Chcesz medytować? Oto fragment książki M. Moli „Medytacja. Łatwiejsza niż myślisz”

Staroindyjski system leczniczy – znany powszechnie jako ajurweda – oraz filozofia jogi i medytacji mają tradycję sięgającą 5 tys. lat wstecz. (…) Wiedza obu systemów uzupełnia się i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wspiera także rozwój duchowy.

medytacja-łatwiejsza-niż-myślisz

Nazwa „ajurweda” to połączenie dwóch sanskryckich słów: ayus – życie i veda – wiedza, nauka. Ajurweda jest więc nauką o zasadach kierujących życiem. Zgodnie z jej podstawową regułą ciało ma nierozerwalny związek z umysłem. Stan zdrowia i choroby ciała zależy od kondycji umysłu.

Wyraźne wpływy ajurwedy można zauważyć we współcześnie praktykowanej medycynie psychosomatycznej. (…)  Zdaniem starożytnych mędrców wszystko w naturze składa się z elementów: ziemi, ognia, wody, powietrza i eteru (przestrzeni). Łączą się one ze sobą, by stworzyć trzy podstawowe cechy, tzw. dosha: Vatę, Pittę i Kaphę. Vata to połączenie powietrza i eteru, Pitta – ognia i wody, a Kapha – wody i ziemi. Te trzy cechy są obecne także w ludzkim ciele. Regulują tysiące funkcji w całym psychofizycznym układzie. Każda z dosha ma własne zadania:

 • Vata dosha kontroluje każdą formę ruchu w organizmie. Kieruje oddychaniem, perystaltyką jelit, wydalaniem. Odpowiada za aktywność układu nerwowego i zmysłów.
 • Pitta dosha kontroluje trawienie i metabolizm, czyli procesy biochemiczne zachodzące w ciele.
 • Kapha dosha odpowiada za rozwój, budowę i strukturę ciała. Reguluje gospodarowanie płynami w ciele.

W każdym organizmie znajdują się wszystkie dosha. Zaburzenie któregokolwiek z tych elementów jest odczuwane jako choroba, dyskomfort czy ból. Utrzymanie dosha w harmonii dokonuje się przez właściwe oddychanie, zdrowe pożywienie, czystą wodę, promienie słoneczne, odpowiednie ćwiczenia fizyczne i dobry sen. Prawdziwa siła tych czynników, szczególnie pożywienia i ćwiczeń, przejawia się dopiero wtedy, gdy człowiek używa ich we właściwych połączeniach oraz dobiera je odpowiednio do konstytucji psychofizycznej (budowy ciała i cech psychicznych określonych przez dominującą dosha) i sytuacji, w jakiej się znajduje. Właśnie to indywidualistyczne, a zarazem całościowe podejście do pacjenta czyni ajurwedę tak skuteczną.

Fragment książki Magdaleny Moli „Medytacja. Łatwiejsza niż myślisz”, Samo Sedno, Warszawa 2014.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

Poznaj zbawienną moc medytacji, która wprowadzi w twoje życie ład i równowagę oraz uwolni cię od negatywnych emocji i stresu. Dzięki wskazówkom zawartym w poradniku przekonasz się, że medytacja pomaga osiągnąć zharmonizowane życie i dostarcza wewnętrznej satysfakcji.

W książce znajdziesz opisy różnych ścieżek medytacyjnych m.in. medytacji w ciszy, medytacji w ruchu czy medytacji z mantrą. Dzięki temu możesz wybrać tę, która jest najbardziej skuteczna i najprostsza do zastosowania w twoim życiu.

Treść poradnika wzbogacają inspirujące cytaty, liczne historie z życia oraz zdjęcia prezentujące m.in. asany relaksacyjne. Integralną częścią książki jest płyta CD z technikami medytacji z mantrą.

Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno:

 • przedstawia korzyści, jakie niesie ze sobą medytacja – od poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego aż po głębokie zrozumienie samego siebie
 • omawia proste i skuteczne techniki relaksacyjne, m.in. relaksację joga nidra, relaksację Jacobsona czy technikę milczącego świadka prezentuje elementy hatha-jogi, czyli podstawowe asany odprężające
 • wskazuje sposoby na to, jak odmienić swój dom i otoczenie, by wzmocnić efekty medytacji
 • zawiera cenne informacje dotyczące zdrowego stylu życia, pomaga dopasować odpowiednią dietę oraz opracować idealny rozkład dnia

O autorce:

MAGDALENA MOLA – instruktorka medytacji z 20-letnim doświadczeniem. Inicjatorka projektów Yoga Life Style oraz Zrelaksowani.pl. Prowadzi zajęcia z zakresu medytacji i jogi oraz jej adaptacji we współczesnym świecie.

ISBN: 978-83-7788-466-9

cena: 35,90

ilość stron: 232

Więcej informacji: www.SamoSedno.com.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (105 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  21 stycznia 2015 13:49

  + wizualizacja.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  21 stycznia 2015 15:34

  W dzisiejszych czasach takie wyciszenie przez medytację przyda się każdemu.

  Odpowiedz
 3. Kobietaona  31 lipca 2015 14:33

  chciałabym tak umieć usiąść oczyścić umysł i medytować, ale znam siebie i nie wytrzymałabym długo, próbowałam z jogą nic z tego po 5 minutach zaczynam sie nudzić i koniec

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany