Bóle brzucha u 30-latków – co je może spowodować?

Bóle brzucha mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Ból może być objawem zarówno niegroźnego zatrucia, jak i poważniejszych chorób, których leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Aby wiedzieć, z jakim bólem mamy do czynienia, warto poznać miejsca, a także charakterystykę najczęściej występującego bólu. Wtedy możliwe będzie bardzo szybkie rozpoznanie i podjęcie decyzji na temat dalszych działań.

Bóle brzucha

Czym jest ból brzucha?

Aby rozpocząć rozważania na temat dokładnych miejsc i przyczyn bólu brzucha, należy wyjaśnić, czym dokładnie jest ból występujący w okolicach brzucha. Przestrzeń, o której mowa, mieści się pomiędzy biodrami, a żebrami. Znaczną część wnętrza brzucha tworzy tkanka miękka, która w łatwy sposób może zostać uciśnięta. Jeżeli to się stanie, mamy do czynienia z bólem, który może być spowodowany wieloma czynnikami.

Najczęstsze przyczyny i miejsca występowania bólu brzucha

Pierwszym bólem, jaki opiszemy, jest ten występujący w nadbrzuszu. Związane są bezpośrednio z układem pokarmowym, a także ze wszystkimi problemami w nim występującymi. Ból ten może dotyczyć zarówno dróg żółciowych, żołądka, dwunastnicy, jak i wątroby. Przyczyną bólu tego typu, którą wskazujemy sami są skurcze żołądka. W rzeczywistości nie wygląda to tak prosto, ponieważ objaw ten może dotyczyć wielu narządów tworzących układ pokarmowy.

Ból odczuwany z prawej strony brzucha dotyczy jelit i wszelkich chorób z nimi związanych. Jego przyczyną może być wymagające szybkiej reakcji zapalenie wyrostka robaczkowego, przepuklina, zespół jelita nadwrażliwego, jak i uwypuklenia ściany jelita. Wszystkie te choroby cechują się ostrym bólem, który może mieć charakter przewlekły, dlatego nie można zwlekać. Przyczyny i podstawowe informacje na temat problemów żołądkowo – jelitowych zostały opisane również na stronie http://www.iberogast.pl/pl/twoje-dolegliwosci/.

Podobnie jak na skurcze żołądka, na bóle jelit nie ma jednoznacznego lekarstwa. Sposób leczenia zależy od dokładnej przyczyny, którą jest w stanie określić jedynie lekarz specjalista. Samodzielnie możemy jednak zażyć środek, który złagodzi ból. Szereg lekarstw tego typu dostępny jest w aptece. Jeżeli ból daje o sobie znać, nie warto czekać, należy natychmiast udać się do apteki po specjalny lek. Jeśli preparat widocznie nie pomaga – udaj się do lekarza. Problem może być poważny, dlatego wszelkie zwlekanie ze zgłoszeniem się po pomoc nie jest wskazane.

Charakterystycznym bólem jest ten związany z układem moczowym i nerkami. Występuje on w śródbrzuszu po obu jego stronach i może być bardzo uporczywy i ostry. Dolegliwości mogą trwać przez nawet długi czas, co może obligować chorego do wizyty u lekarza, lub wezwania zespołu pogotowia ratunkowego. Poza bólem w śródbrzuszu, choroby nerek objawiają się również zmianami we krwi, moczu, lub zwiększeniem pragnienia. Leczenie dolegliwości tego typu powinno odbywać się bezpośrednio po zdiagnozowaniu, aby opanować przyczynę. Gdy już do tego dojdzie, możliwe jest kontrolowanie choroby i sprawne reagowanie na kolejne zmiany w organizmie.

Bóle brzucha, z którymi możemy sobie poradzić

Z pojedynczymi dolegliwościami jesteśmy w stanie walczyć w domu. Należy mieć jedynie pewność, że mamy do czynienia z właściwą jednostką chorobową. W przeciwnym wypadku może dojść do nieoczekiwanych zdarzeń, co może skutkować nawet znacznym pogorszeniem się stanu zdrowia chorego.

Jedną z takich dolegliwości, które możemy opanować samodzielnie, jest grypa żołądkowa. Objawia się głównie osłabieniem, podwyższoną temperaturą i bólem brzucha. Charakterystycznym objawem, który może dać nam pewność odnośnie tej choroby, są luźne stolce, czyli biegunka. Ma to bezpośredni związek z bólem, gdyż po wypróżnieniu ucisk ulega złagodzeniu, czasem znacznemu. Warto pamiętać, że dolegliwości mogą występować z różnym nasileniem. Wszystko zależy od powagi sytuacji i od tego, w jakim tempie będziemy w stanie wydalić bakterie lub wirusy, które wywołały problemy. Jeżeli już nam się to uda, objawy stopniowo ustąpią.

Leczenie dolegliwości brzucha

Gdy wystąpią wcześniej opisane objawy, należy przyjąć odpowiedni lek na ból brzucha. W znacznej części przypadków złagodzi on objawy bez względu na charakter ich występowania. Dolegliwości mogą jednak wrócić, co może jednoznacznie świadczyć o przewlekłym charakterze choroby lub niedoleczeniu jej przyczyny. Wtedy należy pomocy szukać już nie u zaprzyjaźnionego farmaceuty, a u lekarza. Najpierw pierwszego kontaktu, a następnie lekarza specjalisty. Zapamiętaj, że o wyleczeniu bólu można mówić jedynie wtedy, gdy pozbędziemy się jego przyczyny. 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. kasiadrozdz  22 lutego 2017 17:45

    hmm

    Odpowiedz
    • kasiadrozdz  22 lutego 2017 17:45

      ciekawe

      Odpowiedz
  2. martucha180  23 lutego 2017 08:23

    i nerwy….

    Odpowiedz
  3. sylwiawes  24 lutego 2017 14:59

    Ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  4. Jaworka  25 lutego 2017 18:00

    Nigdy tak naprawdę nie wiadomo co może być powodem bólu najlepiej stwierdzi to lekarz ale także zleci różne badania żeby nie pomylić grypy żołądkowej z czym innym groźniejszym

    Odpowiedz
  5. kasiadrozdz  22 września 2017 14:34

    Szacuje się że problem bólu brzucha dotyka aż 62% Polaków. Określa się, że w ciągu roku w Polsce odnotowuje się ponad 100 milionów różnych przypadków bólów brzucha innych niż bóle menstruacyjne..

    Odpowiedz
    • kasiadrozdz  22 września 2017 14:35

      Wzdęcia, skurcze, kolka, uczucie przepełnienia, kłucie w boku? Zdecydowana większość tych dolegliwości jest związana z układem pokarmowym. Ból jest sygnałem ostrzegawczym, nie bagatelizuj go!

      Odpowiedz
      • kasiadrozdz  22 września 2017 14:35

        Bardzo silny ból brzucha może być związany ze stanem, który nazywamy „ostrym brzuchem”. Stan ten wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem i najczęściej kończą się interwencją chirurgiczną.

        Odpowiedz
        • kasiadrozdz  22 września 2017 14:35

          MIEJSCA WYSTĘPOWANIA BÓLU BRZUCHA

          Kłuje w boku, ściska w okolicach pępka, gniecie w podbrzuszu? Sprawdź, co Ci może dolegać.

          Odpowiedz
          • kasiadrozdz  22 września 2017 14:36

            Bóle ostre pojawiają się nagle, mogą narastać w ciągu kilku dni. Najczęściej wymagają pilnej diagnostyki w celu wykluczenia stanów tzw. ostrego brzucha. Ostry brzuch obliguje do pilnej konsultacji diagnostycznej, często również interwencji chirurgicznej. Ból ostry ma zwykle charakter somatyczny (odpowiadają za niego pobudzone receptory znajdujące się w otrzewnej i ścianie brzucha).

          • kasiadrozdz  22 września 2017 14:36

            Pacjenci opisują go jako silny, dobrze odgraniczony i zlokalizowany. Może się nasilać podczas ruchu, głębokich wdechów i kaszlu. Nierzadko wiąże się ze wzmożonym napięciem mięśni brzucha w miejscu bólu i objawami podrażnienia otrzewnej (otrzewna to rodzaj błony pokrywającej narządy wewnętrzne umiejscowione w jamie brzusznej)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany