Ból brzucha – co robić, by nie bolał?
Dobre jedzenie przynosi ukojenie dla ciała i ducha. Niestety nie zawsze… Czasem to, co najbardziej cieszy podniebienie, może powodować nieprzyjemne dolegliwości trawienne, sprawiać, że czujemy się ciężko, mamy bóle brzucha czy zaparcia. Dodatkowo czynniki takie jak stres czy brak aktywności fizycznej zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu dolegliwości. Gdy czujemy ból brzucha – co robić, by nie bolał?
Wstydliwy problem? Obalmy tabu!
Szacuje się także, że niemal 1/4 populacji mieszkańców kuli ziemskiej cierpi z powodu bólów skurczowych brzucha, a prawie 1/3 pacjentów doświadcza bardzo silnego bólu przynajmniej raz w tygodniu [1]
Czemu więc tak mało mówimy o dolegliwościach, które tak często nas dotykają? Uważamy bowiem bóle brzucha za problem błahy, a zaparcia za temat wstydliwy. Tymczasem bywają one niezwykle uciążliwe. Pogarszają samopoczucie, zmniejszają radość i satysfakcję, jaką czerpiemy z codziennych aktywności oraz obniżają naszą efektywność. Zacznijmy o nich mówić otwarcie! Dowiedzmy się, co możemy zrobić, aby im zapobiegać, a gdy mimo wszystko się pojawią, jak bezpiecznie i skutecznie leczyć te dolegliwości.
Po pierwsze – zapobiegać i eliminować przyczyny
To jak żyjemy i jak się odżywiamy ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów brzucha i zaparć, powinniśmy pamiętać o kilku, wydawałoby się banalnych, ale niezwykle ważnych zasadach:
- Ograniczmy tłuszcze – są one ciężkostrawne dla organizmu, który czasem nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych, co może doprowadzić do skurczowych bólów brzucha i zaparć.
- Unikajmy stresu – nadmierne napięcie emocjonalne nie tylko wpływa na nasilone skurcze mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej, co jest przyczyną odczuwanego bólu, ale także osłabia perystaltykę jelit, czego efektem może być występowanie zaparć.
- Ruszajmy się – aktywność fizyczna wspomaga prawidłowe funkcje układu pokarmowego, m.in. korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, a także zmniejsza nadmierne napięcie mięśni gładkich.
Niestety codzienny, zabiegany styl życia nie sprzyja właściwemu dbaniu o siebie. Nie zawsze mamy możliwość i siłę by przestrzegać powyższych wskazań. W takich sytuacjach powinniśmy wiedzieć, jak możemy właściwie i skutecznie sobie pomóc.
Po drugie – skutecznie i bezpiecznie leczyć
Ból brzucha często związany jest z nadmiernymi skurczami mięśni gładkich, czego przyczyną może być bardzo wiele czynników. Dochodzi do niego np. po zbyt „ciężkim” posiłku, podczas miesiączki, w przypadku wzdęć, kolki żółciowej, infekcji dróg moczowych czy w przypadku zespołu jelita drażliwego. Odruchowo sięgamy wówczas po lek przeciwbólowy. Tymczasem likwiduje on tylko objaw, nie przyczynę. Najlepszym rozwiązaniem w takim momencie jest lek ukierunkowany – zmniejszający siłę skurczu a tym samym obniżający nasilenie bólu.
Inną przyczyną bólu brzucha mogą być zaparcia. W tym wypadku należy poszukać rozwiązania, które pomoże szybko i bezpiecznie pozbyć się zalegającej treści jelitowej.
Warto zadbać o to, aby zawsze mieć pod ręką odpowiednie rozwiązanie na daną dolegliwość. Dzięki temu problemy ze strony brzucha zostaną rozwiązane poprzez likwidację ich przyczyn a nie jedynie objawów.
***[1] wg http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha.html