Ból brzucha — kiedy tylko boli, a kiedy warto skonsultować to z lekarzem?

Osoby cierpiące na ból brzucha, zazwyczaj odczuwają dyskomfort między pachwiną a klatką piersiową. Z jednej strony jest to dość powszechne i często spotykane zjawisko, z drugiej zaś ból brzucha to sygnał alarmujący, jeśli trwa zbyt długo, nie pozwala normalnie funkcjonować bądź bardzo szybko się nasila. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu brzucha oraz jak otrzymać odpowiednią pomoc!

Spis treści:

Ból brzucha może dopaść nas nagle i wyłączyć z codziennego funkcjonowania. Jednak dzięki PlusRecepta.pl można uzyskać natychmiastową pomoc, zwłaszcza jeśli nie można dostać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź standardowe leki przeciwbólowe nie działają.

Przyczyny występowania bólu brzucha

Ból brzucha może mieć wiele różnych przyczyn. Te, które przychodzą jako pierwsze na myśl, to wzdęcia, niestrawność, zatrucie pokarmowe bądź bóle menstruacyjne występujące u kobiet. Jednak w cięższych przypadkach ból brzucha wywołany jest zapaleniem narządów, alergiami czy zakażeniami. W tych przypadkach warto niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ niezbędna okazać się może profesjonalna pomoc.

Szukając przyczyny bólu, warto zwrócić uwagę na nasilenie oraz lokalizację. W momencie, gdy brzuch boli po stronie prawej, pierwszym nasuwającym się powodem może być wyrostek robaczkowy. W sytuacji, gdy ból nasila się w czasie kaszlu lub aktywności ruchowej, bardzo prawdopodobna będzie kamica nerkowa albo wrzodowa choroba żołądka. Nagły, bardzo ostry i nie do zniesienia ból to kwestia skrętu jajnika, tętniaka aorty czy też perforacji jelita lub żołądka.

Ból brzucha a wizyta u lekarza

Jeśli dyskomfort nie jest zbyt duży, jednak ból utrzymuje się dość długo, a Ty nie masz możliwości skontaktować się z lekarzem stacjonarnie, możesz skorzystać z opcji, jaką dają konsultacje online. Dla zabieganych świetnie sprawdzi się także e-recepta na ból brzucha. Wystarczy wskazać objawy, a także wszelkie przeciwwskazania, a zostanie wystawiona recepta na odpowiedni lek, który powinien pomóc w walce z uporczywym bólem brzucha.

Są jednak i takie przypadki, w których nie wystarczy recepta, a konieczna będzie wizyta u lekarza, który zbada pacjenta bezpośrednio. Wizyta lekarska powinna zostać rozważona, kiedy w brzuchu odczuwany jest silny ból lub gdy ból nasila się z czasem. Pilna konsultacja jest wskazana, jeśli bólowi towarzyszy gorączka, sucha skóra, nadmierne pragnienie czy zbyt mała ilość oddawanego moczu.

Są też sytuacje, kiedy zamiast wizyty u lekarza, lepiej wezwać pogotowie ratunkowe. Oto one:

  • wymiotowanie krwią;
  • trudności w oddychaniu;
  • silny ból brzucha;
  • ból brzucha u kobiety ciężarnej;
  • dodatkowy ból w klatce piersiowej, między łopatkami, w barkach lub w szyi.

Jeśli pacjent ma możliwość jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem, warto to zrobić, ponieważ nie zawsze ból zniknie samoistnie. W przypadku nasilającego się bólu brzucha warto działać sprawnie i szybko, ponieważ ekspresowa reakcja może uratować zdrowie, a nawet życie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (14 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...