Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

Przeczytałaś setki poradników mówiących, co powinnaś zrobić, by być szczęśliwa, ale opisane tam działania nie przynoszą efektów? Być może lepiej sprawdzi się metoda odwrotna. Sprawdź, czego nie robić, by być szczęśliwą i spróbuj oprzeć swoje życie na nowych zasadach!

 

Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

Polecamy także: Bądź aktywna i szczęśliwa!

 

1. Samotna wojowniczka

Studentki, młode matki oraz kobiety, które właśnie rozpoczęły swoją pierwszą pracę lub otworzyły działalność, często postanawiają udowodnić, że poradzą sobie w każdej sferze życia bez niczyjej pomocy. Nauka na studia, praca, sprzątanie, gotowanie zdrowych posiłków, załatwianie trudnych urzędowych spraw, opieka nad dziećmi – to prawda, że wszystkie te czynności można wykonywać samodzielnie. Pytanie tylko, jak długo dasz radę „chodzić na pełnych obrotach” (w końcu nie jesteś króliczkiem Duracella z niewyczerpywalną baterią) zanim popadniesz we frustrację. Zapomnij nieudaną bajkę o Zosi-samosi, którą czytałaś w dzieciństwie! Proszenie o pomoc i dzielenie obowiązków wśród domowników to naturalna sprawa. Nie bez powodu na naszej planecie żyje aż 7 miliardów ludzi! Jak wyglądałby świat, gdyby każdy robił wszystko bez pomocy i interakcji z innymi?

byc-szczesliwa

źródło: ww.giphy.com

 

2. Perfekcyjna pani domu

Oglądasz programy z Małgorzatą Rozenek lub czytasz książki kucharskie Marthy Stuart i robisz wszystko, by Twoje meble nie pozostawiły ani drobinki kurzu na białych rękawiczkach, a wszystkie Twoje ciasta pretendowały do nagrody w konkursie na cukiernika roku? Natychmiast z tym skończ! Musisz wiedzieć, że zanim perfekcyjne panie domu wkroczą do pokazywanych w telewizji apartamentów, są one zwykle sprzątane przez całe ekipy ludzi. Piekący i gotujący celebryci przygotowują zaś swoje potrawy częściowo poza kamerami, poświęcając na poszczególne etapy dużo więcej czasu niż mogłoby się wydawać. Używają przy tym kosztownych akcesoriów i ozdób, na które i tak nie mogłabyś sobie pozwolić. Zamiast próbować dosięgnąć telewizyjnego lub książkowego ideału, zobacz niezbyt udane efekty tych walk podjętych przez zwykłych ludzi.

 

Jeden z przykładów „książka kucharska kontra rzeczywistość”:

sub-buzz-6803-1466481003-1-1

 źródło: www.buzzfeed.com

 

Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

3. Ja vs reszta świata

Zaglądasz na profil koleżanki na Facebooku, a tam kolejne zdjęcia z obiadu w sushi barze, urlopu na Malediwach czy szalonego wypadu do Paryża, o którym Ty możesz jedynie pomarzyć? Przestań porównywać swoje życie z podkolorowanym, pełnym iluzji wirtualnym światem! Pamiętaj, że zdjęcia na profilach społecznościowych pokazują tylko wycinek rzeczywistości i nawet ten mały wycinek nie musi nieść z sobą prawdziwego przekazu. Chyba nie spodziewasz się, że Twoja znajoma wstawi tam zdjęcia z dnia kiedy jej twarz obsypał trądzik i wywróciła się w kałuży błota, biegnąc na tramwaj z ciężkimi zakupami w ręku. Ale to przecież nie oznacza, że takie zdarzenia się jej nie przytrafiają, nie mówiąc już o poważniejszych problemach, takich jak choroby czy długi. Zastanów się: czy kiedy robisz sobie z kimś zdjęcie, przybieracie smutne miny albo stoicie w sztywnych pozach? Słynne w Internecie zdjęcia „bohaterów drugiego planu” pokazują, że nawet nieznani sobie ludzie lubią wygłupiać się na wspólnych fotografiach. Zdjęcia często są też podrasowywane w programach graficznych i gdybyś sama robiła fotografie we wszystkich przyjemnych momentach dnia, na pewno byłabyś w stanie ułożyć z nich równie efektowny kolaż z drobnymi radościami codzienności.

 

byc-szczesliwa

źródło: www.pinterest.com

 

być szczęśliwa

źródło: www.feedly.com

 

Australijska aktorka Celeste Barber parodiuje odrealnioną rzeczywistość na swoim Instagramie:

być szczęśliwa

źródło: www.instagram.com/celestebarber/

Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

Zobacz także: Triki psychologiczne, które warto znać

 

4. Odmawianie sobie kulinarnych przyjemności

Jeżeli nie cierpisz na poważne schorzenia, które zmuszają Cię do ograniczenia, a nawet całkowitego odstawienia cukru czy produktów mącznych (takie jak cukrzyca albo celiakia), nie narzucaj sobie restrykcyjnych postów zakładających zupełną rezygnację z drobnych kulinarnych przyjemności! Życie jest pełne dramatów i codziennych niemiłych niespodzianek. Czy w obliczu zmagań z problemami codzienności naprawdę masz zamiar odmówić sobie nawet jednego nadziewanego cukierka, a w tłuste czwartki piec tylko odtłuszczone „fit pączki”? A może zamiast tego znajdziesz złoty środek, łącząc przyjemność z rozsądkiem?

giphy-2

źródło: www.giphy.com

 

5. Pogoń za trendami

 

byc-szczesliwa-2

 

Wyrzucasz wesołe gadżety i kolorowe pamiątki, które przywodzą tyle wspaniałych wspomnień z dzieciństwa czy liceum, bo wszyscy dookoła kultywują minimalizm, a skandynawski surowy wystrój mieszkania stał się absolutnym must have w Twoim otoczeniu? A może nosisz niewygodne szpilki, od których na koniec dnia masz ochotę trzymać stopy w zamrażarce i ciężkie kolczyki do ramion, bo chcesz wyglądać modnie, a nade wszystko oryginalnie? Przestań zadowalać innych, udając sama przed sobą, że odpowiada Ci taki styl. Aby być naprawdę szczęśliwą, musisz żyć w zgodzie z własnymi upodobaniami, niezależnie od tego, czy akceptują to Twoi znajomi. Kto przywróci Ci radość z otrzymanego przed laty listu, który wyrzuciłaś?

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (236 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...