Skąd się wziął blezer, marynarka, żakiet – jak dobrać do figury?
Jesienią często sięgamy po marynarki, żakiety czy blezery. Niektóre z nas wolą „chanelki”. Czy mamy na myśli to samo okrycie? W zasadzie tak, bowiem powyższe nazwy oznaczają ten sam rodzaj okrycia, tylko w różnych językach (franc. jacquette, ang. blazer). Jedno jest pewne – ten element garderoby „ukradłyśmy” mężczyznom. W kobiecej szafie zadomowił się na dobre będąc elementem naszego looku tak na wyjścia biznesowe, jak i casualowe.
Żakiet – jak dobrać do figury? Skąd się wziął w naszej szafie? Odpowiadamy poniżej na te pytania .
Krótka historia żakietu
Do mody damskiej żakiet w swojej pierwotnej formie – męskiej marynarki – trafił dzięki Coco Chanel i Marlene Dietrich. Coco Chanel projektowała stroje dla legendy kina, jaką była Marlena Dietrich. To właśnie ta gwiazda kina była jedną z pierwszych w historii mody prawdziwych trendsetterek, ubierając się m.in w męskie ubrania. Dzięki niej nosimy marynarki, szerokie spodnie a nawet fraki.
Coco Chanel zawdzięczamy także inny popularny żakiet – czyli „chanelkę”. Pierwsze żakiety były krótkie – do bioder, luźne, obszyte plecionką, bez guzików lub zapinane na jeden rząd. Innowacją był także materiał, z którego były uszyte – miękki, luźno spływający – a także kolor: pastelowy. Coco Chanel zwykle zestawiała swój żakiet ze spódnicą, charatkerystycznym sznurem pereł i małym kapelusikiem. Do dnia dzisiejszego klasyczny żakiet Chanel jest powielany, kopiowany i modyfikowany na tysiące sposobów.
Podsumowując, możemy uznać, że to duetowi Dietrich – Chanel zawdzięczamy nasze marynarki i żakiety. Późniejsze pomysły Yves’a Saint’a Laurent’a czy Armaniego bazują na stylu tych dwóch nieprzeciętnych kobiet.
Jak wybrać najlepszą dla siebie marynarkę? Zobacz w tym artykule:
Jak nosić żakiet?
Dobrze skrojony żakiet potrafi ukryć mankamenty naszej sylwetki (podobnie, jak marynarka u mężczyzny). Jeśli nie zamawiamy żakietu u krawcowej, to kupując w sklepach warto przestrzegać tych kilku podstawowych zasad:
- Niezależnie od figury kupuj żakiety nieco mniejsze – dzięki temu podkreślisz figurę
- Wysokie osoby będą dobrze wyglądały w marynarkach dwurzędowych
- Jeśli masz duży biust nie wybieraj żakietu prostego w talii lub z małym kołnierzykiem zapinanym pod szyją. Takie fasony powodują, że będziesz wyglądać ciężko a biust będzie jeszcze optycznie jeszcze większy. Wybieraj żakiety dopasowane i taliowane o długości do bioder z małymi klapami i dekoltem w kształcie litery V.
- Jeśli masz dużą pupę nie wybieraj krótkich żakietów lub kończących się na jej linii, ale dopasowany w talii i nieco rozkloszowany. Jeśli nie jest to zgodne z aktualnymi trendami, to postaw na model klasyczny, wąski – który będzie zakrywał pupę.
- Nie masz wyraźnie zaznaczonej talii? Kupuj żakiet lekko wcięty w pasie!
- Jeśli masz wystający brzuch unikaj żakietów wiązanych paskiem w talii. Zdecyduj się na krótki żakiet, który będzie dopasowany w talii lub na krój przypominający marynarkę zapinaną na jeden rząd guzików od talii do końca marynarki.
- Jesteś typową gruszką? Wybieraj lekko usztywnione żakiety, z podkreśloną talią i szerokimi klapami, które zarysują linię ramion.
- Jesteś klepsydrą? We wszystkim wyglądasz świetnie, ale najlepiej będziesz wyglądała w modelach podkreślających talię. Zaszewki, baskinki – to są elementy najlepsze dla Ciebie.
- Masz figurę jabłko? Proponujemy żakiet typu oversize, dzięki czemu nikt nie będzie widział jakie masz/ nie masz wcięcie w talii.