Chirurgiczne usunięcie zaćmy i wybór sztucznej soczewki

Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu w Polsce – obok jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej. Jednocześnie wymienia się ją wśród najczęstszych przyczyn ślepoty i zaburzeń wzroku. Skuteczne leczenie zaćmy jest możliwe, wymaga jednak wykonania zabiegu chirurgicznego. Operacja zaćmy pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku i skutkuje znaczną poprawą widzenia.

Operacji zaćmy nie trzeba się bać

W przebiegu zaćmy naturalna soczewka oka ulega zmętnieniu, co skutkuje zaburzeniami widzenia, a w przypadku zaniechania leczenia całkowitą ślepotą. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki jest mało skomplikowanym zabiegiem, a pacjenci szybko wracają do pełnej sprawności.

Zmętnienie soczewki w przebiegu katarakty jest nieodwracalne, dlatego operacja zaćmy polega na jej usunięciu i zastąpieniu implantem, czyli sztuczną soczewką, która przywraca choremu zdolność ostrego widzenia. Aktualnie zabieg wykonuje się metodą fakoemulsyfikacji, która polega na rozdrobnieniu soczewki za pomocą ultradźwięków i aspiracji jej pozostałości. Pozostawienie w oku tylnej torebki soczewki umożliwia łatwe wszczepienie implantu.

Operacji na zaćmę nie trzeba się bać. Zabiegi wykonywane metodą fakoemulsyfikacji przebiegają bardzo szybko, wymagają minimalnego nacięcia gałki ocznej. Chirurg usuwa rozbitą soczewkę za pomocą igły, a implant jest wprowadzany przez otwór wielkości poniżej 3 mm. Pacjent nie wymaga pełnego znieczulenia i zwykle może wrócić do domu w dniu operacji – opowiada nasz rozmówca z Kliniki Kalmedica w Kaliszu.

Rodzaje sztucznych soczewek w leczeniu zaćmy

Podczas operacji zaćmy do gałki ocznej wszczepiana jest sztuczna soczewka. Obecnie stosuje się trzy rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych: jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne. Soczewki jednoogniskowe nie mają zdolności akomodacji; przywracają dobre widzenie z bliskiej odległości i wymagają używania okularów korekcyjnych do dali. Soczewki wieloogniskowe zapewniają pełen zakres widzenia, ponieważ naśladują funkcje naturalnej soczewki. Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe są w stanie korygować astygmatyzm.

Przy wyborze sztucznej soczewki najlepiej byłoby kierować się wadą wzroku, która towarzyszy zaćmie. Większość pacjentów musi brać pod uwagę także finanse. Na pełną refundację operacji mogą liczyć wyłącznie ci chorzy, którzy decydują się na soczewki jednoogniskowe. Do soczewek ze zdolnością akomodacji trzeba dopłacić. Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, najlepiej po konsultacji z okulistą.

Zaćma – informacje o sposobach leczenia

Zaćma – informacje o sposobach leczenia

W 2010 roku ośrodek badawczy CBOS, na zlecenie firmy Alcon, przeprowadził ogólnopolskie badanie na temat wiedzy o zaćmie. W badaniu wzięło udział 200 osób, w tym 100 po przeprowadzonej operacji usuwania zaćmy i 100 oczekujących
Zaćma – Dowiedz się jak zadbać o swoje oczy

Zaćma – Dowiedz się jak zadbać o swoje oczy

Wiedza Polaków na temat zaćmy wciąż opiera się na stereotypach. Brak rzetelnej wiedzy na ten temat powoduje niepotrzebny strach przed operacją, a choroba uchodzi za niebezpieczną i trudną do wyleczenia. A tak być nie powinno.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. arunia  10 grudnia 2021 23:33

    Przeżyłam ten zabieg dwa razy na oba oczy, nie ma się czego bać. Efekty są niesamowite. Należałoby jeszcze dodać, że częstym powikłaniem po zabiegu wszczepienia nowej soczewki jest tzw. zaćma wtórna, która pojawia się zazwyczaj po kilku miesiącach. Miałam tak dwa razy, w tym przypadku wystarczy krótki zabieg laserowy i wszystko wraca do normy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany