Budowa krtani – co musisz o niej wiedzieć? Sprawdź, co pomoże Ci uniknąć zapalenia krtani!

Krtań jest narządem odgrywającym kluczową rolę w dwóch niezbędnych do życia czynnościach – oddychaniu oraz wydawaniu dźwięków. Jeśli więc dochodzi w niej do jakichkolwiek patologii, łatwo wnioskować, że poza dyskomfortem mogą pojawić się także o wiele poważniejsze zagrożenia. Co zatem warto wiedzieć o budowie krtani i jak ustrzec się przed stanami zapalnymi w jej obrębie?

budowa krtani

Budowa krtani – najważniejsze informacje

Krtań jest narządem, który od góry łączy się z gardłem, od dołu zaś z tchawicą, będącą jej przedłużeniem. Łatwo zatem wnioskować, że samo położenie w pewnym sensie ,,wymusza” na krtani nie tylko jej funkcje fonacyjne i oddechowe, lecz także ochronne – zabezpiecza drogi oddechowe przed dostaniem się do nich różnego rodzaju ciał obcych.

  • Wielkość krtani to około 4-6 cm.
  • Położona jest w środkowej części szyi.
  • Zbudowana z chrząstek, stawów, mięśni i więzadeł – dzięki temu ma możliwość elastycznych ruchów.
  • Najważniejszą rolę w fonacji oraz oddychaniu odgrywa tzw. głośnia – składają się na nią dwa fałdy głosowe (potocznie nazywamy je strunami głosowymi) oraz znajdująca się pomiędzy nimi szpara.
  • W czasie oddychania fałdy odchylają się od siebie, dzięki czemu zwiększa się szpara głośni, przez którą swobodnie może przepływać powietrze. W czasie mowy zaś przybliżają się do siebie, co pozwala na wytwarzanie dźwięków.

Zapalenie krtani pod lupą

Najczęstszą chorobą dotyczącą opisywanego tu narządu jest zapalenie krtani. Jego źródłem mogą być zarówno wirusy, jak i bakterie. Infekcja pierwszym z wymienionych tu drobnoustrojów przebiega zazwyczaj dość łagodnie, a w niektórych przypadkach może być wręcz niezauważona. Mówimy wtedy o tzw. zapaleniu podgłośni lub krupie wirusowym [ang. croup – podgłośniowe zapalenie krtani], którego leczenie opiera się na terapii objawowej. Pomocne są wtedy zarówno domowe sposoby walki z infekcją, jak i profesjonalne środki, np. pastylki łagodzące chrypkę. Co ważne, warto postawić na preparaty bazujące na naturalnych składnikach, m.in. miodzie czy propolisie, które nie tylko zregenerują podrażnione tkanki, lecz także wesprą ogólną odporność organizmu.

Jeśli zaś dojdzie do zakażenia bakteryjnego, zwykle mówimy wtedy o ostrym nagłośniowym zapaleniu krtani, które jest chorobą znacznie intensywniejszą w przebiegu i nieraz wymaga wręcz hospitalizacji – zwłaszcza u dzieci. Dlaczego? Może wiązać się z tak dużym obrzękiem krtani, że zostanie zablokowany przepływ powietrza. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa reakcja medyczna. Co więcej, chorobie towarzyszy też wysoka gorączka, a w związku z tym, poza stosowaniem antybiotykoterapii, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu oraz utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory (optymalny poziom to 45-65 proc.).

Objawy zapalenia krtani

Wirusowe oraz bakteryjne zapalenie krtani wiąże się zwykle z podobnymi objawami, które różnicuje intensywność. Niektóre symptomy są jednak charakterystyczne tylko dla wybranej infekcji. Co więcej, w przypadku zakażenia wirusowego, stan chorobowy rozwija się wolniej, a siła objawów narasta z czasem. Jeśli zaś dojdzie do infekcji bakteryjnej, objawy mogą narosnąć w przeciągu zaledwie kilku godzin i od razu przybrać niezwykle intensywną formę:

  • chrypka,
  • osłabienie głosu,
  • swędzenie, ból, obrzęk, zaczerwienienie gardła,
  • kaszel opisywany jako ,,szczekający”,
  • utrudnienia w przełykaniu,
  • trudności w oddychaniu, nabieraniu powietrza,
  • stridor, czyli ,,świszczący” oddech,
  • gorączka (w przebiegu wirusowego zapalenia krtani nie musi wystąpić).

Pamiętaj, nawet jeśli to infekcja wirusowa, należy uważnie obserwować objawy, ponieważ ich natężenie może szybko ulec zmianie i pogorszeniu. Mowa przede wszystkim o dzieciach, których budowa krtani zwiększa ryzyko infekcji tego obszaru oraz ewentualnych powikłań – krtań najmłodszych jest bardziej podatna na obrzęk, ponieważ ich tkanka ma inną budowę niż u osób dorosłych. Co więcej, światło krtani jest u dzieci węższe, a tym samym nawet niewielka opuchlizna może skutkować znacznymi zaburzeniami oddechowymi, które będą objawiać się m.in. dusznościami – jeśli zauważysz tego typu symptomy, jak najszybciej skonsultuj je z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (95 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...