Celiakia – co to jest i jak się objawia u dzieci i dorosłych?
Spis treści:
Celiakia (inaczej zwana chorobą trzewną) jest schorzeniem, które występuje zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Objawia się ona zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego, które powstają na skutek nietolerancji białka zawartego w zbożach – glutenu.
U chorych na celiakię gluten działa w sposób toksyczny i prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni oraz przede wszystkim wchłanianie składników pokarmowych). W efekcie czego składniki z pożywienia nie są wchłaniane co może prowadzić do różnych objawów klinicznych.
Celiakia – podstawowe objawy:
- bóle i wzdęcia brzucha
- utrata masy ciała, chudnięcie
- objawy niedoborowe (np. anemia), które są efektem zespołu złego wchłaniania
- zaburzenia rozwoju u dzieci (w tym głównie zaburzenia wzrostu)
- zmiana usposobienia, często depresja
- biegunki tłuszczowe lub wodniste
- niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza
- afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej,
- wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe
- podwyższony poziom cholesterolu
- problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa)
- nawykowe poronienia
- problemy z płodnością
- niedorozwój szkliwa zębowego
- zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja), uporczywe bóle głowy.
- oraz inne.
Celiakia nie jest alergią, choć rzeczywiście zdarza się, że jest ona z nią mylona. Jest to trwająca przez całe życie pacjenta choroba o podłożu genetycznym. Pod względem częstotliwości występowania jest drugą (po nietolerancji laktozy u dorosłych) nietolerancją pokarmową u człowiek. Najnowsze badania wykazują częstość zachorowań wynoszącą aż 1:100 osób. Niestety w Polsce Celiakia diagnozowana jest jedynie w 3-5 % ze wszystkich przypadków! To sprawia, że wiele osób żyje w nieświadomości narażając swoje życie na duże komplikacje zdrowotne. Warto natomiast wiedzieć, że choć celiakia należy do grupy schorzeń nieuleczalnych, to można z nią normalnie żyć. Jeśli zatem Ty lub Twoje dziecko macie objawy celiakii warto wykonać badanie, które zdiagnozuje ten stan chorobowy. Najskuteczniejsze w tej kwestii są obecnie testy genetyczne. Są one proste, bezbolesne i łatwe w wykonaniu a ponadto są w stanie wykluczyć celiakię niemal ze 100% pewnością.
Brak tolerancji glutenu- przeczytaj na temat – płatki bezglutenowe: Płatki z amarantusa – zdrowa alternatywa dla wegetarian i wegan