Bulionówka — niezbędny element zastawy stołowej czy relikt przeszłości?
W czym zaserwować gościom zupę, aby nie zaliczyć kulinarnej wtopy? Smak jedzenia to nie wszystko — ważny jest jeszcze sposób jego podania. Często najpierw jemy oczami — po pierwszym rzucie oka na potrawę oceniamy czy będzie smaczna, czy nie. Sprawdź jak podawać jedzenie, aby zachęcać do jego spróbowania.
Czym są bulionówki?
To małe miseczki z dwoma uszami (uchwytami) po bokach. Możesz je kojarzyć z… restauracji! Białe bulionówki to częsty element zastawy eleganckich lokali gastronomicznych. Zazwyczaj podaje się w nich zupy na bazie wywarów np. rosół, barszcz, a także zupy krem. To bardzo praktyczne naczynie — uchwyty po bokach ułatwiają jego przenoszenie i chronią twoje palce przed oparzeniem.
Klasyczna biel czy kolorowe szaleństwo?
Wielu osobom zastawa stołowa kojarzy się tylko z klasyczną bielą. Ale obecnie jej wybór jest o wiele szerszy! Bulionówki występują w wielu kolorach, są zdobione wzorami (np. barwnymi kropkami, złotymi obwódkami) czy grafikami (np. kwiatami). Lepiej czujesz się w otoczeniu glamour czy pośród żywych kolorów? Dobierz zastawę stołową do stylu, w jakim lubisz urządzać wnętrza!
Szeroki wybór wielkości i kolorów bulionówek mówi sam za siebie. To naczynie zdecydowanie nie należy do reliktów przeszłości! Nie jest to miseczka, którą powinniśmy kojarzyć z domami naszych babć, a praktyczny element zastawy stołowej. Dodatkowo ma funkcję ozdobną, która podniesie estetykę potraw. Sprawi, że kolacja, którą podasz gościom na długo zapadnie im w pamięci!
Bulionówka — jak umieścić ją na stole zgodnie z zasadami savoir-vivre?
Bulionówkę umieść na talerzyku (spodku) zakrytym papierową serwetkę. Łyżkę połóż z prawej strony. Pozostałe sztućce uszereguj w kolejności spożywania potraw. Dodatki do zupy (paszteciki, pieczywo) połóż na oddzielnym talerzyku, po lewej stronie bulionówki.
Pamiętaj, aby kolor obrusu dopasować do stylu bulionówki i reszty naczyń. Dzięki temu stół będzie wyglądał estetycznie i spójnie. Sprawdzi się tu zasada kontrastu. Do kolorowej bulionówki dobierz jednolity obrus i odwrotnie.
Bulionówka — używaj jej nie tylko do zupy!
W bulionówce oprócz zupy podasz też… przekąski! Orzeszki czy małe chipsy. Umieść je w różnych miejscach na stole. Dzięki temu goście będą mogli po nie wygodnie sięgnąć, niezależnie od tego gdzie usiądą.
Bulionówkę wykorzystasz też do podania potrawy dziecku, które spożywa małe porcje. To naczynie pomoże ci również zwiększyć liczbę owoców i warzyw w diecie (które są bardzo ważne dla zdrowia, zachowania pięknych włosów i cery!). Przesyp jedzenie do bulionówki i zabierz ją ze sobą do zabawy z dzieckiem lub do oglądania ulubionego serialu. Po przekąskę sięgniesz w międzyczasie — nawet nie zauważysz kiedy zniknie z miseczki. Jednocześnie dostarczysz swojemu organizmowi wiele owoców i witamin.
Głęboki talerz czy bulionówka — w czym podać zupę?
Bulionówka mimo wielu zalet nie sprawdzi się do wszystkich zup. Wykorzystaj ją jedynie do tych, które nie mają dodatków np. do barszczu, bulionu, chłodników i o konsystencji kemu. Zupę z bulionówki jedz łyżką. Kiedy zostanie tylko końcówka, możesz ją dopić, podnosząc naczynie do góry.
W głębokim talerzu podaje się zupy z dodatkami: z makaronem, ryżem czy z pasztecikami. Pamiętaj, że z tego naczynia się nie pije! Jeżeli zostanie ci końcówka dania, a jesteś na oficjalnym przyjęciu — zostaw ją. Na luźniejszym spotkaniu talerz odchyl od siebie, a resztę zupy dojedz łyżką.
Jak dobrać odpowiednią bulionówkę do swojej zastawy stołowej?
Zwróć uwagę na to, aby bulionówka pasowała do pozostałych naczyń z twojej zastawy. Zastanów się również, w jakim celu zamierzasz jej używać. Do eleganckich obiadów? Zdecyduj się na białą. Do przyjęć w ogródku albo na działce? Poszalej z kolorami i wzorami!
Kupując bulionówkę, pamiętaj również o dobraniu do niej pasującego spodka. Zgodnie z zasadami savoir-vivre to na nim ustawia się to naczynie. Ten mały talerzyk służy do ochrony obrusu przed zabrudzeniami. Zwróć uwagę, aby pasował do miseczki nie tylko kolorystycznie, ale również pod względem materiału. Do porcelanowej bulionówki dokup porcelanowy spodek itd.