Ból w obrębie szczęki? To nie musi być ząb!

Za ból w obrębie szczęki często obwiniamy psujące się zęby, jednak wcale nie tam możne znajdować się źródło problemu. Zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, czy zaciskanie szczęki mogą prowadzić do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. To bardzo dokuczliwe schorzenie, które często mylone jest z bólem zębów i migreną. Dowiedz się jak je rozpoznać oraz poznaj nowoczesną metodę leczenia.

Zobacz także: Straciłaś ząb? Jak go uzupełnić, by mieć piękny uśmiech?

Beautiful blond woman having a headache

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są najczęstszą, po problemach z zębami, przyczyną bólów w obrębie twarzy. Cechą charakterystyczną choroby są trzy objawy:

 • ból w stawie skroniowo-żuchwowym i/lub mięśniach żucia,
 • ograniczenie lub nadmierne ruchy żuchwy i/lub niemożność otwarcia lub zamknięcia ust,
 • objawy akustyczne w stawach skroniowo-żuchwowych np. trzaski, trzeszczenia.

Ból w obrębie szczęki – To nie musi być ból zęba

Ekspert zauważa, że przyczyn powstania schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych może być kilka. – Najczęściej rozwijają się na tle chorób ogólnoustrojowych (na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów), nieprawidłowości zgryzowych (na przykład wad zgryzu, utraty zębów), a także urazów w obrębie szczęki lub żuchwy. Dodatkowo choroba może rozwijać się poprzez zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęk – mówi dr Paulina Jodłowska, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Zdaniem psychologa takie zachowanie najczęściej wywołuje narastający, długotrwający lęk: – Bruksizm pojawia się najczęściej podczas snu, po wyczerpującym i stresującym dniu, gdy świadoma kontrola zachowań jest zawieszona. Wiele osób, gorzej radzących sobie ze stresem, znajduje w tym formę odreagowania psychicznego. W takiej sytuacji warto udać się do psychologa, który postara się wyeliminować przyczynę problemów – mówi Edyta Leszczyńska, psycholog w Klinice Demeter w Warszawie.

Ból w obrębie szczęki – Nowoczesna metoda leczenia

Do tej pory leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych skupiało się na użyciu szyn relaksacyjnych i na wykonywaniu masaży obniżających napięcie mięśniowe. Ten rodzaj leczenia nadal pozostaje nieodzownym elementem terapii, ale zyskał silnego sojusznika.

Powodem rozwijania się schorzeń jest niedobór kwasu hialuronowego w stawach skroniowo-żuchwowych. Z tego powodu do leczenia wprowadzono suplementację w postaci iniekcji dostawowych z wykorzystaniem tego związku – mówi dr Paulina Jodłowska, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Kwas hialuronowy utrzymuje na właściwym poziomie prężność i lepkość płynu wypełniającego staw (płynu maziowego). Dodatkowo działanie lubrykujące, przeciwzapalne, przeciwbólowe, pobudza tkankowe procesy regeneracji chrząstki i normalizuje proces wydzielania naturalnego kwasu hialuronowego przez komórki błony maziowej.

Dostawowa iniekcja to krótki i bezbolesny zabieg, ponieważ przeprowadzany jest po znieczuleniu miejscowym. W pierwszym etapie płucze się staw solą fizjologiczną, usuwając substancje prozapalne. W drugim etapie podaje się do jamy stawowej niewielką ilość kwasu hialuronowego. Zabieg ten należy powtórzyć pięć razy w odstępach jednotygodniowych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (116 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. gusia.  9 października 2015 07:16

  Ach ten kwas hialuronowy 😉

  Odpowiedz
 2. Żanett  9 października 2015 07:26

  To musi być bardzo upierdliwe schorzenie :p

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  9 października 2015 07:34

  Moja sąsiadka cierpi na tego typu schorzenie. Polece jej do przeczytania ten artykuł!

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  9 października 2015 10:31

  Interesujący artykuł.

  Odpowiedz
 5. martucha180  9 października 2015 14:43

  Mam nadzieję, ze z takiego zabiegu nie będę musiała w przyszłości korzystać.

  Odpowiedz
  • bbo  9 października 2015 15:11

   Tez wolałabym uniknąć 🙂

   Odpowiedz
 6. martus2833  9 października 2015 15:41

  Dobrze wiedzieć

  Odpowiedz
 7. luko  12 października 2015 09:01

  Bardzo dobry artykuł. Ważne informacje dla zestresowanych.

  Odpowiedz
 8. Patriszia  12 października 2015 13:22

  Nie mam takiego problemu.

  Odpowiedz
 9. Aneta  12 października 2015 14:33

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany