Chcesz bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnej banku? Przestrzegaj tych zasad!

Bankowość mobilna rośnie w siłę. Chociaż zainteresowanie aplikacjami bankowymi jest spore, nadal wiele osób ma obawy przed korzystaniem z nich. Czy są ku temu powody? Poznaj kilka istotnych zasad, dzięki którym bankowe aplikacje mobilne będą bezpieczne.

Jak pokazują badania, obecnie z bankowych aplikacji korzysta 64% klientów. Szacuje się, że w ciągu 10 najbliższych lat będzie to 86%. Banki robią bowiem wszystko – także w kwestii bezpieczeństwa, aby przekonać swoich klientów do pobierania aplikacji na swoje smartfony.

1. Pobieraj aplikacje mobilne wyłącznie ze strony banku

Jeżeli chcesz dołączyć do grona użytkowników aplikacji mobilnych, pobieraj je wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Jeżeli strona internetowa banku odsyła Cię do sklepu, upewnij się, że instalujesz aplikację, której producentem jest bank.

2. Regularnie aktualizuj aplikacje

Aktualizacje aplikacji mobilnych pojawiają się nie tylko po to, aby przyspieszyć ich działanie czy zwiększyć funkcjonalność. Przeprowadzane są również w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania. Przestarzała aplikacja może być niedostatecznie zabezpieczona, przez co bardziej narażona jest na ataki hakerów.
Nie daj się jednak złapać w pułapkę hakerów. Unikaj instalowania oprogramowania, gdy link do niego otrzymasz w wiadomości SMS. To częste praktyki oszustów, którzy próbują pozyskać cenne dane.

3. Ustal silne hasło dostępu

Chociaż możliwość dokonywania transakcji za pośrednictwem aplikacji mobilnej zawsze wymaga podania hasła, niektóre czynności można wykonać bez logowania, np. korzystanie z BLIK-a. Dlatego warto ustalić silne hasło dostępu do aplikacji bankowej – takie, które np. będzie uwzględniało przypadkową kombinację cyfr i liter. Im bardziej złożona, tym trudniejsza do rozszyfrowania.
Pamiętaj również o zabezpieczeniu dostępu do smartfona, także ustalając silne hasło. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się też zabezpieczenia biometryczne, np. odcisk palca, tęczówka oka. Są to cechy niepowtarzalne lub prawie niepowtarzalne, co utrudnia dostęp do danych zgromadzonych w smartfonie.

4. Ustaw limity na transakcje mobilne

Ustaw limity na transakcje dokonane za pomocą aplikacji mobilnej, podobnie jak ustawiasz limity na transakcje gotówkowe czy bezgotówkowe. Taka opcja pozwoli na ograniczenie korzystania ze środków do konkretnej dziennej kwoty. W ten sposób zabezpieczysz się przed nadmierną utratą pieniędzy, gdyby doszło do kradzieży smartfona.

5. Korzystaj z powiadomień SMS lub powiadomień PUSH

Chcąc zachować pełną kontrolę nad transakcjami bankowymi, warto korzystać z powiadomień SMS/PUSH. Komunikaty można otrzymywać na smartfon za każdym razem, gdy dojdzie do transakcji przychodzącej lub wychodzącej. Dzięki temu na bieżąco będziesz wiedzieć czy ktoś ma dostęp do rachunku bankowego.

6. Zainstaluj program antywirusowy

Instalacja programu antywirusowego na komputerze jest już standardem. Tymczasem mało kto decyduje się na zainstalowanie takiego oprogramowania na smartfonie. A szkoda, ponieważ program jest w stanie wykryć i zneutralizować zagrożenie wynikające z obecności np. wirusów, malware itp.

Bankowe aplikacje mobilne wcale nie muszą być zagrożeniem dla Twoich pieniędzy. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, do minimum zredukujesz ryzyko utraty środków z konta.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...