Bonsai – sztuka cierpliwości

Niesamowita sztuka bonsai jest coraz to bardziej popularna. Każde zadbane drzewko bonsai robi ogromne wrażenie nawet na tych, którzy raczej nie pałają miłością go roślin i nie są szczególnie zainteresowani ich uprawą. Ale bonsai to zupełnie inna kategoria, „wyższy poziom wtajemniczenia”. Ty także zachwycasz się ślicznymi, miniaturowymi drzewkami? Zastanawiasz się, czy to hobby właśnie dla Ciebie? Już teraz sprawdź, na czym polega hodowla bonsai i oceń, czy masz predyspozycje do tego typu pasji!

Co to jest bonsai – poznaj podstawowe fakty

Bonsai kojarzy Ci się przede wszystkim z Japonią? Pora zatem zweryfikować wiedzę, bowiem jak się okazuje, sztuka bonsai do Japonii przywędrowała z Chin. Kilkakrotnie padło już hasło „sztuka” i w odniesieniu do bonsai jest ono jak najbardziej trafne, gdyż trzeba dysponować odpowiednim zasobem umiejętności i wciąż je doskonalić, aby rzeczywiście fachowo zajmować się miniaturyzowaniem krzewów i drzew. Na charakterystyczny wygląd całości duży wpływ mają również specjalne doniczki do bonsai. Są to doniczki bardzo płaskie, które wymuszają płytki system korzeniowy zasadzonych roślin. Nadają one drzewku niebywałego uroku.

Ciekawostką jest, że wieki temu taką formą sztuki jak bonsai, zajmowały się wyłącznie osoby o wysokim statusie społecznym, jak np. duchowni czy arystokraci. Zajęcie to wśród niższych warstw społeczeństwa rozpowszechniło się dopiero w XVII wieku. Choć bonsai stało się bardziej popularne, wcale nie oznacza to, że straciło na swoim znaczeniu.

Na czym polega pielęgnacja drzewka bonsai? Co takiego należy robić, aby zachować ten wyjątkowy, miniaturowy wygląd? Opieka nad drzewkiem jest zadaniem niełatwym i tak naprawdę nigdy się nie kończy. Pielęgnacja „zwykłych” roślin doniczkowych często ogranicza się do podlewania, ewentualnie raz na jakiś czas do nawożenia i przesadzenia. Z bonsai jest inaczej. Trzeba je nie tylko podlewać, ale też odpowiednio podcinać korzenie, przycinać gałęzie. Sekretem tych miniaturowych drzewek jest właściwe formowanie bonsai poprzez drutowanie. To właśnie dzięki temu zabiegowi zyskują one swój charakterystyczny kształt na wzór bardzo starych, majestatycznych drzew.

Drzewko bonsai w domu – dla cierpliwych!

Bonsai to nie takie „zwykłe” hobby, któremu może oddawać się każdy. Nie każdy też jest w stanie tę sztukę naprawdę opanować. Jak zostało wspomniane, pielęgnacja bonsai i jego formowanie nigdy się nie kończy, bo jest to żywe drzewo, które wciąż rośnie. Nawet więc, jeśli po latach uzyskasz upragniony kształt, musisz opiekować się rośliną, aby ten wygląd zachowała.

Bonsai często zwane jest sztuką cierpliwości – to fakt. Nawet bowiem, jeżeli kupisz całkiem pokaźnych rozmiarów sadzonkę drzewka czy krzewu, uformowanie jej w bonsai z prawdziwego zdarzenia zajmie Ci… co najmniej kilka lat! Ponadto, jeśli zamierzasz zajmować się tą sztuką całkiem na poważnie, musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Zestawy naprawdę profesjonalnych akcesoriów do bonsai kosztują często kilkaset złotych. Nie masz pewności, czy to pasja właśnie dla Ciebie? Nie inwestuj od razu w drogi sprzęt i drogie drzewa.

Moje pierwsze bonsai

Jeśli nie wiesz, jak wyhodować bonsai, możesz zakupić jedno „gotowe” drzewko. Te naprawdę imponujące, odpowiednio wypielęgnowane, które możesz nabyć w dobrych sklepach ogrodniczych, kosztują sporo – podobnie jak akcesoria, nawet kilkaset złotych. To poważny wydatek i jeśli Cię nie stać lub zwyczajnie nie chcesz inwestować, bo nie wiesz, czy za pół roku Ci się nie znudzi, swoje pierwsze bonsai możesz nabyć np. w supermarkecie. Tutaj cena waha się na poziomie kilkudziesięciu złotych. Oczywiście musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to drzewko doskonałej jakości i jego stan może być nie najlepszy. Jeśli jednak masz rękę do roślin, możesz uratować drzewko i stworzyć z niego coś pięknego.

Pamiętaj, że tak na dobrą sprawę największą sztuką jest… pokochać swoje drzewko! Licz się z tym, że nie jest to wiecznie zielona roślina. Jak każde drzewo liściaste w naszym klimacie, zrzuci ono liście i przez pewien czas nie będzie się prezentować dobrze. Naturalnie śmiało możesz sięgnąć po drzewka i krzewy iglaste, jak np. sosna, świerk czy cis.

O czym jeszcze musisz pamiętać? Zarówno przycinanie bonsai, jego drutowanie i wszelkie inne zabiegi wymagają wprawy oraz wiedzy teoretycznej. Jeżeli rzeczywiście fascynujesz się tematem, zaopatrz się w fachową literaturę lub przynajmniej zajrzyj na profesjonalne fora bonsaistów, gdzie zyskasz sporo przydatnych informacji.

Zapraszamy do poniższej galerii z drzewkami bonsai

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,73 z 5)
loading... zapisuję głos...