Ból przy oddawaniu moczu? To może być kamica nerkowa!

Odczuwasz ból podczas oddawania moczu? A może znalazłeś w nim już krople krwi? Spokojnie, to nie musi być nowotwór, a kamica nerkowa. Jednak nie bagatelizuj tych objawów, dowiedz się więcej na temat tej przypadłości i nie zwlekaj z umówieniem się na wizytę do swojego internisty.

Specjaliści od leczenia nerek

Lekarz rodzinny zapewne skieruje nas do specjalisty od leczenia nerek – nefrologa. Na wczesnym etapie choroby, być może nie będzie potrzebne stosowanie inwazyjnego leczenia. Czym właściwie jest leczona przez nefrologów kamica nerkowa? To choroba, która przez długi czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Jej główną przyczyną są gromadzące się w nerkach i wędrujące moczowodami drobne kamyki – pozostałości skrystalizowanych zanieczyszczeń, jakie osadzają się w nich podczas procesu filtrowania moczu. Na ich powstawanie może mieć wpływ zła dieta bogata w sól, mała ilość spożywanej wody oraz brak ruchu.

Najczęstsze dolegliwości i niepokojące objawy

Jak rozpoznać że z naszymi nerkami dzieje się coś niedobrego? Pierwszymi, niepokojącymi objawami kamicy nerkowej może być nadciśnienie tętnicze, albo problemy z oddawaniem moczu. Częste wizyty w toalecie – nawet w nocy, oraz tzw. „pienienie w moczu” czy pieczenie, mogą być objawami infekcji bakteryjnej. W takim przypadku powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. W przypadku kamicy nerkowej pierwszym objawem, charakterystycznym dla tej choroby, który przychodzi znienacka jest kolka nerkowa. Cechuje ją nagły, ostry ból w okolicy lędźwiowej

Co robić, aby uchronić się przed dolegliwościami nerkowymi?

Przede wszystkim należy profilaktycznie raz na pół roku badać mocz. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wychwycenia wszelkich niepokojących zmian na wczesnych etapach rozwoju. Niewłaściwy ciężar moczu, bądź znajdujące się w nim białko powinno być pierwszymi sygnałami alarmowymi, które sprawią że udamy się do lekarza. Równie ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, picie dużej ilości płynów i regularne opróżnianie pęcherza. Przetrzymywanie moczu, może sprzyjać wytrącaniu się kamieni nerkowych co w konsekwencji prowadzi nie tylko do przykrych dolegliwości, ale również może się rozwinąć w poważną chorobę.

Pamiętaj, że nie każdy ból przy oddawaniu moczu jest od razu objawem kamicy nerkowej. Dużo bardziej prawdopodobne będzie, że zmagasz się akurat z niegroźną infekcją dróg moczowych. Aby mieć pewność, że w naszych nerkach nie gromadzą się groźne złogi – warto wykonywać profilaktyczne badania. I przede wszystkim – dbać o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu.

Dowiedz się więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/kamica-nerkowa

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (70 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...