Cały dzień w klimatyzowanym pomieszczeniu? Zadbaj o gardło

Klimatyzacja zapewnia nam poczucie komfortu i korzystne warunki pracy. Niemniej spędzanie większości dnia w klimatyzowanych pomieszczeniach nie zawsze kończy się dobrze. Przypadłością, której można się w ten sposób nabawić, jest ból i drapanie w gardle. Jak sobie z nimi radzić? Poznaj kilka wskazówek.

Dlaczego przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprzyja bólowi gardła?

Warto zacząć od tego, że włączony klimatyzator nie musi powodować problemów gardłowych. Winne jest natomiast jego złe użytkowanie. Błędy mogą pojawić się już na etapie instalacji, której nieprawidłowe przeprowadzenie może skutkować złą cyrkulacją powietrza. Ponadto trzeba pamiętać, że klimatyzator powinien być właściwie konserwowany. Konsekwencjami zaniedbań są bowiem brudne filtry i narastanie pleśni. Wreszcie – klimatyzacji nie wypada nastawiać na zbyt niską temperaturę, gdyż takie postępowanie może doprowadzić do wychłodzenia.

Jeśli więc dużo przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu i masz z tego powodu bóle gardła lub inne dolegliwości, zacznij od zgłoszenia problemu konserwatorowi urządzenia (lub poproś o to swojego zwierzchnika w pracy).

Pastylki na gardło – niezbędne w podręcznej apteczce

W sytuacji, gdy klimatyzacja, oprócz zapewnienia komfortu, powoduje skutki uboczne w postaci drapania w gardle, pierwszą pomocą są pastylki na gardło. Szukaj w nich naturalnych składników, takich jak miód albo propolis. Chociaż propolis jest mniej popularnym produktem pszczelim, ma opinię skutecznego środka w leczeniu schorzeń gardła i krtani o różnych przyczynach oraz ostrym i przewlekłym charakterze. Zadbaj o to, aby mieć pastylki zawsze przy sobie, bowiem ból czy pieczenie w gardle psują ogólne samopoczucie i mogą znacznie utrudniać mówienie. Oprócz tego postaraj się nie nadwyrężać głosu, aby nie nasilać niepotrzebnie problemów.

Ból gardła – domowe sposoby na uporanie się z dolegliwościami

Zamiast (lub w towarzystwie) pastylek możesz skorzystać ze sprawdzonych, domowych metod łagodzenia bólu gardła. Pierwszą, bardzo prostą, jest popijanie ziołowych herbatek. Wybierz rumianek, herbatkę z korzenia lukrecji lub zwykłą czarną albo zieloną herbatę z dodatkiem łyżeczki miodu (zawsze jednak wcześniej trochę przestudź napar, gdyż miód rozpuszczany we wrzątku traci wiele ze swoich cennych właściwości). W trakcie ataków bólu gardła bardzo istotne jest jego ciągłe nawilżanie, dlatego postaraj się mieć zawsze pod ręką filiżankę napoju oraz popijać go małymi łyczkami.

Drugą metodą jest płukanie gardła roztworem soli lub soli i sody oczyszczonej. Jak go przygotować? W szklance przegotowanej i przestudzonej wody rozpuść 1/8 łyżeczki soli oraz 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej. Płukankę możesz powtarzać raz na 3 godziny.

Jak oszczędzać gardło na co dzień?

Pastylki na gardło, herbatki i płukanki są bardzo skuteczne, jednak oprócz nich postaraj się oszczędzać struny głosowe. Obciąża je zarówno mówienie podniesionym głosem, jak i szeptem. Jeżeli palisz i masz problemy z rezygnacją z papierosów, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat terapii – ten nałóg wyjątkowo podrażnia drogi oddechowe. Nie przebywaj też w towarzystwie osób palących, uczyń swój dom „strefą bez dymu”. Ból gardła może jeszcze nasilać ekspozycja na chemiczne substancje drażniące obecne w środkach czystości. Gdy zatem często borykasz się z dolegliwościami gardłowymi, zaopatrz się w naturalne preparaty do czyszczenia powierzchni. Przekonasz się, że kilka prostych zmian może przynieść Ci ulgę. Jeśli natomiast objawy nie ustąpią, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Piśmiennictwo:

Szeleszczuk Ł. i wsp. Propolis – panaceum prosto z ula. Lek w Polsce 2013, 23, 6-7’13 (266/267): 32-39

Story C.M., Gotter A.12 Natural Remedies for Sore Throat.https://www.healthline.com/health/cold-flu/sore-throat-natural-remedies Data dostępu: 21.09.2018

Sore throat.https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/diagnosis-treatment/drc-20351640 Data dostępu: 21.09.2018

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...