami/rodziną, starszym rodzeństwem, ale także bardziej doświadczonymi znajomymi. Dobrym pomysłem są też wbrew pozorom książki – poradniki psychologiczne. Te napisane prostym językiem, z nastawieniem właśnie na psychologię związków, bywają prawdziwą skarbnicą wiedzy. Ale i niezmiernie ważna jest edukacja – także szkolna, dotycząca właśnie płci i różnic między nimi. Powinna być ona stałym elementem zajęć takich jak wychowanie do życia w rodzinie.

Rozmowa mężczyzny z kobietą

Jakiś wzorcowy przykład osławionych różnic między płciami? To sposób rozmawiania. Mowa mężczyzn naprawdę różni się od typowego sposobu mówienia kobiet, choć zdarzają się tu wyjątki potwierdzające regułę. Przede wszystkim mężczyźni zwykle dążą do prostoty – także w omawianiu spraw. Chcą konkretów, a nie ozdobników. Kobiety mają z kolei tendencję do przedłużania rozmowy, zbędnych opisów, meandrowania. Jeśli oboje chcą się ze sobą dobrze porozumieć, każde z nich powinno więc wyjść drugiemu naprzeciw i postarać się z jednej strony zaakceptować inny sposób wyrażania myśli u rozmówcy, a z drugiej – dostosować się nieco samemu.

Jak się nie obrażać?

Druga ważna sprawa w komunikacji na linii chłopak – dziewczyna to to, jak reagują oni na konflikty. Kto ma pierwszy wyciągnąć rękę na zgodę? Czego nie robić? Często nie mamy pojęcia, jak się zachować. Do tego przeszkadza nam duma własna. Mężczyzn doprowadza na przykład do szału to, że kobieta obraża się, chowa urazę, ale nie chce powiedzieć, o co właściwie chodzi. Zapamiętajcie sobie więc dziewczyny – wasi faceci często chcą was przeprosić albo naprawić swoje błędy, ale też często nie wiedzą właściwie, co zrobili źle! Oni sami się tego nie domyślą – szczególnie gdy chodzi o jakiś pozornie nieważny dla nich „drobiazg”. Oni oczekują konkretnej rozmowy, nawet w formie jasno postawionego zarzutu. Z kolei panie mogą być zdruzgotane tym, że  panowie tak łatwo przechodzą do porządku dziennego nad kłótniami czy nieporozumieniami. Ale czemu właściwie mieliby o tym długo rozmyślać? Nie ma sensu też namawiać ich na wielokrotne przepraszanie, udawać dobrego humoru, ani oczekiwać na przedłużające się dyskusje nad danym problemem. Mężczyźni lubią rozwiązywać takie sprawy szybko i konkretnie. Bierzmy z nich więc przykład!

Prezenty i niespodzianki

Wiele błędów i powodów do zażenowania mogą też sprawiać tak niewinne rzeczy jak… podarunki. Wszyscy lubimy dostawać prezenty, ale jakże łatwo nam też poczuć rozczarowanie, gdy dana rzecz delikatnie mówiąc nie spełnia naszych oczekiwań! Powiedzmy sobie krótko: są zakazane prezenty zarówno dla chłopaka, jak i dziewczyny. Zły prezent dla chłopaka to więc na przykład kapcie, ciepłe ubranie (chyba , że sam zażyczy sobie na przykład czapkę na zimę!), czy większość kosmetyków (nawet, jeśli ich używa). Natomiast dobre prezenty dla chłopaka i mężczyzny to jakiś modny gadżet elektroniczny, voucher na jazdę crossem czy kręgle, oraz… droższa butelka alkoholu lub… ciasto. Z kolei słodycze to bardzo zły pomysł na prezent dla większości pań, podobnie jak nieprzemyślane kosmetyki, kupowanie perfum lub na przykład szminki „na wyczucie”, czy też kupowane bielizny o jeden numer za dużej lub za małej. To wszystko może wyglądać na niesłychanie skomplikowane, ale jest rada i na to – jeśli nie masz pewności, czy planowany prezent dla Twojego chłopaka/dziewczyny będzie odpowiedni, zapytaj o to brata, siostry lub przyjaciół odpowiedniej płci. I jeszcze jedno – dobry prezent to niekoniecznie niespodzianka. Jeśli chcesz sprawić komuś radość, zapytaj, co ją/jego naprawdę uszczęśliwi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (201 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...