Chłopak i mężczyzna – instrukcja obsługi dla niewtajemniczonych

Z czego bierze się większość problemów w relacjach damsko-męskich? Z pewnością z niewiedzy, która może dotyczyć zarówno spraw światopoglądowych, które różnią obie płcie, jak i kwestii związanych z psychologią. Nietrudno o kłótnie, niesnaski i niedopowiedzenia, czy to w związku, czy przyjaźniach w relacji mężczyzna – kobieta. Jednak jest też i dobra wiadomość – przy odrobinie wiedzy i doświadczenia możemy się nauczyć, jak tych problemów unikać – oraz jak je rozwiązać, gdy już się pojawią.

prezent-dla-chlopaka

Co każda kobieta wiedzieć powinna…

Im jesteśmy młodsi, tym nasze doświadczenie życiowe jest mniejsze. To naturalne. Od nas jednak tylko zależy, czy chcemy je poszerzać – krótko mówiąc, czy chcemy się uczyć przez całe życie. Część naszej wiedzy jest wynoszona z domu – warto więc uczyć się poprzez interakcję z rodzicami/rodziną, starszym rodzeństwem, ale także bardziej doświadczonymi znajomymi. Dobrym pomysłem są też wbrew pozorom książki – poradniki psychologiczne. Te napisane prostym językiem, z nastawieniem właśnie na psychologię związków, bywają prawdziwą skarbnicą wiedzy. Ale i niezmiernie ważna jest edukacja – także szkolna, dotycząca właśnie płci i różnic między nimi. Powinna być ona stałym elementem zajęć takich jak wychowanie do życia w rodzinie.

Rozmowa mężczyzny z kobietą

Jakiś wzorcowy przykład osławionych różnic między płciami? To sposób rozmawiania. Mowa mężczyzn naprawdę różni się od typowego sposobu mówienia kobiet, choć zdarzają się tu wyjątki potwierdzające regułę. Przede wszystkim mężczyźni zwykle dążą do prostoty – także w omawianiu spraw. Chcą konkretów, a nie ozdobników. Kobiety mają z kolei tendencję do przedłużania rozmowy, zbędnych opisów, meandrowania. Jeśli oboje chcą się ze sobą dobrze porozumieć, każde z nich powinno więc wyjść drugiemu naprzeciw i postarać się z jednej strony zaakceptować inny sposób wyrażania myśli u rozmówcy, a z drugiej – dostosować się nieco samemu.

Jak się nie obrażać?

Druga ważna sprawa w komunikacji na linii chłopak – dziewczyna to to, jak reagują oni na konflikty. Kto ma pierwszy wyciągnąć rękę na zgodę? Czego nie robić? Często nie mamy pojęcia, jak się zachować. Do tego przeszkadza nam duma własna. Mężczyzn doprowadza na przykład do szału to, że kobieta obraża się, chowa urazę, ale nie chce powiedzieć, o co właściwie chodzi. Zapamiętajcie sobie więc dziewczyny – wasi faceci często chcą was przeprosić albo naprawić swoje błędy, ale też często nie wiedzą właściwie, co zrobili źle! Oni sami się tego nie domyślą – szczególnie gdy chodzi o jakiś pozornie nieważny dla nich „drobiazg”. Oni oczekują konkretnej rozmowy, nawet w formie jasno postawionego zarzutu. Z kolei panie mogą być zdruzgotane tym, że  panowie tak łatwo przechodzą do porządku dziennego nad kłótniami czy nieporozumieniami. Ale czemu właściwie mieliby o tym długo rozmyślać? Nie ma sensu też namawiać ich na wielokrotne przepraszanie, udawać dobrego humoru, ani oczekiwać na przedłużające się dyskusje nad danym problemem. Mężczyźni lubią rozwiązywać takie sprawy szybko i konkretnie. Bierzmy z nich więc przykład!

Prezenty i niespodzianki

Wiele błędów i powodów do zażenowania mogą też sprawiać tak niewinne rzeczy jak… podarunki. Wszyscy lubimy dostawać prezenty, ale jakże łatwo nam też poczuć rozczarowanie, gdy dana rzecz delikatnie mówiąc nie spełnia naszych oczekiwań! Powiedzmy sobie krótko: są zakazane prezenty zarówno dla chłopaka, jak i dziewczyny. Zły prezent dla chłopaka to więc na przykład kapcie, ciepłe ubranie (chyba , że sam zażyczy sobie na przykład czapkę na zimę!), czy większość kosmetyków (nawet, jeśli ich używa). Natomiast dobre prezenty dla chłopaka i mężczyzny to jakiś modny gadżet elektroniczny, voucher na jazdę crossem czy kręgle, oraz… droższa butelka alkoholu lub… ciasto. Z kolei słodycze to bardzo zły pomysł na prezent dla większości pań, podobnie jak nieprzemyślane kosmetyki, kupowanie perfum lub na przykład szminki „na wyczucie”, czy też kupowane bielizny o jeden numer za dużej lub za małej. To wszystko może wyglądać na niesłychanie skomplikowane, ale jest rada i na to – jeśli nie masz pewności, czy planowany prezent dla Twojego chłopaka/dziewczyny będzie odpowiedni, zapytaj o to brata, siostry lub przyjaciół odpowiedniej płci. I jeszcze jedno – dobry prezent to niekoniecznie niespodzianka. Jeśli chcesz sprawić komuś radość, zapytaj, co ją/jego naprawdę uszczęśliwi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (195 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  7 marca 2016 20:08

  Jest w tym artykule wiele prawdy. Szczególnie na początku znajomości trudno jest trafić z wymarzonym prezentem. Nie znamy się jeszcze tak dobrze no i czasami nie chcemu pokazać, ze bardzo mam zależy.

  Odpowiedz
 2. martucha180  7 marca 2016 20:45

  instrukcja… 🙂

  Odpowiedz
 3. Żanett  7 marca 2016 23:48

  „Mężczyzn doprowadza na przykład do szału to, że kobieta obraża się, chowa urazę, ale nie chce powiedzieć, o co właściwie chodzi” 😀 Chyba często same nie wiemy, o co nam chodzi :p

  Odpowiedz
  • Aneta  8 marca 2016 13:55

   Ha ha to prawda! 😀 Ja tak mam np. bardzo często 😀 Mój chłopak jest „złotym ludziem”, że ze mną wytrzymuje, naprawdę 😀 Czasem to jest jednak silniejsze ode mnie, cóż poradzić 😀

   Odpowiedz
   • Jaworka  9 marca 2016 11:22

    Ja też tak mam ale my kobietki lubimy być adorowane, przepraszane, widzieć że wykazuje zaangażowanie też czasami myślę że mężczyźni muszą tyle z nami wytrzymać, jednak jesteśmy bardzo skomplikowane i nieprzewidywalne

    Odpowiedz
 4. mama_kazala  8 marca 2016 11:40

  jeszcze bym trochę dodała, bo jestem kobietą ….to moze jednak bedę się starala trzymać konkretów 😉

  Odpowiedz
 5. nuczka  8 marca 2016 19:00

  Ciekawy artykuł, problemy były, są i będą i trudno je rozwiązywać jak „każdy chce mieć swoją rację” niestety kompromis konieczny, nie ma co się kłócić, obrażać, jak mamy być na całe życie…niestety potem musimy się pogodzić ..;)

  Odpowiedz
 6. Uśmiechnij się :)  8 marca 2016 21:33

  Dużo prawdy w tym artykule, oczywistej prawdy, nad którą nie ma się co rozwodzić. Różnice między kobietami i mężczyznami były i będą zawsze. Kompromis to słowo klucz. Bez kompromisów nie dojdziemy do porozumienia, ale do tego trzeba dojrzeć. I swoją drogą ostatnia część artykułu w ogóle nie pasuje do reszty. My tu gadu gadu o relacji damsko-męskiej a tu nagle problem z podarkami. Dla mnie to jakby najmniejszy problem, nawet jeśli prezent jest nietrafiony, to nie przesądza o tej właśnie relacji. Nietrafiona puenta!

  Odpowiedz
 7. Anita  29 marca 2016 22:29

  już widzę jak mój facet cieszyłby się z ciasta 😀 a co do obrazy, to chyba już taka natura kobiet.. u mnie zdarza się to bardzo często, chociaż chce to wyeliminować.

  Odpowiedz
 8. luna341  10 kwietnia 2016 09:53

  Faceci są zimnej planety i fakt potrzeba specjalnej instrukcji obsługi tych osobników

  Odpowiedz
 9. stokrotkapolna  14 listopada 2016 09:54

  Taki sobie artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany