Bóle kręgosłupa

Ból to fizjologiczna reakcja na patologiczne zmiany w naszym ciele. Nie jest więc on niczym nieprawidłowym. Nie znaczy to, że jest czymś przyjemnym, lub pożądanym. Człowiek od dawna zwalcza ból różnymi metodami. Zimne okłady, masaże, ciepłe kąpiele, czy wreszcie tabletki przeciwbólowe. Warto jednak zastanowić się, czy leki przeciwbólowe można przyjmować przez długi okres czasu oraz co robić gdy nawet duże dawki leku nie uśmierzają bólu.

ból_kręgosłupa

Przede wszystkim warto pomyśleć nad tym w jaki sposób działają leki przeciwbólowe. Częściowo lub całkowicie znoszą one odczuwanie bólu, ale nie eliminują problemu który ten ból powoduje. Często zdarza się, że z powodu leków przeciwbólowych zapominamy o tym, że prawdziwy problem, źródło bólu, tkwi w kręgosłupie. Częste bóle w okolicach pleców, mogą świadczyć o schorzeniach kręgosłupa (takich jak dyskopatia, kręgozmyk, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne) lub jego okolic (przeciążenia mięśni, nieprawidłowe biomechanicznie rozkłady sił działające na struktury okołokręgosłupowe).

Gdy nie czujemy bólu zapominamy o prawidłowym podnoszeniu ciężarów, schylaniu się w odpowiedni sposób czy też o ćwiczeniach lub czymś tak prozaicznym jak odpowiedni wstawanie z łóżka. Problem narasta, bo gdy nie czujemy bólu, nie myślimy o tym, jakie mogą być jego przyczyny i nie konsultujemy się ze specjalistą.

Często zdarza się, że leki przeciwbólowe przestają działać. Nie zawsze oznacza to, że zmiany są nieodwracalne, ale na-pewno oznacza że są poważne oraz że ich leczenie potrwa dużo dłużej niż gdybyśmy udali się do specjalisty (jak na przykład ortopeda czy fizjoterapeuta) bez niepotrzebnej zwłoki.

 

Warto ćwiczyć mięśnie okołokręgoslupowe i prowadzić aktywny tryb życia oraz oczywiście w razie wystąpienia bólu kręgosłupa, udać się do lekarza i nie czekać aż ból uniemożliwi nam wstanie z łóżka.

Artykuł o podobnej treści – Medycyna naturalna: Medycyna naturalna czyli alternatywne formy leczeniaMedycyna_Naturalna

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. mama_kazala  24 marca 2016 11:12

    niestety, w naszych czasam, to coraz poważniejszy problem

    Odpowiedz
  2. stokrotkapolna  20 marca 2017 08:38

    Też się z nim borykam.Mam zwyrodnienie kręgosłupa.Ciekawy artykuł. Ale ja nie jestem zwolenniczką podawania od razu suplementów. no chyba , że zaleci to lekarz.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany