Bulgotanie w brzuchu – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Znasz to uczucie, gdy twój brzuch nagle zaczyna wydawać odgłosy jakby z zaświatów? Jeżeli dzieje się to po posiłkach – oznacza to, że niekoniecznie wszystkie ich składniki toleruje lub możesz jeść w niewłaściwy sposób. Podpowiadamy, jak nieco uciszyć twój żołądek!

Z pewnością nie raz tzw. bulgotanie w brzuchu postawiło cię w kłopotliwej sytuacji. Zdarza się, ale zmiana pewnych nawyków może zdecydowanie ograniczyć to nieprzyjemne uczucie. Chodzi przede wszystkim o twój komfort, bo ów bulgotanie jest naturalną, z reguły niegroźną reakcją organizmu na wszelkie zmiany jakie w nim zachodzą. Może być też sygnałem, że powinnaś zmienić niezdrowe nawyki. Jednak gdy łączy się również z innymi objawami i zbyt często ci dokucza – może oznaczać chorobę. I wówczas konieczna będzie konsultacja z lekarzem! Jak zatem radzić sobie z głośnym problemem, a przede wszystkim – skąd on się w ogóle bierze? Wyjaśniamy.

źródło: www.pixabay.com

Bulgotanie w brzuchu – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Bulgotanie najczęściej pojawia się przed i po jedzeniu. W tym pierwszym przypadku sygnalizuje głód – gdy nasze jelita i żołądek są puste, w drugim oznacza przesuwanie się jedzenia w czasie trawienia. Na głód i związane z nim odgłosy, lekarstwem będzie po prostu zjedzenie czegoś wartościowego. Wyraźnie głośne bulgotanie po posiłku natomiast oznacza, że twojemu brzuchowi niekoniecznie spodobało się zaoferowane danie i ma kłopoty z jego strawieniem. To również prośba o nie zalewanie go napojami gazowanymi. I tak żołądek nie lubi kolorowych gazowanych mikstur, podobnie jak bigosu, produktów smażonych i bomb kalorycznych pod postacią kebabów czy zalanej sosami pizzy. Jeśli doskwiera ci ten problem, powinnaś też ograniczyć niektóre warzywa: wszelkie kapustne, cebulę, czosnek, pory, rośliny strączkowe, brukiew, rzodkiewkę, kalarepę czy kukurydzę. 

źródło: www.pixabay.com

 

Weź sobie do serca również te rady…

Aby ograniczyć bulgotanie powinnaś również jeść powoli małe kęsy, wielokrotnie przeżuwając je przed połknięciem. Co ciekawe, pomoże ci też (w miarę możliwości) wstrzymanie się od entuzjastycznej rozmowy. Wówczas do jamy ustnej i dalej – do przełyku, a potem do żołądka nie dostanie się powietrze. Ono również odpowiada za bulgotanie.  Podobnie z resztą jak stres, który staraj się eliminować oraz… alkohol. Używki również nie wpływają na sprawną pracę twojego żołądka, a bulgotanie to zwyczajnie – wołanie o pomoc.

źródło: www.pixabay.com

 

A gdy już dojdzie do rewolucji …

A co robić gdy już dojdzie do bulgotania po posiłku? Radzimy na takie ewentualności przygotować napar z kminku. Kminek działa rozkurczowo na mięśnie żołądka, jelit oraz przewodów żółciowych. Przygotowanie jest banalnie proste – łyżeczkę zmielonego kminku zalewamy wrzątkiem, tak aby była prawie cała szklanka. Miksturę przecedzamy i pijemy. Można po nią sięgać nawet 3 razy dziennie – w dniu kiedy pojawiły się objawy.

źródło: www.pixabay.com

Pomogą też wypite po posiłku herbatki ziołowe. Nie mylić z zieloną herbatą, która wypita zaraz po posiłku może u niektórych wywołać wzdęcia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (113 głosów, średnia: 4,42 z 5)
loading... zapisuję głos...