Bolące piersi? To już nie problem!

Spis treści:

Każda kobieta wie, co oznacza dokuczliwa bolesność piersi – dyskomfort, ból, złe samopoczucie i co gorsze – obawa, że to objaw poważnej choroby. A przecież bolące piersi to powszechny problem każdej kobiety. I można skutecznie sobie z nim radzić! Jak to zrobić?

Bolące piersi? To już nie problem!

Bolesność piersi nie musi oznaczać choroby i to tej, której każda kobieta objawia się najbardziej – nowotworowej. Ból i obrzęk piersi mogą mieć wiele przyczyn, ale najczęstszą są zmiany hormonalne podczas cyklu miesiączkowego. Tuż przed końcem cyklu pojawiają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (tzw. PMS), m.in. zwiększa się wrażliwość piersi, stają się bolesne i obrzmiałe. Dochodzi do tego jeszcze kiepskie samopoczucie, drażliwość, nerwowość i zmienność nastroju. U wielu kobiet objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są nasilone, co utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Często uznają one taki stan rzeczy za naturalny, ale niewiele spośród nich wie, że PMS nie musi oznaczać rezygnacji z „normalnego” życia. I że nie wymaga to wielkiego wysiłku.

Bolesność nie tylko w czasie PMS

A co, jeśli ból i obrzęk piersi nie są związane z hormonalną burzą hormonów przed miesiączką? Około połowa kobiet żali się na stałe lub okresowe bóle piersi. W pierwszej kolejności należy objawy skonsultować z ginekologiem, poprosić o badanie palpacyjne, USG lub mammografię. Ból może zwiastować różne schorzenia, które w zdecydowanej większości okazują się niegroźne.

Wszelkie zmiany w piersiach lekarze określają jako mastalgię lub mastodynię – to najczęstsza przyczyna dolegliwości. Mastalgia zwykle jest związana z zaburzeniem równowagi hormonalnej w organizmie kobiety i może nasilać się szczególnie w okresie intensywnych przemian hormonalnych, jak ciąża lub menopauza. Objawy mastalgii – ból, obrzęk, podwyższona wrażliwość piersi – można łagodzić stosując preparaty hormonalne (doustne lub w postaci żelu wcieranego w piersi). Ulgę w bólu przynoszą zimne okłady na piersi, noszenie dobrze usztywnionego biustonosza, unikanie stresu oraz zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa, z ograniczeniem kawy, mocnej herbaty i soli. Wymienione produkty powodują także zatrzymanie nadmiaru wody w organizmie, dlatego ich eliminacja z codziennego jadłospisu spowoduje zmniejszenie obrzęków.

 

Jak naturalnie dbać o piersi?

Do leczenia bólu piersi ginekolodzy polecają preparaty, najczęściej przyjmowane doustnie. I tu do wyboru są leki syntetyczne (oparte na bromokryptynie, danazolu czy tamoksyfenie) lub te na bazie naturalnych substancji (m.in. ekstraktów z niepokalanka, cyklamenu, lilii tygrysiej czy kosaćca). Trzeba pamiętać, że przyjmowanie preparatów syntetycznych wiąże się niekiedy z uciążliwymi działaniami niepożądanymi: nudnościami, wymiotami czy kiepskim samopoczuciem. Z tego powodu kobiety rezygnują z tej formy leczenia bólu piersi.

Alternatywą są coraz popularniejsze na polskim rynku niehormonalne leki pochodzenia naturalnego, oparte na roślinnych ekstraktach (np. Mastodynon i  Feminon N). Ich regularne stosowanie ma wiele zalet – nie tylko zwalcza bolesność i obrzęki piersi, ale też łagodzi dokuczliwe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Znika nerwowość i drażliwość, ustępują uciążliwe objawy, pojawia się spokój i dobre samopoczucie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...