Cera z problemami. Jak pielęgnować cerę atopową, trądzikową i naczynkową?

Spis treści:

Piękna cera to marzenie większości z nas. Niestety najczęściej nasza cera nie wygląda najlepiej, jest przesuszona, pojawiają się na niej krostki, pękające naczynka. Cera z problemami wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stosowanej diety. Skąd biorą się problemy z cerą i jak z nimi walczyć?

 

Cera z problemami – Pielęgnacja cery z atopowej

Coraz więcej osób cierpi na atopowe zapalenie skóry. Przyjmuje się, że z tym schorzeniem zmaga się już ponad 20% ludzi na całym świecie. Jeśli skóra jest bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona, a do tego swędzi, łuszczy się i często pojawia się na niej rumień, wszystko wskazuje na AZS. Nie wolno tego bagatelizować. W celu uzyskania pełnej diagnozy, najlepiej udać się do specjalistów – dermatologa i alergologa. AZS to choroba genetyczna, potęgowana rozwojem cywilizacyjnym. Polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na antygeny. Jest to defekt bariery naskórkowej, który przejawia się przyspieszoną keratynizacją i nadmierną przepuszczalnością alergenów do głębszych warstw skóry. Układ odpornościowy zbyt silnie na nie reaguje wywołując suchość, nadmierną wrażliwość i zmiany skórne. Choroba może ujawnić się w każdym wieku i ustępować samoistnie, może również utrzymywać się przez całe życie. Charakterystyczne są okresy remisji i zaostrzeń.

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania.  Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Zaleca się unikania mydeł i detergentów. Dla osób z tego typu dolegliwościami wskazane są specjalne preparaty, które głęboko nawilżają i jednocześnie pomagają odbudować barierę ochronną skóry.  Szczególnie wartościowe są te bogate w mocznik i emolienty np. preparaty z linii Emoleum FLOSLEK Pharma.

EMOL_olejek_box

Cera z problemami – Pielęgnacja cery trądzikowej

 

Skóra tłusta to problem nie tylko dla nastolatków, lecz coraz częściej również osób w wieku dojrzałym. Charakterystyczna jest dla niej nadprodukcja sebum. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które mają miejsce najczęściej w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji. Przetłuszczanie się skóry, czyli łojotok może również być zdeterminowane dziedzicznymi uwarunkowaniami lub stresem. Skóra tłusta jest zazwyczaj grubsza, błyszcząca, ma rozszerzone pory i szary koloryt. Tworzą się na niej liczne zaskórniki, a twarz pokrywa oleista, błyszcząca warstwa. Nieleczony łojotok może przerodzić się w trądzik, trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry.

Wiele osób uważa, że w pielęgnacji skóry tłustej należy stosować kosmetyki, które będą ją wysuszały. Jest to jednak mylne przeświadczenie. Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry tłustej jest regularne oczyszczanie – usuwanie nadmiaru sebum. Skórę należy myć specjalnie dedykowanymi, antybakteryjnymi płynami lub piankami, które nie naruszą jej warstwy hydrolipidowej. Co drugi dzień należy stosować peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek bez konieczności tarcia. Dzięki temu skóra jest dokładnie oczyszczona, wygładzona i lepiej przygotowana do efektywnego wchłaniania substancji aktywnych o działaniu antybakteryjnym i przeciwtrądzikowym. Kolejnym krokiem jest tonizowanie antybakteryjnym tonikiem bezalkoholowym. Jego zadaniem jest oczyszczenie skóry, odświeżanie i zamykanie porów. Tonik stanowi również bazę pod krem, która pozwala preparatowi głębiej wnikać. Idealny będzie krem nawilżający lub matujący o dodatkowym działaniu normalizującym i regulującym wydzielanie sebum,  antybakteryjnym,  łagodzącym i gojącym. Co jakiś czas, można zastosować też maseczki absorbujące nadmiar sebum (np. z krzemionką koloidalną).

ANTI_ACNE_zbiorcza_s

Cera z problemami – Pielęgnacja cery naczynkowej

 

Pękające naczynka mogą dotyczyć każdego, jednak najbardziej narażone są osoby ze skórą delikatną, cienką, wrażliwą i skłonną do alergii. Naczynka krwionośne u osób z tym typem skóry są zazwyczaj bardziej rozszerzone i mniej elastyczne, a także wolnej reagują na bodźce i nie zawsze się obkurczają. Dolegliwość ta może wystąpić zawsze, ale nasila się z wiekiem, zwłaszcza po 40. roku życia, gdy pogarsza się mikrokrążenie i zmniejsza ilość produkowanego w skórze kolagenu. Za zmiany naczynkowe odpowiedzialne są także: temperatura, wiatr, intensywne słońce, promienie RTG, stres, ostre lub gorące posiłki, alkohol i dym papierosowy. Pod ich wpływem delikatne ścianki naczyń krwionośnych stają się kruche, spada ich elastyczność, a w rezultacie pękają. Często towarzyszy temu zaczerwienienie, rumień i uczucie pieczenia.

Kompleksowa pielęgnacja skóry powinna wzmacniać naczynia krwionośne, łagodzić podrażnienia i likwidować zaczerwienienia. Sięgając po preparaty do pielęgnacji należy zwrócić uwagę na ich skład. Powinny zawierać witaminy C oraz P, roślinne substancje obkurczające, wzmacniające i uelastyczniające naczynka oraz poprawiające mikrokrążenie (np. arnikę, kasztanowiec, miłorząb), a także substancje kojące. Konieczne są również filtry UV. Idealne są preparaty z linii ARNICA. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta, która powinna opierać się na produktach bogatych w witaminę C (np. papryka, cytrusy, natka pietruszki), krzem (np. banany, produkty zbożowe, otręby, płatki, owoce morza), oraz  kwas foliowy (np. szpinak, cykoria).

ARNICA_cala_linia_03102014

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,56 z 5)
loading... zapisuję głos...