Nalewka z bursztynu. Dlaczego warto pić i nosić bursztyn

Spis treści:

Niezwykła moc bursztynu popularna jest od wieków a nalewka z bursztynu  znana  jest jako domowe lekarstwo na infekcje i przeziębienia. Już Kleopatra paliła piękny kamień jako kadzidło, średniowieczni zakonnicy polecali go na bóle brzucha, a nasze prababki leczyły nim przeziębienia, bóle gardła i głowy. Dziś, po wielu badaniach naukowych, wiemy, że wiara w dobroczynne działanie „złota Północy” jest uzasadniona. To nie tylko piękna biżuteria bursztynowa. Jakie niezwykłe właściwości ma bursztyn? Jak można go wykorzystać – także w kosmetykach z bursztynem? Zapraszamy do lektury naszego artykułu i zapoznania się z przepisem na nalewkę bursztynową.

Nalewka z bursztynu. Dlaczego warto pić i nosić bursztyn

Zobacz także: Bursztyn – droższy od złota, ciekawszy od pereł i diamentów

Nie tylko nalewka z bursztynu: Lecznicza moc zamknięta w każdym niepozornym kamyku

Badacze odkryli, że „złoto Północy” wykazuje spore właściwości lecznicze. Ich sekret tkwi w kwasie bursztynowym. Najwięcej substancji ma zaś nasz, rodzimy bursztyn bałtycki. Zawarty w nim kwas pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem odtruwającym, przeciwzapalnym, obniżającym ciśnienie tętnicze, aktywizującym system odpornościowy oraz przyspieszającym regenerację tkanek. Bursztyn ma także wiele cennych mikroelementów: magnez, potas, wapń, krzem, żelazo, kwasy żywiczne, czy związki organiczne. Aktywizuje organizm do walki z chorobami i regeneracji.  Na jego bazie wyrabia się maści, kremy na dolegliwości astmatyczne, reumatyczne, owrzodzenia, podrażnienia skóry oraz schorzenia oskrzeli, gardła czy tarczycy.

Specjaliści od medycyny ludowej twierdzą też, że niezwykły kamień dobrze wpływa na nasze samopoczucie, łagodzi napięcia nerwowe, pobudza kreatywność. Według nich „złoto Północy” wspomaga i wzmacnia pozytywną energię. Twierdzą, również, że do celów leczniczych najlepiej wybierać surowy, nieoszlifowany kamień.

Niektórzy chętnie noszą bursztynową biżuterię nie tylko dla ozdoby. Wierzą, że niweluje ona wiele nieprzyjemnych dolegliwości chorobowych. Zakładają naszyjniki, korale przy problemach z tarczycą, chorobami układu pokarmowego i oddechowego. Podobno Chińczycy kupują bursztynowe bransoletki, wierząc, że wspomagają leczenie depresji.

Nalewka z bursztynu – środek o wielu zastosowaniach

bursztyn

pixabay.com

Nalewka z bursztynu to obok maści i  oleju bursztynowego, jeden z najbardziej znanych specyfików leczniczych powstałych z niezwykłego kamienia. Można ją kupić w sklepie zielarskim lub przyrządzić samemu. Nalewkę pijemy jesienią i zimą, dla ogólnego wzmocnienia organizmu, a także w stanach zapalnych nerek, dróg moczowych. Przy przeziębieniu miksturą można nacierać stopy, kark, klatkę piersiową. W przypadku kataru sprawdza się smarowanie nią okolic nosa. Przy bólach głowy i migrenach pomoże wmasowana w skronie. Ból w stawach złagodzi smarowanie nią chorych miejsc. Nie należy pić jej codziennie, by nie wyciszyć zbytnio organizmu. Terapię bursztynem powinno się też traktować wspomagająco.

Nalewka z bursztynu: przepis

Składniki: 0,5 l spirytusu, 50 g okruchów bursztynu

Przygotowanie: Okruchy bursztynu dodać do spirytusu. Substancję zamknąć w słoju i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na 2 tygodnie. Mikstura z czasem nabierze złocistego koloru oraz żywicznego zapachu.

 

„Złoto północy” na promienną cerę

bursztyn

pixabay.com

Kwas i olej uzyskane z niezwykłego kamienia wykorzystywane są też w kosmetyce. Niszczą wolne rodniki oraz bakterie, mają właściwości dezynfekujące, łagodzą podrażnioną skórę. Kosmetyki z bursztynem dotleniają skórę, poprawiają jej ukrwienie, nawilżają oraz odżywiają. Sprawiają, że cera wygląda świeżo, jest mocniejsza i bardziej odporna na alergie. „Złoto północy” poprawia koloryt skóry, uelastycznia ją i regeneruje. Ułatwia wchłanianie związków aktywnych, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Mocno rozdrobniony, a nawet sproszkowany kamień, doskonale sprawdza się jako naturalny peeling. Składniki mineralne bursztynu lepiej się wchłaniają przez skórę. Sprawiają, że cera wygląda promienniej, zdrowiej. Pył można dodać do produkcji mydła.

Najbardziej znane produkty kosmetyczne z bursztynem to szampony wzmacniające, nawilżające odżywki do włosów, regenerujące kremy do twarzy, wygładzające peelingi do ciała i sole mineralno-bursztynowe.

Mydło bursztynowe: DIY

Składniki: baza mydlana, pył bursztynowy

Przygotowanie: Pył dodać do rozpuszczonej bazy mydlanej (dostępna w aptekach). Poczekać, aż całość wystygnie.

Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (201 głosów, średnia: 4,39 z 5)
loading... zapisuję głos...