Buty sportowe – jak wybrać?

Zaczynasz swoją przygodę ze sportem? Chcesz zrzucić kilka kilogramów, które pojawiły się w rezultacie kilkutygodniowej kwarantanny? Świetnie! Na początek pomyśl jednak o butach, które uchronią Cię przed kontuzją. Wybór odpowiedniego obuwia sportowego nie jest łatwy. Należy uwzględnić tu kilka czynników, które pozwolą znaleźć buty odpowiadające uprawianej dyscyplinie albo na tyle uniwersalne, by sprawdziły się podczas różnych treningów.

Buty sportowe

Cena

To pierwsze kryterium, które pozwoli Ci wstępnie rozeznać się w asortymencie danego sklepu. W przypadku obuwia sportowego cena idzie w parze z jakością. Im droższe buty, tym bardziej zaawansowane technologicznie. Nie warto oszczędzać – właściwe buty mogą uchronić Cię przed niejedną kontuzją.

Konstrukcja

Buty sportowe powinny stabilizować stopę. Warto zwrócić uwagę na podeszwy – zarówno zewnętrzną, jak i środkową. Jeśli planujesz biegać lub rozpocząć przygodę z treningiem crossfit, zwróć również uwagę na elastyczność podeszwy z przodu buta. W momencie zakupu trzeba dokładnie ocenić jakość wykonania modelu – sprawdzić, czy szwy są równe, poszczególne elementy odpowiednio spasowane itp.

Przeznaczenie

Jeśli decydujesz się na konkretną dyscyplinę sportu, warto rozważyć zakup butów sportowych sprofilowanych przez producenta. Przy wyborze modeli dla biegaczy bardzo ważne znaczenie będzie miał ich styl chodzenia, czyli to, w jaki sposób naturalnie stawiają stopę w trakcie chodzenia (palce do środka, na wprost, do zewnątrz). Buty na siłownię i do treningu crossfit powinny mieć dobrą amortyzację i taką konstrukcję, która zapewni im należytą wytrzymałość (ocierają się o różne elementy sprzętów sportowych w trakcie wykonywania ćwiczeń). Buty do crossfitu Nike uwzględniają na przykład wykonywanie ćwiczeń na linie – zostały wyposażone w specjalną owijkę na śródstopiu, która zapewnia odpowiednią przyczepność. Dobrym wyborem będą też modele uniwersalne, które zachowują balans, zapewniając doskonałą ochronę stóp, zarówno jeśli chodzi o ich stabilizację, amortyzację, jak i wygodę.

Trwałość

Buty sportowe przeznaczone są do intensywnej eksploatacji. Zwróć uwagę na ich jakość wykonania oraz na technologie, które będą sprzyjać ich wytrzymałości. Wspomniane buty do crossfitu Nike zostały wyposażone np. w specjalny gumowy bok podeszwy, który chroni ją przed ścieraniem. Dzięki temu buty posłużą nam dłużej.

Wygoda i higiena

Kluczowa sprawa to oczywiście wygoda noszenia butów. Powinny mieć one odpowiednio dużo miejsca na palce stóp i dobrze wyprofilowany, mocny zapiętek, który utrzyma naszą masę ciała. Warto zwrócić również uwagę na właściwości higieniczne – dopytajmy, czy buty mają wkładki antybakteryjne, czy można je prać itp.

Design

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście kwestia samego wyglądu obuwia. Buty sportowe są dosyć odważne, zarówno jeśli chodzi o design poszczególnych modeli, jak i o ich kolorystykę. Każdy znajdzie parę, która będzie odpowiadać jego własnym preferencjom.

Niezależnie od wybranej dyscypliny obuwie sportowe jest podstawą każdego treningu. Nie tylko poprawi nasz komfort w czasie ćwiczeń czy biegu, ale przede wszystkim zabezpieczy nas przed wystąpieniem kontuzji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...