Bóle menstruacyjne – jest na nie sposób!

Bóle menstruacyjne dotykają wiele kobiet w wieku rozrodczym. Cierpi na nie nawet 75% młodych kobiet oraz około 25% dorosłych. Bóle te mają związek z ruchami mięśniówki macicy, która w ten sposób złuszcza i wydala  nabłonek, jeśli nie doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się jaja płodowego. Choć prawidłowa menstruacja powinna przechodzić stosunkowo łagodnie, to jednak często ból jest bardzo uciążliwy dla kobiet. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć.

bole-menstruacyjne

Objawy bólu miesiączkowego

Głównym objawem jest pojawienie się bólu w podbrzuszu z towarzyszącym temu krwawieniem miesięcznym. Ból  menstruacyjny przybiera formę skurczy, a kobieta może je odczuwać również w dolnej części kręgosłupa i jego odcinku krzyżowym. Jeśli kobieta dobrze zna swój cykl i ciało, potrafi rozpoznać od razu pochodzenie bólu. Zwykle bóle miesiączkowe trwają do 48 godzin, choć przy obfitych miesiączkach mogą trwać dłużej. Pojawiają się około 24 godzin przed wystąpieniem krwawienia lub w tym samym momencie. Bardzo bolesne miesiączkowanie może występować razem z bólami głowy, nudnościami, wymiotami, zmęczeniem, biegunką oraz innymi objawami.

Dlaczego menstruacja boli?

U kobiet, które miesiączkują i odczuwają przy tym silny ból, prawdopodobnie dochodzi do zbyt dużej produkcji prostaglandyn, które są hormonami odpowiadającymi za bolesne i bardzo silne skurcze. Często powoduje to całkowitą niezdolność kobiety do normalnego funkcjonowania. Mamy wtedy do czynienia z bólami pierwotnymi. Taka przyczyna bólu menstruacyjnego może być z powodzeniem leczona. Inna przyczyną powstawania bólu miesiączkowego mogą być nabyte zmiany w obrębie macicy. Należą do tego przebyte choroby, jak zapalenie miednicy mniejszej, mięśniaki macicy i polipy endometrialne, stenoza szyjki macicy oraz wrodzone lub nabyte wady w budowie narządów rodnych kobiety. Taki ból miesiączkowy nazywany jest wtórnym, a jego leczenie polega na usunięciu lub zaleczeniu źródła bólu.

Skuteczny środek na ból menstruacyjny

Wśród domowych sposobów na ból miesiączkowy znajdują się ciepłe okłady oraz ciepłe kąpiele, choć niektórym kobietom mogą one przynieść zupełnie odwrotny skutek. Zaleca się w tym czasie umiarkowaną aktywność fizyczną i przyjmowanie odpowiednich środków przeciwbólowych. Takim idealnym środkiem jest lek rozkurczowy NO-SPA (www.no-spa.pl), który dzięki zawartości substancji aktywnej w postaci drotraweryny, likwiduje odpowiedzialne za powstanie bólu skurcze mięśniówki gładkiej w macicy. W zależności od stopnia nasilenia bólu można wybrać lek NO-SPA o zawartości 40 mg drotraweryny lub z dawką podwójną, czyli 80 mg substancji aktywnej na silniejszy ból. Lek trafia w przyczynę bólu i usuwa go na dłużej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (81 głosów, średnia: 4,53 z 5)
loading... zapisuję głos...