Brak wolności w związku – 6 niepokojących symptomów, że Twój partner Cię ogranicza

Jesteście razem już jakiś czas i wszystko zdaje się układać pomyślnie, ale czasami masz wrażenie, że Twoje życie bez Niego nie istnieje? Wszystko robicie we dwójkę, a jeśli już uda Ci się wyjść na zakupy lub kawę tylko z koleżanką, bez przerwy odbierasz jego telefony? Uważaj, to mogą być symptomy, że Twój mężczyzna jest chorobliwie zaborczy!

Brak wolności w związku to problem, którego wiele kobiet początkowo nie dostrzega. Przykre doświadczenia z poprzednich nieudanych relacji, w jakich tkwiły ze świadomością, że ich partner nie jest zainteresowany ich problemami ani nawet tym, co w danej chwili robią i gdzie są, każą im sądzić, że muszą doceniać zabiegi mężczyzn, dążących do zbudowania z nimi jak najsilniejszej więzi. Dopiero kiedy uświadamiają sobie, że ich wybranek jest z nimi dwadzieścia cztery godziny na dobę i czują się, jakby były pod nieustanną obserwacją wycelowanego w nie oka kamery, zaczynają rozumieć, że coś jest nie tak. Nie jesteś pewna czy ten problem nie dotyczy także Ciebie? Poznaj niepokojące oznaki, że Twój partner Cię ogranicza!

brak wolności w związku

źródło: www.pixabay.com

Brak wolności w związku – 6 niepokojących symptomów, że Twój partner Cię ogranicza

 

1. Urządza Ci awantury, gdy chcesz się spotkać z koleżanką lub kimś z rodziny

Kiedy kochający się ludzie postanawiają stworzyć trwały związek, często stają się w początkowym okresie nieco zamknięci na towarzyskie spotkania ze znajomymi, bo po prostu chcą się sobą nacieszyć i poświęcić wolny czas na lepsze wzajemne poznanie. Z czasem silne zauroczenie przechodzi jednak w stan spokojnego przywiązania i partnerzy znów zaczynają wychodzić z przyjaciółmi na kawę, do kina czy na plotki przy piwie (uwaga: nie bierzemy tu pod uwagę zakrapianego alkoholem imprezowania solo, które ma prawo być odbierane negatywnie przez każdą ze stron) oraz odwiedzać rodzinę. Jeżeli w Twoim partnerze zwykły wypad z przyjaciółką na zakupy lub do kawiarni  czy obiad z mamą budzi gwałtowny sprzeciw i każdorazowo poprzedzony jest karczemną awanturą, to niezawodny znak, że Twój partner jest chorobliwie zaborczy!

 

2. Sugeruje Ci, byś zrezygnowała z pracy lub pasji

W zdrowych związkach mężczyźni czują dumę, jeżeli mogą pochwalić się, że ich wybranka ma ciekawe hobby lub wykazuje zaangażowanie w pracy, za którą jest odpowiednio wynagradzana. Cieszą się, że zależy jej na rozwoju i nie zakłada ona z góry, że będzie żyła na ich koszt. Chorobliwie zaborczy mężczyźni postępują jednak odwrotnie. Namawiają partnerki, aby zrezygnowały z pracy lub pasji (a nawet z obu zajęć), ponieważ próbują uzależnić je od siebie finansowo i mieć stale pod kontrolą. Jeśli więc masz wrażenie, że on naciska na to, byś zrezygnowała z samorealizacji, zastanów się, jakie są jego motywacje!

 

Brak wolności w związku – 6 niepokojących symptomów, że Twój partner Cię ogranicza

3. Łamie tajemnicę korespondencji

Czy wiesz, że czytanie cudzych SMS-ów, listów i emaili oraz wchodzenie bez pozwolenia na społecznościowe konta jest przestępstwem? Jeżeli zauważysz, że Twój partner pozwala sobie wobec Ciebie na takie zachowania, w Twojej głowie powinna zapalić się alarmowa lampka. Świadczy to bowiem nie tylko o zupełnym braku zaufania do Twojej osoby, ale także o tym, że On Cię nie szanuje i stara się kontrolować każdy Twój krok!

 

4. Często dzwoni, by sprawdzić co robisz i z kim się spotkałaś

Nieustanne telefony od partnera, nie mające wiele wspólnego z pragnieniem okazywania uczuć czy wymiany kilku miłych słów, to nic innego, a psychiczne dręczenie. Jeżeli On bez przerwy dzwoni i pisze do Ciebie wiadomości, każąc Ci się opowiadać, za ile minut będziesz oraz wymieniać, z kim i gdzie się dzisiaj spotkałaś, a także co robiłaś (w najmniejszych detalach) natychmiast uciekaj z tego związku!

 

Brak wolności w związku – 6 niepokojących symptomów, że Twój partner Cię ogranicza

5. Chce, żebyś była na każde zawołanie

Twój partner zrzuca na Ciebie problemy, którymi sam nie ma ochoty się zająć? Dzwoni do Ciebie z każdym pytaniem, jakie przyjdzie mu do głowy, prosząc, żebyś sprawdzała dla niego rozkłady jazdy autobusów, godziny otwarcia sklepów, a nawet prognozę pogody? Oczekuje, że będziesz nieustannie świadczyć mu przysługi, podczas gdy sam nie interesuje się Twoimi potrzebami i nigdy nie oferuje swojej pomocy? Takie zachowanie świadczy o tym, że uważa się On za kogoś, kto ma nad Tobą władzę absolutną i wyłączne prawo do nakładania na Ciebie obowiązków czy ograniczeń. To chyba jasne, że taki mężczyzna nie darzy Cię szacunkiem.

 

6. Narzuca Ci sposób, w jaki masz się ubierać

Często słyszysz z Jego strony niemiłe komentarze dotyczące Twojego stylu bycia i sposobu ubierania? A może Twój partner wskazuje Ci ubrania, a nawet całe stylizacje, które powinnaś na siebie zakładać, nie tolerując przy tym Twojego wyczucia stylu? Takie zagrywki to kolejny element kontroli i władzy, jaką On stara się nad Tobą sprawować. Nie pozwól, by ingerował w tak osobiste wybory, jak dobór ubrań czy biżuterii! Ostentacyjnie zakładaj to, w czym dobrze się czujesz. Rozważ też poważnie, czy dalsze trwanie w tej niezdrowej relacji ma jakikolwiek sens.

 

Nie znalazłaś w tym artykule odpowiedzi na swoje wątpliwości? Przeczytaj także:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. linea  12 lutego 2018 08:49

  Niestety, ale takie sytuacje gdy jeden z partnerów sprawdza drugiego zdarzają się i to nawet często 🙂 Może nawet nie wszyscy o tym wiedzą 🙂
  Ograniczanie pasji partnera czy zabranianie spotkań ze znajomymi to zabijanie jego osobowości. Nie powinniśmy się godzić na takie rzeczy.

  Odpowiedz
 2. Weronika  12 lutego 2018 15:09

  Ciekawe porady. Myślę, że wiele kobiet ma tego typu problemy, nawet w moim otoczeniu. Nie chcą, często, przyznać się do tego i wolą tkwić w niezdrowej relacji. Tymczasem to nie jest dobra decyzja, gdyż przyzwolenie na takie zachowania rozzuchwala drugą stronę. Taki zaborczy partner czy partnerka może, po pewnym czasie, posunąć się nawet do rękoczynów.

  Odpowiedz
 3. colorful-jelly  12 lutego 2018 17:50

  Bardzo ciekawy artykuł. Na szczęście u mnie żaden z wymienionych symptomów nie występuje. Jednak niestety jest wiele związków, w którym partnerzy się ograniczają i zazwyczaj źle się to kończy.

  Odpowiedz
 4. Alluska12  15 lutego 2018 14:35

  Nie wyobrażam sobie tkwić w takiej relacji, myślę, że po dłuższym czasie pozostał by ze mnie pod względem psychicznym wrak człowieka. Ale wiele osób boi się zmian, samotności lub jest w jakiś sposób uzależniona od drugiej osoby i tkwi w takim toksycznym związku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany