Chcesz wspomóc rozwój swojego dziecka? Sięgnij po odpowiednie pomoce edukacyjne
Uczymy się przez całe życie. Niemniej jednak, to pierwsze lata po przyjściu na świat są czasem, gdy mały człowiek przyswaja sobie podstawowe umiejętności i kompetencje. Od przebiegu tego etapu życia zależy w dużej mierze przyszłość dziecka. Dlatego warto wspomóc jego rozwój. Możesz to zrobić, łącząc naukę z zabawą.
Proces uczenia się wielu osobom kojarzy się z mozolną, męczącą pracą i obowiązkiem. Tymczasem na naukę warto spojrzeć z zupełnie innej perspektywy – zwłaszcza na pierwszym etapie rozwoju dziecka. Wówczas nie ma mowy o posadzeniu malucha w szkolnej ławce i zmuszeniu go do przeczytania czytanki czy wykonania obliczeń matematycznych. Nie miałoby to większego sensu i przeczyłoby idei rozwoju.
Jak zatem uczy się dziecko? W pierwszych latach życia – głównie poprzez obserwowanie i naśladowanie dorosłych. Drugim istotnym elementem tej układanki jest… zabawa. To właśnie ona:
- pobudza kreatywność,
- uczy rozwiązywania problemów,
- kształtuje zdolności manualne i zwiększa sprawność oraz precyzję ruchów,
- uczy logicznego myślenia,
- wzmacnia kompetencje językowe.
Warto zatem zastanowić się dobrze nad wyborem zabawek oraz gier dla dziecka. Pozostawienie 2-3-latka z tabletem czy przed ekranem telewizora nie wystarczy – zwłaszcza jeśli chcesz zapewnić swojej pociesze zdrowy i wszechstronny rozwój.
Pomoce edukacyjne – nie taki diabeł straszny…
Choć pomoce dydaktyczne i edukacyjne na pierwszy rzut oka mogą nie budzić skojarzeń z zabawą, wystarczy jeden rzut oka na nie, by zrozumieć, że zostały zaprojektowane tak, aby przede wszystkim właśnie bawiły. Dlaczego? To bardzo proste. Muszą zachęcić dziecko do skorzystania z nich – zaciekawić i wciągnąć na tyle, by maluch chciał do nich wracać i rozwiązywać kolejne zadania. I tak rzeczywiście jest. Aby się o tym przekonać, wystarczy zerknąć np. na pomoce edukacyjne dostępne w EduKsiegarnia.pl. W bogatym katalogu akcesoriów z tej kategorii czekają interesujące gry, klocki, puzzle, układanki, zabawy językowe i znacznie więcej.
Bogata gama pomocy edukacyjnych to dobra wiadomość zarówno dla rodziców dzieci rozwijających się w pełni prawidłowo, jak i tych, które wymagają wsparcia – np. zmagających się z zaburzeniami mowy. Regularna praca (a zatem zabawa) z odpowiednio dobranymi materiałami krok po kroku pomoże zniwelować problemy i zapewni dobry start w szkole.
Jak pracować z pomocami edukacyjnymi?
Zacznij od wybrania tych właściwych. Dobierz je do:
- wieku swojego dziecka – innych będzie potrzebował 12-miesięczny maluch, a innych 3- czy 4-latek,
- jego indywidualnych potrzeb – jeśli dziecko potrzebuje np. wsparcia rozwoju mowy czy ma problemy z czytaniem, wybierz akcesoria, które będą nakierowane na realizację tego celu,
- celów rozwojowych – inne pomoce wspomogą rozwój kreatywności, inne – logicznego myślenia, a jeszcze inne zapewnią wsparcie w rozwoju intelektualnym oraz społecznym.
Dlatego też dobrze będzie, jeśli przyjrzysz się dokładnie opisowi każdej z gier i akcesoriów. Te, które zostały przygotowane przez profesjonalistów, w naprawdę przemyślany sposób, będą już na opakowaniu wyjaśniały i cel, dla którego powstały, i określą, dla kogo są przeznaczone.
Dobierając pomoce dydaktyczne, możesz się również skonsultować z lekarzem, psychologiem czy pedagogiem, a także z opiekunami dziecka w żłobku, przedszkolu czy szkole. To ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji co do wyboru najlepszych akcesoriów.