Chelatowanie włosów – co to jest? Jak wykonać ten zabieg i jakie przynosi efekty?
Chelatowanie włosów to pojęcie znane każdej osobie, która postawiła na świadomą pielęgnację włosów. Choć brzmi dość “egzotycznie”, to nie ma w tym nic niezwykłego. Jest związane z twardością wody i oczyszczaniem włosów. Co jest chelatowanie włosów i czy warto wprowadzić ten zabieg do swojej pielęgnacji? Postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości!
Spis treści:
Zdarza się, że robisz, co możesz, a Twoje włosy wciąż są w złej kondycji. Przyczyna nie zawsze leży w kosmetykach. Na kondycję włosów wpływa też twarda woda. Prostym sposobem na pozbycie się problemów związanych z twardą wodą jest chelatowanie włosów, czyli użycie do mycia włosów produktu, w które skład wchodzi substancja organiczna tworząca chelaty z jonami metali. Włosy po umyciu takim kosmetykiem są miękkie i gładkie, ponieważ został usunięty z nich osad z twardej wody.
Chelatowanie włosów – co to jest?
Chelatowanie włosów sprowadza się właściwie do czynności mycia włosów tyle, że za pomocą odpowiednich produktów. Jest to usuwanie z powierzchni włosów nagromadzonego na nich z każdym kolejnym myciem włosów osadu. Twarda woda zawiera w dużej ilości jony, które tworzą na włosach niewidzialną skorupę. Włosy stają się wtedy suche i matowe. Nawet najbardziej skrupulatna pielęgnacja wtedy niewiele daje, bo osad tworzy barierę, przez którą nie docierają odżywcze składniki produktów do włosów. Chelatowanie włosów polega na tym, że podczas mycia jony zostają związane przez substancję organiczną, powstaje chelat, a z włosów znika osad. Im twardsza woda, tym więcej składników mineralnych się w niej znajduje. Jeśli zauważasz osad z kamienia np. na czajniku lub przy bateriach, oznacza, że masz w kranie twardą wodę. Jeśli zależy Ci na miękkich w dotyku, lśniących i zdrowych włosach, koniecznie wprowadź do swojej pielęgnacji chelatowanie.
Chelatowanie włosów – efekty
Nawet jeśli nie zauważasz kamienia w swojej wodzie i uważasz, że chelatowanie włosów Ciebie nie powinno dotyczyć, ale Twoje włosy pomimo pielęgnacji wciąż są suche i matowe, to wypróbuj chelatowanie włosów. Woda w naszych kranach przeważnie jest twarda, czego nie widać gołym okiem. Twarda woda może powodować też zapychanie mieszków włosowych, czego rezultatem jest podrażniona skóra głowy i wypadanie włosów. Włosy po chelatowaniu są dokładnie oczyszczone. Skóra głowy oddycha i łatwiej przyjmuje składniki odżywcze z kosmetyków. Włosy stają się miękkie i pełne blasku, odzyskują intensywność koloru, przestają się plątać i puszyć.
Czym chelatować włosy?
Chelatowanie włosów polega na ich dogłębnym umyciu. Potrzebujemy zatem do tego odpowiedniego szamponu chelatującego. Można wykonać też samodzielnie mieszankę do mycia włosów z witaminą C. Szampony chelatujące muszą zawierać substancję organiczną, która tworzy z jonami metali obecnymi w wodzie chelaty, czyli związki chemiczne, w skład których wchodzą pierwiastki metalu oraz substancje organiczne chelatujące. Substancjami chelatującymi obecnymi w szamponach są zwykle wersenian disodowy (disodowy EDTA, disodium EDTA) i tetrasodowy EDTA (tetrasodium EDTA).
Chelatowanie włosów – szampony
Istnieje wiele szamponów, które możemy uznać za szampony chelatujące. Jednymi z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych jest szampon rewitalizujący Jantar z bursztynowej serii. Na rynku dostępne też są specjalne szampony do chelatowania włosów. Ich składnikami bazującymi są właśnie disodium EDTA i tetrasodium EDTA. Dodatkowo w ich składzie znajdziemy substancje nawilżające i odżywiające. Warto jednak samemu poszukać i zagłębić się w skład “zwykłych” szamponów, bo cenowo wypadają o wiele taniej od tych, które są oznaczone jako przeznaczone do chelatowania, np. szampon rumiankowy Eva Nature Style jest odpowiedni do tego zabiegu, a kosztuje ok. 5 zł. Chelatowanie włosów wykonujemy 1-2 razy na miesiąc (w zależności od częstotliwości mycia włosów i ich wyglądu).
Chelatowanie włosów witamina C
Zabieg chelatowania włosów można wykonać też nakładając na włosy samodzielnie przygotowaną maskę z witaminą C. Do przygotowania maski z witaminą C do chelatowania włosów potrzebujesz:
- kwasek cytrynowy
- maska do włosów bez protein w składzie
- witamina C (tabletka lub kapsułka)
Tabletkę z witaminą C należy najpierw rozkruszyć i dodać do ok. 3 łyżek maski do włosów. Wymieszaj i dodaj ½ łyżeczki kwasku cytrynowego. Wszystko ponownie dokładnie wymieszaj i nałóż na włosy (nie na skórę głowy!). Dla lepszych efektów możesz na włosy nałożyć czepek i trzymać włosy pod nim przez ok. 20-30 minut. Po tym czasie dokładnie zmyj maskę letnią wodą. Chelatowanie włosów może je lekko przesuszyć, więc nie trzymaj dłużej i nie wykonuj tego zabiegu zbyt często.