Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

W żadnym wypadku cesarskie cięcie nie może być uważane za alternatywę dla porodu siłami natury – uważają lekarze. To operacja, która różni się znacznie od naturalnych procesów związanych z porodem.

Różnice pomiędzy porodem naturalnym, a cesarskim cięciem są istotne dla ciężarnej i noworodka. Cesarskie cięcie to operacja i jak w przypadku każdej innej interwencji chirurgicznej mogą wystąpić powikłania operacyjne i infekcyjne. Ten sposób rozwiązania ciąży jest obarczony większym ryzykiem zgonu niż przy porodzie siłami natury. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Inne możliwe konsekwencje to zwiększone ryzyko wtórnej niepłodności, endometriozy, ryzyko uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego, moczowodów.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

W przypadku porodu naturalnego negatywnych konsekwencji dla zdrowia kobiety jest mniej. Poród naturalny trwa jednak o wiele dłużej i wiąże się z bolesnością skurczy oraz możliwością uszkodzenia mięśni pochwy i krocza, czego efektem może być nietrzymanie moczu w późniejszym wieku. Wiele kobiet po porodzie ma syndrom wycieczenia jak również przejściowe obniżenie nastroju a nawet depresję poporodową.

Bliźnięta – ciąża pod specjalnym nadzorem

Bliźnięta – ciąża pod specjalnym nadzorem

Czasy, gdy ciąża mnoga należała do rzadkości, a widok rodziców z dwojgiem równoletnich dzieci wywoływał sensację, bezpowrotnie minęły. Dziś ekscytujemy się, dopiero gdy na świat przychodzą cztero- czy pięcioraczki. Medycyna idzie naprzód, zmieniają się też

Cesarskie cięcie czy poród naturalny? Poród naturalny to masaż dla dziecka

Dla dziecka przeciskanie się przez kanał rodny to swojego rodzaju masaż, który ułatwia prawidłowe funkcjonowanie układów krwionośnego i oddechowego. Poprzez ucisk związany z przeciskaniem się z dróg oddechowych noworodka usuwany jest płyn owodniowy. A gdy ciało noworodka odczuwa skurcze porodowe- nawiązują się polaczenia nerwowe.
U dzieci, które przychodzą na świat przez cięcie, brak tych naturalnych procesów może sprzyjać większemu prawdopodobieństwu wystąpienia astmy oraz problemami z integracją sensoryczną. Przy CC dziecko nie ma tak wydłużonego okresu adaptacji, a drogi oddechowe oczyszczane są mechanicznie.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny? Różnice w połogu

Podstawowe dolegliwości związane z połogiem jak obkurczanie się macicy, krwawienie z dróg rodnych, bolesność piersi są podobne zarówno w przypadku porodu naturalnego jako i poprzez cesarskie cięcie. Natomiast obolałe krocze jest największą dolegliwością odczuwaną w pierwszym okresie połogu po porodzie siłami natury. Krocze może być popękane lub nacięte – wówczas gojenie będzie trwało ok. 10 dni, a kobieta może odczuwać ból i dyskomfort przy siedzeniu.

W przypadku cesarskiego cięcia pochwa jest nienaruszona. Do końca życia pozostanie jednak pozioma blizna. Blizna po cesarce goi się około miesiąca, w trakcie którego można odczuwać dolegliwości – poczucie swędzenia, napięcia skóry, ból przy poruszaniu się. – „Dla kobiet po cesarskim cięciu polecam silikonowe plastry na blizny Sutricon. To nowoczesny preparat, który skutecznie zapobiega powstawaniu blizn nieprawidłowych i poprawia wygląd blizn już powstałych” – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

Po porodzie naturalnym już trzy godziny później można wstać i pójść do łazienki oraz rozpocząć opiekę nad dzieckiem. Natomiast po cesarskim cięciu, w zależności od znieczulenia, konieczne jest leżenie płasko na sali pooperacyjnej od kilkunastu godzin do całej doby. Kobieta nie może wtedy wstać, jeść ani pić. Nie jest w stanie również zajmować się dzieckiem, bo utrudnia to przebywanie w pozycji leżącej. Lepsze funkcjonowanie jest możliwe po około 2 dniach.

Istnieje u nas pojęcie cięć cesarskich „na życzenie”. Warto się zastanowić, czy takie „życzenie” ma na pewno sens…

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. anna399  13 lutego 2012 18:29

  Jestem po cesarskim cieciu i zdecydowanie nie polecam .Cesarskiego cięcia nie powinno się robić ot tak, po prostu. To poważna operacja, którą przeprowadza się tylko wtedy, gdy poród siłami natury jest niemozliwy.

  Odpowiedz
 2. qwer288  13 lutego 2012 18:35

  Calkowicie zgadzam sie z tym artykulem,rodzilam przez cesarskie ciecie mojemu dziecku wogole sie nie spieszylo,bylo tez za duze,szybko doszlam do siebie bez zadnych boli poporodowych.Mysle,ze cesarki na zyczenie powiazane sa z tym,ze kobiety boja sie dlugiego porodu,bolu idacego z tym oraz naciecia krocza.Ja chyba dopiero teraz zaczynam dostrzegac komplikacje pocesarkowe.

  Odpowiedz
 3. joawa89  14 lutego 2012 00:04

  Natura tym rządzi,a człowiek za pomocą ostrego skalpela, nie powinien w to ingerować….

  Odpowiedz
 4. agakur2223  7 kwietnia 2012 17:14

  ja niedługo zostane mamą i strasznie boje się porodu!mam nadzieje ,że bedzie to poród naturalny. bo to co wienm na temat cesarskiego cięcia i jego skutków (negatywnych oczywiscie) dla mamy i dziecka tbęde robic wszystko aby to był poród naturalny.-) bo czego nie robi się dla maleństwa-)moja koleżanka miała cesarke ,której skutkiem jej jest teraz to że nie może zajść teraz w druga ciąze bo miała jakieś komplikacje ale jakby pierwszy porób był naturalny to teraz nie byłoby poblemu z zajściem w druga ciąże-tak stwierdził lekarz.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany