Ból brzucha u dzieci – ekspert radzi

Ból brzucha u dzieci to bardzo częste zjawisko. Najczęściej wynika z zaburzenia pracy układu pokarmowego, któremu towarzyszą biegunka, zaparcia, nudności czy wymioty. Wspólnie z ekspertem – Agnieszką Wypych, biotechnologiem mówimy, jakie są przyczyny bólu brzucha, które objawy uznaje się za alarmujące?

Polecamy również: Domowa apteczka dla malucha – obowiązkowe wyposażenie

ból brzucha u dzieci

Bóle brzucha u dzieci mogą być przewlekłe – trwać dłużej niż 3 miesiące, lub  napadowe – ustępować po kilkunastu godzinach. W przypadku, gdy dolegliwości regularnie pojawiają się i znikają, mówimy o bólu nawracającym.

Dolegliwość miewa też różne podłoże, często trudne do zdiagnozowania przez mamę czy tatę.

– Ważne, aby w razie zgłaszanych przez malca skarg zachować spokój, obserwować go i notować spostrzeżenia dotyczące okoliczności, czasu trwania i innych dolegliwości towarzyszących bólowi. Dzięki temu rodzice będą w stanie odpowiedzieć na pytania, które mogą paść w czasie wywiadu lekarskiego, jeżeli zaistnieje konieczność wizyty u specjalisty – radzi Agnieszka Pawłowska-Wypych.

Wśród alarmujących sytuacji, które stanowią wskazanie do kontaktu z lekarzem możemy wymienić spadek masy ciała malucha, zgłaszany ostry ból promieniujący z okolic pępka, mocno napięty brzuszek, zaburzenia rytmu wypróżnień, krew w kupce, towarzyszące bólowi inne niepokojące objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Warto zwrócić uwagę, czy dolegliwość wybudza dziecko ze snu, co może świadczyć o dużym natężeniu bólu – dodaje Agnieszka Pawłowska-Wypych.

Polecamy również: Domowe sposoby na biegunkę u dzieci – czy rzeczywiście działają?

Ból brzucha u dzieci  –  Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Towarzyszące bólowi brzuszka objawy mogą być wskazówką do rozpoznania jego przyczyny. Na jakie symptomy powinniśmy być wyczuleni?

 • Występujący dodatkowo kaszel, katar, wysypka, opuchlizna czy obrzęk mogą wskazywać na reakcję alergiczną, będącą następstwem spożycia pokarmu, na które dziecko jest uczulone.

– Najpowszechniejsze alergeny to mleko krowie, jajka, soja i orzeszki ziemne, ryby i skorupiaki, niektóre warzywa (pomidory, pietruszka) czy owoce (cytrusy, truskawki). Warto więc zwrócić uwagę, czy objawy następują po spożyciu tych pokarmów. Ponieważ jednak reakcja alergiczna może nastąpić dopiero po kilku dniach, ostatecznego rozpoznania dokonuje lekarz. Nie należy bez konsultacji ze specjalistą wykluczać potencjalnych alergenów z diety maluchów – zaznacza Agnieszka Pawłowska-Wypych. 

 • Podwyższona temperatura ciała, biegunka, wymioty mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym.

–  Jeśli wymienione objawy wystąpią u małych dzieci należy zwrócić się do lekarza, ponieważ częste wymioty i biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Starszym dzieciom należy podawać dużo płynów. Jeśli objawy nie ustąpią po 3 dobach lub są bardzo nasilone, wtedy konieczna jest interwencja specjalisty – mówi ekspert.

 • Jeśli bólom brzucha towarzyszy ogólne pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, kłopoty z koncentracją, trudności z zasypianiem, brak łaknienia, bladość twarzy, konieczne może być wykonanie badań laboratoryjnych na obecność pasożytów w organizmie malucha, takich jak lamblie czy owsiki. 
 • Ból skoncentrowany na wysokości prawego biodra, któremu towarzyszą nudności, gorączka i wymioty powinien budzić uzasadniony niepokój rodziców. Powyższe objawy mogą bowiem świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego.

– Ważne, aby w takich przypadkach nie stosować ciepłych okładów, które w innych sytuacjach bywają skutecznym sposobem na ukojenie bólu brzucha. Wysoka temperatura tylko pogorszy stan dziecka, sprzyjając rozwojowi odpowiedzialnych za stan zapalny bakterii – ostrzega Agnieszka Pawłowska-Wypych.

 • Nieukojony płacz, wyginanie ciała, podkurczanie nóżek i zaciskanie piąstek w przypadku niemowląt mogą świadczyć o

Dziecko niejadek

Ból brzucha u dzieci  – Zaparcia

Jedną z częstych przyczyn bólu brzucha u maluchów są zaparcia. Przyczyny występowania u dzieci są zróżnicowane. U niemowląt pojawiają się często w momencie odstawienia od piersi i przejścia na mleko modyfikowane bądź wejścia w etap rozszerzania diety o stałe pokarmy.

Wśród innych czynników sprzyjających występowaniu zaparć u dzieci wymienia się ponadto:

 • dietę ubogą w warzywa i owoce
 • nadmierne spożywanie słodyczy
 • przyjmowanie zbyt małej ilości płynów
 • siedzący tryb życia, brak ruchu

Podobnie jak w przypadku biegunki, częste zaparcia u dziecka powinny być skonsultowane z lekarzem. W przypadku pozytywnej diagnozy zaparcia czynnościowego (wykluczającej podłoże organiczne), konieczne może być zastosowanie farmakoterapii oraz wlewek czyszczących, czyli lewatywy. Niekiedy w proces leczenia angażuje się psychologa, który bada emocjonalne podłoże dolegliwości.

Zwiększenie spożycia błonnika sprzyja walce z zaparciami u maluchów, jednak nie zawsze jest możliwe ułożenie jadłospisu bogatego jednocześnie w wystarczającą ilość substancji małoresztkowych oraz produkty zawierające pozostałe, niezbędne dla zdrowego rozwoju, składniki odżywcze.  Ponadto w przypadku zaparć lekarz może rekomendować:

 • Prowadzenie przez malucha bardziej aktywnego trybu życia. Ruch poprawia bowiem perystaltykę jelit.
 • Regulację rytmu wypróżnień tak, aby maluch mógł załatwiać swoje potrzeby w najbardziej komfortowych dla siebie warunkach, np. w domu przed wyjściem do szkoły.
 • Prowadzenie przez rodziców dzienniczka wypróżnień w celu monitorowania postępów terapii.
 • Uzupełnianie diety o preparaty probiotyczne.

Probiotyki stanowią bezpieczny sposób walki z zaparciami czynnościowymi o łagodnym przebiegu. Sprzyjają również utrzymaniu efektów leczenia farmakologicznego w przypadku dolegliwości wymagających interwencji medycznej. Szczepy bakterii obecne w probiotykach stanowią naturalny element flory bakteryjnej naszego układu pokarmowego i często mogą być podawane dzieciom już od 1. dnia życia. Stosuje się je obecnie na wiele różnych dolegliwości, w tym ze strony układu pokarmowego. W kontekście przeciwdziałania zaparciom, na uwagę zasługuje szczep Lactobacillus casei rhamnosus. Jako jedyny wykazał on w badaniach pozytywne działanie na wszystkie parametry związane z dolegliwościami zaparciowymi: złagodzenie bólu brzuszka, poprawę konsystencję stolca i zwiększenie częstości wypróżnień – wylicza Agnieszka Pawłowska-Wypych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  9 kwietnia 2015 07:37

  Każda dolegliwość u małego dziecka jest przykra. A u całkiem małych dzieci należy pamiętać o masowaniu małego brzuszka 🙂

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  9 kwietnia 2015 07:52

  Moja córeczka od pierwszych dni życia miała bóle brzuszka mimo, iż pilnowałam odpowiedniej diety podczas karmienia piersią.

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  9 kwietnia 2015 10:23

  Bardzo ciekawy artykuł. Nie należy bagatelizować żadnych z tych objawów.

  Odpowiedz
 4. bbo  9 kwietnia 2015 12:17

  Najgorzej z niemowlakami, które nie mówią co boli, a tylko płaczem oznajmiają dolegliwości.

  Odpowiedz
 5. martucha180  9 kwietnia 2015 16:22

  Wiele z tych rad przyda się dorosłym.

  Odpowiedz
 6. Ewelina  9 kwietnia 2015 21:30

  dobra pomoc…. na przyszlosc

  Odpowiedz
 7. luna341  17 kwietnia 2015 21:05

  Dobrze wiedziec i nie bagatelizować gdy dziecko twierdzi,ze boli je brzuszek

  Odpowiedz
 8. Elżbieta Wawer  20 kwietnia 2015 21:20

  Moim zdaniem to żadnych bólów nie należy bagatelizować może to być zatrucie jak również wyrostek a dziecku trudno jest dokładnie sprecyzować ból

  Odpowiedz
 9. karina  25 kwietnia 2015 22:14

  mnie ból brzucha kojarzy się gównie z biegunką i wymiotami i mam wrażenie że ta przyczyna najczęściej się pojawia, w takich wypadkach podaję dziecku probiotyki, bo one skracają czas trwania takich problemów, ale przede wszystkim orsalit doustny płyn nawadniający, wiem że odwodnienie u dzieci szczególnie małych może być groźne dlatego przywiązuję do tego tematu dużą wagę

  Odpowiedz
 10. nastka  30 września 2019 16:45

  Ja podaję dzieciakowi probiotyk. Kupiłam ten polski probiotyk Diflos i pomaga bardzo i w bólach brzuszka i jak ma biegunkę

  Odpowiedz
 11. magda  31 marca 2020 13:04

  też uważam, że najlepiej przy bólu brzuszka jest zacząć od podania probiotyku. Moje dzieci dostają w takich sytuacjach kropelki acidolac, bo odpowiada mi skład i bezpieczny aplikatorek

  Odpowiedz
 12. Jowita  24 kwietnia 2021 12:16

  U mojego dziecka ból brzucha spowodowany był zaparciami. Córka miała wtedy ok 10 lat i nie przyznała się od razu, że ma zaparcia. Ciągle narzekała na ból brzucha i dyskomfort, nie chciała nigdzie wychodzić. Zaparcia chyba były spowodowane stresem, który był związany ze zmianą szkoły. Pomogły jej wtedy czopki evaqu bambini, które znałam w wersji dla dorosłych bo sama będąc w ciąży cierpiałam na zaparcia. Podałam jej kilka razy i szybko uregulowały proces wypróżnień. Mam w domu tak na wszelki wypadek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany