Bóle miesiączkowe – jak postępować?

Istnieje grupa kobiet, która z różnych przyczyn, odczuwa ból menstruacyjny bardziej intensywnie, niż reszta. Dolegliwości trudno do czegoś przyrównać, ponieważ są wywołane tym samym mechanizmem co ból przy porodzie, jednak w o wiele mniejszym natężeniu. Bólowi mogą towarzyszyć wymioty, czy biegunka. Objawy często powodują wyłączenie z codziennego funkcjonowania na kilka dni. U części kobiet przyczyna leży w chorobach, takich jak endometrioza. U niektórych przedstawicielek płci pięknej nie można znaleźć żadnych przyczyn wywołujących ból i wtedy pozostaje jedynie leczenie objawowe – w takich przypadkach mówimy o pierwotnie bolesnym miesiączkowaniu (PBM). U wielu kobiet nieprzyjemne odczucia związane z miesiączką ustępują po porodzie. Dlaczego tak jest? Jeszcze nie wiadomo.

 

Dlaczego odczuwam bóle menstruacyjne bardziej niż inne kobiety?

Odczuwanie bólu jest indywidualne u każdego człowieka. Wpływ ma na to nasza genetyka, próg bólowy (im niższy, tym bardziej dotkliwie odczuwa się wiele dolegliwości) oraz nasze otoczenie. W sytuacjach stresowych, związanych z dużym napięciem ból może być bardziej odczuwalny.

 

Jak sobie poradzić z bólami miesiączkowymi?

Reklamy telewizyjne narzucają nam, że idealnymi lekami na bóle menstruacyjne są preparaty rozkurczowe. Nie jest to do końca prawda. Po pierwsze leki z tej grupy mają za słabe działanie. Po drugie ból wywołany jest po części stanem zapalnym, który towarzyszy miesiączce. Krew, którą tracimy podczas menstruacji, uwalniana jest z niszczonych naczyń błony śluzowej jamy macicy. Destrukcji komórek towarzyszy uwalnianie mediatorów stanu zapalnego, które działają drażniąco na zakończenia nerwowe. Łagodząco na te aspekty zadziałają leki zmniejszające stan zapalny, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Takim właśnie lekiem jest deksketoprofen. Dla wzmocnienia efektu można go ewentualnie połączyć ze środkami rozkurczowymi.

Bólowi lepiej zapobiegać niż go leczyć. Dlatego najlepiej przyjąć lek, zanim dolegliwości bólowe się nasilą. Najczęściej kobieta umie rozpoznać, kiedy wystąpi początek objawów ze względu na obecność objawów zwiastunowych. Może to być tkliwość piersi czy rozdrażnienie. Reasumując – najlepiej przyjąć leki w dniu, w którym powinna się u nas pojawić miesiączka, ponieważ ból podbrzusza najczęściej występuje w pierwszych dwóch/trzech dniach jej trwania.

 

Co jeszcze może pomóc?

Cześć kobiet odczuwa ulgę dzięki stosowaniu ciepłych okładów, dlatego warto wyposażyć się w termofor. Pomocą mogą okazać się ziołowe napary z rumianku lub mięty. Jak zawsze, przy większości dolegliwości somatycznych. dużą rolę pełni aktywność fizyczna. W tym przypadku u części kobiet może sprawdzić się joga, techniki oddechowe lub stretching. Taki wysiłek spełni swoją rolę, jeśli będzie wykonywany regularnie. Ulgę może zapewnić ciepła kąpiel. Przekonanie, że zażywanie ciepłych kąpieli może doprowadzić do krwotoku, jest mitem! Jednorazowo nasze ciało wydala około 5 ml krwi, a podczas całej miesiączki 50 ml. Z takiej ilości krwi trudno o krwotok. Za to ciepła woda wpłynie pozytywnie na rozluźnienie mięśni.

Istnieją także doniesienia na temat korzystnego wpływu oleju z wiesiołka. Przyjmuje się go drogą doustną. Preparat ten jest znany od wielu lat i wpływa korzystnie na różne stany: atopowe zapalenie skóry, zespół policystycznych jajników, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz nieregularne i bolesne miesiączki.

 

Kiedy powinnam się martwić?

Jeżeli ból miesiączkowy trwa mniej więcej 3 dni i ustępuje po lekach typu NLPZ, to wszystko jest w normie i nie trzeba wykonywać żadnej diagnostyki. W sytuacji, gdy ból doprowadza do omdleń, nie ustępuje po lekach przeciwbólowych i wywołuje inne niepokojące objawy – wtedy powinno się udać na wizytę u ginekologa. Specjalista musi wykluczyć takie stany jak endometrioza i wykonać kilka podstawowych badań.

Pamiętajmy o tym, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Bibliografia:

  1. https://mamaginekolog.pl/o-bolesnych-miesiaczkach-w-pigulce
  2. https://mamaginekolog.pl/prawdy-mity-o-miesiaczce
  3. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/leczenie-bolu/185677,bolesne-miesiaczkowanie
  4. https://pantabletka.pl/olej-z-wiesiolka-kobieta-pms-hormony-dzialanie-ciaza/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...