Poprawianie natury, czyli chirurgia plastyczna. Jakie zabiegi najczęściej wykonujemy?

Chirurgia plastyczna powoli przestaje być w Polsce tematem tabu. Co ciekawe, wzorem zachodniej Europy czy Stanów Zjednoczonych, z tego typu zabiegów korzystają już nie tylko kobiety, ale coraz częściej także mężczyźni, którzy również pragną wyglądać pięknie i młodo. W jaki sposób najczęściej poprawiamy naturę, gdy makijaż odmładzający już nie pomaga?

 Zobacz także: Jak powstaje cellulit i jakimi składnikami z nim walczyć?

senior woman with correcting marks

– Zdecydowanie najpopularniejszym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej jest liposukcja, czyli usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonej partii ciała, np. z nóg, brzucha szyi i innych  co pozwala przywrócić im atrakcyjny wygląd – mówi dr n. med. Janusz Jaworowski, chirurg plastyczny z Renew Clinic.

 Oprócz tego chętnie poddajemy się też chociażby likwidacji nadmiaru skóry na powiekach, powiększaniu piersi oraz decydujemy się na „drobne” poprawki odstających uszu czy kształtu nosa.

 – Innym zabiegiem, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem kobiet, jest przywracanie wyglądu ciała sprzed porodu. Ciąża pozostawia przecież po sobie wyraźne ślady, stąd młode kobiet decydują się  na korekty powłok brzucha, abdominoplastyka czy podnoszenie biustu – dodaje przedstawiciel Renew Clinic.

 

Poprawianie natury, czyli chirurgia plastyczna – Konsultacje i świadoma zgoda

Medycyna estetyczna (2)

Polecamy również: Kolagenowe odmładzanie

Niezależnie od zakresu ingerencji, punktem wyjścia zawsze jest konsultacja u specjalisty. Podczas takiego spotkania chirurg plastyczny poznaje oczekiwania pacjenta i na podstawie własnego doświadczenia dobiera odpowiedni zabieg i sposób jego wykonania do oczekiwań pacjenta.

 – Przy tej okazji zlecane są także wszelkie niezbędne badania dodatkowe – jak np. badanie krwi, pozwalające określić, czy operacja może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym – informuje dr Jaworowski.

 Istotnym elementem konsultacji jest też podpisanie świadomej zgody na przeprowadzenie zabiegu. Pacjent powinien dokładnie przeczytać ten dokument zanim go podpisze, bo dzięki temu pacjent uzyskuje pełny pakiet informacji na temat przebiegu zabiegu, oczekiwanych efektów, możliwych komplikacji oraz zaleceń pooperacyjnych.

Poprawianie natury, czyli chirurgia plastyczna – Rekonwalescencja i efekty

Top 10 zabiegow medycyny estetycznej

Zobacz też: Jak schudnąć z wybranej części ciała?

W tym miejscu warto uświadomić sobie, że niemal każdy zabieg – z tymi z zakresu medycyny estetycznej włącznie – wiąże się z pewnym dyskomfortem. Przykładowo, w przypadku liposukcji, rekonwalescencja po operacji trwa ok. 2-3 dni.

 ­- Aspekt fizycznej sprawności to jedno. Do tego dochodzi jeszcze możliwość swobodnego pokazania się swojemu otoczeniu. By przyspieszyć efekty zaleca się więc pacjentom masaże i różnego rodzaju zabiegi wykonywane na ogół do dwóch razy w tygodniu – opisuje specjalista Renew Clinic.

 Z kolei w przypadku operacji okolic twarzy okres rekonwalescencji trwa około 14 dni – cały ten czas może się bowiem utrzymywać różnego stopnia opuchlizna.

 – Na koniec warto przypomnieć, że ostatecznie najlepszy efekt uzyskujemy mniej więc po 6 miesiącach od operacji, a np. w przypadku korekt nosa – nawet po upływie roku. Z oceną rezultatów każdorazowo należy się zatem nieco wstrzymać i po prostu zaufać w tym względzie specjalistom – dodaje dr Janusz Jaworowski.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Anett13  26 kwietnia 2016 08:46

  Chyba bym się nie zdecydowała, wolę żyć z moimi małymi defektami. Pewnie po jakimś wypadku, poparzeniu – tak, bo dzięki temu można dalej żyć normalnie, w innych warunkach, raczej nie. Bałabym się, ze jednak coś sie nie uda.

  Odpowiedz
 2. Jaworka  26 kwietnia 2016 20:44

  Nie zdecydowała bym się na żadną operację plastyczną za bardzo się boję nie mam żadnego okropnego defektu który by mi przeszkadzał ale nie dziwię sie osobie która ma np długi nos szczególnie kobieta i z tym się czuje bardzo źle i jedynym wyjściem jest operacja plastyczna i jeśli ma to jej poprawić samopoczucie to czemu nie po to jest medycyna estetyczna tylko trzeba wybrać odpowiednią i zaufaną klinikę

  Odpowiedz
 3. egui  26 kwietnia 2016 21:21

  Trochę przeraża mnie ten czas dochodzenia do siebie, ale faktycznie, gdybym bardzo męczyła się z jakimś defektem i miała możliwość przeprowadzenia zabiegu na pewno bym się zdecydowała. Z reszta od dziecka marzyłam o operacji uszu. Teraz już jakoś zaakceptowałam, że trochę odstają, ale jeśli by mi się trafiła okazja nie omieszkałabym z niej skorzystać.

  Odpowiedz
 4. Joowita94  27 kwietnia 2016 09:39

  Chciałabym mieć większe piersi ale nie zdecydowała bym się na taki zabieg. W życiu są większe problemy. Jednak gdybym miała fundusze to chciałabym lekko powiększyć usta 😉

  Odpowiedz
 5. Aneta  29 kwietnia 2016 16:25

  Cóż, każdy chce chyba jakoś tam utrzymać swoją młodość czy też urodę, zamiast spojrzeć na to z nieco innej perspektywy… Ja nie jestem zwolenniczką medycyny estetycznej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany