Bohaterowie godni naśladowania
Skąd dzieci mogą czerpać wzorce do naśladowania? Chociaż to na nas jako rodzicach spoczywa głównie obowiązek nauczenia dzieci pozytywnych zachowań, to jednak w pewnym momencie przestajemy być dla nich jedynymi wzorcami. Nasze dzieci prędzej czy później zaczną naśladować swoich rówieśników, innych dorosłych – babcię, wujka, panią w przedszkolu, a nawet postacie z bajek. To właśnie te ostatnie stają się dla naszych dzieci bohaterami godnymi naśladowania. Nie chcąc narazić dzieci na styczność z bohaterami, którzy niekoniecznie będą dla nich przykładem, ograniczajmy im dostęp do niewłaściwych treści. Podsuwajmy natomiast takie bajki, które przekazywać im będą tylko pozytywne wartości. Jedną z takich bajek jest My Little Pony Przyjaźń to magia emitowana na kanale MiniMini+.
Odzwierciedlenie naszych atutów i słabości
Kucyki Ponykażdego dnia zmagają się z różnymi problemami. Każdego dnia muszą nie tylko chronić Ponyville przed złem, ale także zmagać się z własnymi słabościami. Bajka doskonale ukazuje te słabości oraz konsekwencje poddawania się tym słabościom. Daje ponadto rozwiązanie, jak sobie z nimi poradzić. Każde dziecko czy nawet dorosły może wśród bohaterek bajki Kucyki Pony Przyjaźń to magia zobaczyć samego siebie. Siedząca z nosem w książkach Twilight Sparkle, pracowita Apple Jack, nieśmiała Flutter Shy, rozrywkowa Pinky Pie, wysportowana Rainbow Dash, czy pragnąca być ikoną mody Rarity – czy nie znajdziemy wśród nich podobieństwa do nas samych? Każda z nich tak samo jak i my ma swoje problemy, ale także atuty, które pozwalają nam walczyć z własnymi słabościami a także pomagać innym. Bajka o kucykach Pony pokazuje, jak wielką siłę ma przyjaźń. Główne przesłanie każdego odcinka jest następujące: nawet największe problemy nie są trudne do pokonania, jeśli ma się przyjaciół, którzy są dla nas wsparciem.
… bo warto uczyć dzieci, czym jest przyjaźń
Miłość, przyjaźń, wsparcie – te tematy przewijają się właściwie przez wszystkie odcinki My Little Pony Przyjaźń to magia. Okres zainteresowania tą bajką przypada zazwyczaj na okres przedszkolny i wczesnoszkolny, czyli na ten okres, kiedy dzieci zawierają swoje pierwsze przyjaźnie, kiedy muszą zmagać się z nieśmiałością, czy próbują zaistnieć w grupie. Patrząc na bohaterki bajki o kucykach otrzymują pozytywne wzorce zachowań w grupie. Wiedzą, że dobrze się jest przyjaźnić, że przyjaźń należy szanować, że należy też szanować innych ludzi, akceptować ich odmienność, czy słabości.
Pamiętajmy jednak, że chociaż My Little Pony czy inne bajki dla dzieciemitowane na MiniMini+ przekazują naszym dzieciom wzorce pozytywnych zachowań, nie mogą być jedynym wychowawcą naszych dzieci. Nie traktujmy telewizji czy Internetu jako czegoś, co wyręczy nas w przekazywaniu dzieciom wartości. To zadanie należy przede wszystkim do nas.
Mądry artykuł.
Już małe dzieci mają swoje przyjaźnie i znają to uczucie 🙂
Moja córka uwielbia kucyki. Lubi też Domisie- kolejna mądra bajka.
Dalej jest też wyświetlana bajka np. Tom i Jerry, którą sama oglądałam jako dziecko, a teraz uważam, że bajka, w której jest tyle przemocy, to jakaś pomyłka.
Tyle bajek było fajnych za mojego dzieciństwa. Muminki, Kubuś Puchatek, Smerfy, Tom i Jerry, Tabaluga, bajki Disney’a i wiele innych. Teraz to jakieś dziwne są i bez treści.
Nie wszystkie na szczęście są dziwne, myślę o tych nowych. Ale z naszych bajek moja córka bardzo chętnie też niektóre oglądała, np. Smerfy.