Bursztyn – droższy od złota, ciekawszy od pereł i diamentów

Diamenty? Perły? Piękne! Zdecydowanie. Ale powtarzalne – większe, mniejsze, w złocie lub w srebrze zawsze wyglądają podobnie. Ich odcienie różnią się nieznacznie, a oprawa powszechnieje i już nie zaskakuje. Tymczasem istnieje surowiec, z którego wytwarzana jest obecnie piękna, nowoczesna biżuteria – bursztyn.

ambergallery

Jego wyjątkowość polega na ogromnej różnorodności. Występuje w kilkudziesięciu odmianach i barwach. Może być przezroczysty, przeświecający lub nieprzezroczysty. Odcienie bursztynu wahają się od mleczno-białych, przez jasno-żółte, elektryzująco-pomarańczowe, ognisto-czerwone aż do mahoniowo-brązowych, a też nawet oliwkowo-zielone. Przez 40 milionów lat swojej wędrówki był na zmianę wygrzewany w wydmach przez promienie słoneczne, wietrzony w piaskach pod wpływem zmian wilgotności i utleniania i prasowany naciskiem lodowca, a wszystko po to, by dzisiaj święcić triumfy wśród projektantów nowoczesnej biżuterii, galanterii skórzanej i ubrań.

NAC Amber Jewellery (2)

Zapomnijcie o standardowych sznurach korali z bursztynu. Teraz w świecie mody bursztyn funkcjonuje jako niebanalny dodatek. To główny motyw kolekcji znanych polskich projektantów. Nie jednego może też zadziwić fakt, że polski  rynek jubilerski rośnie w siłę właśnie dzięki eksportowi bursztynowej biżuterii. I to właśnie w Polsce, co roku, wczesną wiosną odbywają się Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

Targi Amberif

W tym czasie do Gdańska przyjeżdża ponad 450 firm z Polski, Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Włoch, a także kupcy z ponad 50 krajów świata. Najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich punktem programu jest Gala Bursztynu i Mody, złożona z pokazów mody i biżuterii, zwieńczona ceremonią wręczenia nagród. Tę z kolei, w minionej edycji, w marcu 2014 roku zaszczyciła swoją obecnością Kayah – nowa Ambasadorka Bursztynu.

Gin Atelier (2)

Gin Atelier (1)

Kolejnym ważnym wydarzeniem, podczas którego możemy podziwiać piekno bursztynu i fantazyjne wyroby jubilerskie są Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart, które odbywają się co roku na przełomie sierpnia i września. To jednocześnieuroczyste otwarcie jesiennego sezonu wystawienniczego. Każdy, kto kupi bilet za symboliczną sumę dziesięciu złotych, może stać się częścią widowiska i przyjrzeć się oraz nabyć najbardziej rozchwytywaną srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, dekoracyjne przedmioty z bursztynu, kolorowe kamienie, upominki oraz sztukę użytkową. Podczas tegorocznej edycji targów, które odbyły się w dniach 28-30.08.2014, wzięło udział blisko 190 wystawców z Polski i zagranicy, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Kanady i Litwy.

Targi Ambermart (1)

Targi Ambermart (2)

Targi Ambermart (3)

Targi Ambermart (4)

W projektowaniu designerskiej biżuterii z bursztynu przodują pomorscy bursztynnicy, m.in. takie marki i galerie, jak Ambermoda, Manufaktura Bursztynu S&A, NAC Amber Jewellery, Art7®, Gin Atelier, Galeria Moja Forma, Galeria Styl i wiele innych. Biżuteria opatrzona ich znakiem firmowym to najwyższej klasy i jakości ekskluzywna, nowoczesna biżuteria. Każdy produkt jest małym dziełem sztuki jubilerskiej, dopracowanym w najmniejszym szczególe. Swoją nadzwyczajną formą i zaskakującymi rozwiązaniami stosowanymi w produkcji biżuterii z bursztynem w roli głównej zawstydzają niejedną złotą kolię czy klasyczny pierścionek z brylantem, a ich autorzy są regularnie nagradzani na krajowych i zagranicznych konkursach i wystawach.

NAC Amber Jewellery (1)

NAC Amber Jewellery (3)

Bursztyn swoje powodzenie wśród mistrzów sztuki jubilerskiej zawdzięcza wyjątkowej plastyczności i różnorodności. Świetnie łączy się z najmniej przewidywalnymi materiałami, jak np. ze skórą czy drewnem. Coraz bardziej popularne jest już oprawianie go w złoto i platynę i dekorowanie  diamentami czy innymi kamieniami szlachetnymi. Tym samym odchodzi się od wizerunku bursztynu kojarzonego z tanią wakacyjną pamiątką ze straganu przy plaży. Dziś  biżuteria z bursztynem nie ustępuje urodzie ani cenie najpiękniejszym wyrobom znanych marek jubilerskich w Polsce i na świecie.

Kosmetyczka BATYCKI

Polskie wzornictwo oparte na bursztynie nie kończy się jednak na ubraniach, czy biżuterii. BATYCKI – znana polska marka luksusowych wyrobów skórzanych, torebek, teczek i portfeli, opiera całą swoją filozofię na bursztynie. Bożena Batycka, właścicielka, założycielka i jeszcze do niedawna główna projektantka wybrała bursztyn na znak rozpoznawalny marki. Wszystkie produkty BATYCKI, zanim opuszczą fabrykę, gdzie są ręcznie zszywane i klejone, sygnowane są niedużym bursztynowym oczkiem. Ten drobiazg nadaje im charakteru i wyrazistości, wyróżniając je na tle konkurencji. To jednak nie wszystko – w firmie najbardziej ceniona jest kolekcja kilku klasycznych fasonów, które ozdabiane są charakterystycznie szlifowanymi dużymi bryłkami bursztynu. Według pani Bożeny, bursztyn dodaje kobiecie uroku, podkreślając jej naturalną urodę, a sama nosząc bursztynową biżuterię udowadnia, że może być on pięknym atrybutem nowoczesnej, aktywnej kobiety.

Bransoleta NAC Amber JewelleryKomplet bi+-uterii_Manufaktura Bursztynu S&A Bransoleta Ambermoda Bransoleta NAC Amber Jewellery_02

boruni_lato1

Manufaktura Bursztynu S&A

Bursztyn jest wyjątkowy i inspirujący. Najlepiej podążać jego śladami  na Pomorzu. To tu wielowiekowa tradycja przenika się z nowoczesnością i najbardziej aktualnymi trendami ze świata wzornictwa, mody i technologii. To tu znajdziemy ludzi z pasją, dla których ten piękny kamień jest niekończącą się inspiracją.

Pokaz mody_bi+-uteria_Lemoniq Monika Juchno & stroje_EvaMinge

Pokaz mody - bi+-uteria_Danka Kruczkowska & stroje_S+éoma&Trymbulak

Pokaz mody - bi+-uteria_DankaCzapnik&stroje_Justyna Waraczy+äska-Varma (9)

Pokaz mody - strooje-MG&S_Micha+é Starost&Sebastian Ka+¦mierczak & bi+-uteria_Jacek Ostrowski Ostrowski Design

www.Pomorskie.travel

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...