Cesarskie cięcie pod kontrolą

Trauma czy błogosławieństwo? Stosunek do cesarskiego cięcia może być bardzo zróżnicowany w zależności od indywidualnych predyspozycji. Jakie by nie były, warto się do niego odpowiednio przygotować. Wielu kobietom może się wydawać, iż poród poprzez cesarskie cięcie to wydarzenie, nad którym zupełnie nie mają kontroli, gdyż wszystko zależy tu od rutynowych mechanizmów medycznych oraz personelu medycznego.

Ciaza

Tymczasem odpowiednie przygotowanie do porodu niefizjologicznego, zwłaszcza gdy dużo wcześniej wiadomo, że nie możemy rodzić naturalnie, jest możliwe, a nawet wskazane. Dzięki temu można uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych takich jak np. zaniechanie karmienia piersią, co jest bardzo częste w przypadku porodów niefizjologicznych.

 

Szkoła rodzenia i wizyty położnej

Aby cesarskie cięcie było bezpieczne, powinno odbyć się po skończonym 39 tygodniu, wtedy ciąża uważana jest za donoszoną. Lekarze uważają też, że kobiety rodzące przez cesarkę powinny uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, gdyż przekazywane tam umiejętności nie dotyczą jedynie porodu naturalnego, ale również stanów emocjonalnych, połogu, pielęgnacji nad noworodkiem, ćwiczeń oddechowych ułatwiających funkcjonowanie w ostatnich tygodniach ciąży. Podobnym błędem jak rezygnowanie ze szkoły rodzenia, jest odmawianie wizyt położnej w domu po porodzie. Z wizyt tych niepotrzebnie rezygnuje wiele kobiet rodzących przez cesarkę. Według specjalistów takie wizyty są równie potrzebne wszystkim młodym mamom be względu na sposób porodu.

 

Jak najwcześniejszy kontakt z dzieckiem

Mamy rodzące przez cesarkę powinny zadbać o jak najwcześniejszy kontakt z maleństwem, a zanim jest to możliwe, dziecko powinno przebywać z ojcem, nawet w kontakcie ?skóra do skóry?. W wielu szpitalach możliwy jest bardzo wczesny kontakt mamy z dzieckiem po cesarskim cięciu. Jeśli nam na tym zależy, warto wyszukać placówkę, która to umożliwia.

Zwykle po trzech dniach, jeśli nie ma żadnych komplikacji, kobieta po cesarce wypisywana jest do domu. W szpitalu nie zawsze jest czas na uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji na temat pielęgnacji blizny i połogu po cesarskim cięciu, a to właśnie również możemy zapytać położną. Każda świeża mama ma prawo do 4 ? 6 wizyt położnej po porodzie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Sutricon - plastry na blizny

Sutricon przyśpieszy prawidłowe gojenie się blizny

Blizna po cesarskim cięciu ma ok. 15 cm długości i goi się około miesiąca. Podstawowe zasady pielęgnacji to wietrzenie i przemywanie. W pierwszych dniach warto nosić bawełnianą, lekką bieliznę np. specjalną jednorazową bieliznę poporodową. ? ?Położne i ginekolodzy polecają korzystanie z preparatów przyśpieszających gojenie np. silikonowych plastrów na blizny Sutricon, które można stosować po zdjęciu szwów. Silikonowe plastry na blizny Sutricon skutecznie zmniejszają widoczność blizny, poprawiają jej wygląd, rozjaśniają i wygładzają, jednocześnie zapobiegają powstawaniu blizn zgrubiałych i patologicznych„. ? mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

 

Zobacz także: Jak zachować zdrowie i witalność przed ciążą, w ciąży i po porodzie

Suplement-Pharmaton-Matruelle
Ciąża to nie tylko 9 miesięcy

Ciaza_to_nie_tylko_9_miesiecy

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (103 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. czecoladca  13 stycznia 2012 16:37

  Ja mam za sobą zarówno poród siłami natury jak i rozwiązanie ciąży przez cięcie cesarskie i zgodzę się z tym , że po naturalnym porodzie opuszcza się szpital po 3 dniach ale nie słyszałam o takim szybkim powrocie do domu po cesarce.Po cięciu cesarskim z łóżka wstaje się dopiero po 2 dniach a czasem nawet później.Nie wyobrażam sobie zatem aby opuszczać szpital podczas gdy nie można się jeszcze dobrze wyprostować a każdy najmniejszy ruch sprawia ogromny dyskomfort.Mnie po cesarce bez komplikacji do domu wypuszczono dopiero w 7 dobie.

  Odpowiedz
 2. qwer288  14 stycznia 2012 19:52

  Nie zgadzam sie,moze nie rodzilas w Polsce.U nas po porodzie naturalnym wypuszczaja ze szpitala po 2 dniach,a cesarce po 3.Nalezy przelezec 24 godziny i trzeba wstawac i normalnie funkcjonowac,ja rodzilam w 2009 przez cesarskie ciecie

  Odpowiedz
  • czecoladca  15 stycznia 2012 17:19

   Miałam cesarkę w Polsce w kwietniu 2011 roku i tego samego dnia cesarkę miała jeszcze jedna pacjentka.Obydwie wstałyśmy dopiero po ponad 40 godzinach.Ja miałam cesarkę w znieczuleniu ogólnym (nie byłam przytomna w czasie operacji)ona miała znieczulenie miejscowe( więc wiedziała co się dzieje ). Żadna z nas nie miała komplikacji i ona wyszła w 6 dobie a ja tak jak już wspomniałam w 7.Wspomnę, że moje dziecko było zdrowe i nie miało żółtaczki więc to też nie był powód takiego późnego powrotu do domu.Moja kuzynka natomiast wyszła po cesarce w 4 dobie ale na własne żądanie.

   Odpowiedz
 3. patitek85  19 stycznia 2012 22:38

  Całe 9 miesięcy bałam się cesarskiego cięcia, i modliłam się zeby rodzic naturalnie. Matka natura zadecydowała troche inaczej. Rodziłam 6 godzin naturalnie i bardzo bolało…. nie wspominam tego najlepiej, natomiast kiedy sie okazało ze moja córcia nie schodzi główką do kanału rodnego i jest zagrożenie jej życia to szybko lekarze robili cięcie. Poród nie bolał, piękne uczucie kiedy widziałam malutką przez chwile i słyszłam nie zapomne tego do końca życia. Niestety nie dostałam dziecka ani na moment, dopiero jak zostałam przewieziona na normalna salę,to jeszcze sama musiałam prosić żeby mi ja chociaż na chwilę dali. To jest najgorsze w takim porodzie że nie ma tej więzi od początku…Z łóżka wstałam dość szybko bo po 12 godzinach. Rana ciągnie to fakt i boli, ale moim zdaniem jest to ból do przeżycia. No cóż jak dla mnie bez porównania do bóli partych. Ze szpitala wyszłyśmy na 4 dobę. Rodziłam w tym roku w czerwcu.

  Odpowiedz
 4. pesstka  23 kwietnia 2018 14:02

  Ja miałam dwie cesarki i teraz po drugiej blizna mi ładnie znika 🙂 Codziennie na noc naklejam plaster contractubex i już blizna zrobiła sie gładka i jaśniejsza.

  Odpowiedz
 5. melisa  28 sierpnia 2018 23:12

  Te plastry są skuteczne, podoba mi się, że na noc się je nakleja, nawet można je przycinać, żeby do blizny dopasować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany