Ból zęba przy nagryzaniu – najczęstsze przyczyny

Powodów odczuwania bólu zęba przy gryzieniu pokarmów może być wiele. Zazwyczaj świadczy on o próchnicy lub schorzeniu przyzębia. Jednak dotyczyć może zęba chorego, zdrowego, ale również wcześniej leczonego. W każdym przypadku wymaga konsultacji stomatologicznej i zdiagnozowania przyczyny powtarzającego się problemu. Ten rodzaj dolegliwości to pierwszy znak, że w jamie ustnej zachodzą niepokojące zmiany.

Spis treści:

Ból zęba przy nagryzaniu

Jak rozpoznać ból zęba przy nagryzaniu?

Przeważnie pojawia się on przy zaciskaniu szczęki lub jej nacisku na spożywany pokarm, który wcale nie musi być twardy, a następnie sam ustępuje. Może mieć różną intensywność, w zależności od powodów powstawania. Zdarza się, że po zakończeniu kontaktu z bodźcem (czyli pokarmem) nadal odczuwany jest ból, który narasta i osiąga swoje apogeum w porze nocnej. Innym bardzo niepokojącym objawem jest nadwrażliwość zęba przy dotyku, nawet językiem oraz bolesność występująca samoistnie.

Dolegliwości, które się powtarzają lub stale utrzymują wymagają bezzwłocznej wizyty w gabinecie dentystycznym. Lek przeciwbólowy pomoże doraźnie, nie usunie istoty problemu. Brak właściwej diagnostyki, czyli poznania genezy schorzenia, a także wdrożenia odpowiedniego leczenie, doprowadzi do jego pogłębienia i nieprzyjemnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej.

Jakie są jego przyczyny?

Najczęściej ból zęba przy gryzieniu pojawia się nagle i równie szybko znika. Powodują go różne czynniki, które wpływają na rodzaj i nasilenie objawów.

Ukryta próchnica

Jednym z symptomów tej powszechnej, lecz często niewidocznej w początkowej fazie choroby bakteryjnej, jest ból zęba przy nacisku. Jeśli próchnica rozwija się w przestrzeni międzyzębowej będzie niewidoczna, a może powodować nieprzyjemne odczucia i nadwrażliwość, ujawniającą się w czasie przyjmowania posiłków. Do jej rozwoju przyczynia się niewystarczająca higiena jamy ustnej i odkładanie się płytki nazębnej, w której bytują bakterie. Zbyt kwaśne środowisko sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, a także niszczy szkliwo, pozwalając im dostać się do wnętrza zęba, tworząc ubytki i powodując ból. Ukryta postać próchnicy najlepiej będzie widoczna na zdjęciu RTG.

Zapalenie miazgi

Nieleczona próchnica może doprowadzić do przykrych skutków, takich jak zapalenie miazgi. Gdy zmiany będą bardzo głębokie, uszkodzą tę unerwioną tkankę, wypełniającą komorę i kanały korzeniowe. W konsekwencji przy nacisku na ząb, odczuwalny będzie silny i przeszywający ból, zwłaszcza podczas spożywania słodkich lub zimnych potraw. Początkowo pojawiać się będzie tylko po kontakcie z bodźcem, ale w miarę postępowania choroby stanie się stały, nawet w pozycji leżącej.

Paradontoza

Również zapalenie przyzębia może być jedną z przyczyn bólu zęba przy nagryzaniu. Zwykle za rozwój schorzenia odpowiada nadmierne odkładanie się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, drażniących dziąsło i kość. Infekcyjna choroba tkanek prowadzi do rozchwiania, a nawet utraty uzębienia.

Nieprawidłowe leczenie

Nierzadko wśród pacjentów pojawia się ból w zębach, w których zakończyło się leczenie. Jeśli zaczyna być odczuwalny zaraz po ustąpieniu znieczulenia, powodować go może zbyt wysokie wypełnienie. Należy udać się do dentysty, by skorygował plombę. Gdy dyskomfort pojawia się po dłuższym okresie, może wskazywać na ognisko próchnicy wtórnej, które utworzyło się w wyniku powstania szczeliny pomiędzy wypełnieniem, a zębem.

W przypadku, gdy było przeprowadzone leczenie kanałowe, a występuje ból przy nacisku i nagryzaniu, stomatolog mógł przeoczyć kanały wymagające czyszczenia lub zamknąć w nich powietrze. W niedopełnionych, niedoleczonych kanałach mogą znajdować się zainfekowane resztki miazgi, które wywołują stan zapalny zębów.

Istnieją także inne przyczyny, które powodują ból przy nagryzaniu.

  • Uraz zęba – sprawia ból, który ma ciągły charakter, a proces przeżuwania go nasila. Pęknięcie zęba, zwichnięcie lub złamanie korzenia nastąpić może w trakcie rozgryzania twardego pokarmu (np. ziarna kukurydzy), przy urazie mechanicznym (np. kontuzja sportowa) lub być efektem bruksizmu (tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki).
  • Ropień, czyli zapalenie ropne tkanek okołowierzchołkowych – zakażenie w postaci kieszonki wypełnionej ropą, blisko korzeni. Obok bólu pojawia się także widoczny obrzęk i niemożność żucia.
  • Stan zapalny zatok – powodować może nawet dyskomfort odczuwalny w zdrowych górnych zębach trzonowych. Towarzyszy mu wydzielina z nosa i ucisk przy pochylaniu głowy. Jeśli lekarz dentysta po wykonanych badaniach nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w jamie ustnej, należy udać się na wizytę do laryngologa.

Dlaczego nie powinno się ignorować bólu zęba przy gryzieniu?

Dlaczego nie powinno się ignorować bólu zęba przy gryzieniu?

To sygnał, którego nie można lekceważyć, żaden lek uśmierzający tą przykrą dolegliwość, nie sprawi, że jej przyczyna zniknie. Gdy pojawiają się takie symptomy, to znaczy, że w jamie ustnej najprawdopodobniej doszło już do poważnych zmian. Zwykła codzienna higiena czy stomatologia zachowawcza nie wystarczą. Nieleczone schorzenia, które powodują boleści przy gryzieniu, prowadzą do poważnych konsekwencji. To stomatolog powinien zadać niezbędne pytania w wywiadzie zdrowotnym i wykonać pełną diagnostykę, by prawidłowo określić problem i wybrać skuteczny sposób leczenia.

Brak interwencji dentystycznej w przypadku próchnicy może skutkować nie tylko dużymi, widocznymi ubytkami, ale nawet martwicą. Nieleczenie paradontozy doprowadzi do utraty zębów. Stomatolog na pierwszej wizycie w klinice Warsaw Dental Center ustali plan leczenia zależny od etapu rozwoju choroby. W zależności od podłoża bólu skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty – endodonty, gdy potrzebne będzie leczenie kanałowe lub do periodontologa, gdy problem okaże się związany z dziąsłami.

Jedynie prawidłowe szczotkowanie zębów oraz systematyczne wizyty kontrolne u dentysty pomogą wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie. Specjaliści w klinice Warsaw Dental Center zawsze uświadamiają swoich pacjentów, jak ważna jest profilaktyka, która pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu i poważnych chorób jamy ustnej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,32 z 5)
loading... zapisuję głos...