Blefaroplastyka – 5 najczęściej zadawanych pytań o korektę powiek

Spis treści:

Skóra powiek jest niezwykle delikatna, więc starzeje się szybciej niż inne części twarzy, a do tego utrata jędrności i elastyczności w tej okolicy jest widoczna. Nadmiar pomarszczonej skóry na powiekach sprawia, że stają się one ciężkie i mogą zacząć opadać, zaś twarz wydaje się zmęczona. Na szczęcie jest na to sposób: plastyka powiek przywraca powiekom młodzieńczy wygląd! Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg i na jakie efekty można liczyć.

Skóra wokół oczu starzeje się szybciej niż w innych partiach twarzy. Nie powinno to dziwić – w końcu skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż np. na policzkach. Różne zabiegi kosmetyczne – fale radiowe, Plex R, Dermapen – spowalniają procesy starzenia, ale nie są w stanie trwale poradzić sobie z opadającymi powiekami i tzw. workami pod oczami. Takie mankamenty pozwoli usunąć chirurgiczna plastyka powiek, czyli blefaroplastyka. W jej ramach można skorygować górne lub dolne powieki albo obie jednocześnie.

Dla kogo chirurgia plastyczna powiek?

Zabieg plastyki powiek przeznaczony jest dla osób, które na skutek starzenia się lub czynników dziedzicznych mierzą się z nadmiarem skóry na powiekach.

W szczególności warto go rozważyć, jeśli:

 • Twoja powieka podwija się lub odwija
 • opadająca powieka górna ogranicza pole widzenia,
 • została u Ciebie stwierdzona niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej,
 • nie lubisz swojej twarzy, nie chcesz patrzeć na nią w lustrze i czujesz się źle z sobą

Niekiedy opuchnięte i zwiotczałe powieki mogą przyczyniać się do powstania bólów głowy i przewlekłego zmęczenia. W takiej sytuacji przeprowadzenie zabiegu nie służy kwestiom estetycznym, ale naprawdę może poprawić zdrowie.

Wiotczenie skóry związane jest z procesami starzenia, a te powoli rozpoczynają się po 30. roku życia. Na zabieg chirurgii powiek z reguły zgłaszają się pacjenci (bo nie są to tylko kobiety!) około 40. Roku życia i starsi, ale kalendarz to w tym przypadku kwestia umowna. Jeśli komuś opadające powieki przeszkadzają wcześniej, to powinien zgłosić się do lekarza wcześniej, tym bardziej że zabieg nie wiąże się z daleko idącą ingerencją i bardzo łatwo można sprawić, że pacjent poczuje się lepiej sam z sobą.

Na czym polega zabieg chirurgicznej plastyki powiek?

Pacjenci oczekujący na przeprowadzenie zabiegu muszą:

 • na dwa tygodnie przed jego terminem odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi
 • zrezygnować w tym czasie z palenia tytoniu i spożywania alkoholu oraz opalania
 • przez 14 dni przed zabiegiem przyjmować Rutinoscorbin lub Aescin (albo inny podobny lek wskazany przez lekarza)
 • nic nie jeść w dniu zabiegu

Korekta powiek wykonywana jest przez chirurga.

Zabieg wygląda inaczej w zależności od tego, czy dotyczy powiek górnych czy dolnych. W przypadku powiek górnych chirurg wykonuje nacięcie w fałdzie powiekowym, które jest  naturalnym zagłębieniem na powiekach. Wycina nadmiar skóry i modeluje mięsień okrężny oka. Na koniec zszywa ranę cienką nitką. Dzięki cięciom prowadzonym w fałdzie tarczkowym (w naturalnych załamaniach powieki) blizna pooperacyjna jest praktycznie niewidoczna. Cały zabieg trwa nie więcej niż godzinę.

W zależności od potrzeb pacjenta, w korekcji dolnych powiek sięga się po jedną z dwóch metod.

 • metoda przezspojówkową zalecana jest pacjentom z uwypuklonymi poduszeczkami tłuszczowymi;
 • metoda przezskórna wskazana jest przy współwystępowaniu przepuklin tłuszczowych i zwiotczenia blaszki zewnętrznej powieki.

Można też przeprowadzić plastykę powiek górnych i dolnych podczas jednego zabiegu.

Zabieg chirurgicznej plastyki powiek najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz może zadecydować o zastosowaniu dożylnej sedacji. W uzasadnionych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne dotchawicze (tzw. narkozę).

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Jeśli jednak konieczne było znieczulenie ogólne, konieczna będzie krótka hospitalizacja.

Nawet jeśli pacjent szybko opuści klinikę, musi mieć świadomość, że przeprowadzony zabieg łączył się z nacięciem i w związku z tym trzeba zastosować się do zaleceń lekarza.

Może on polecić zakładanie opatrunku i stosowanie okładów chłodzących. Przez tydzień zaleca się prowadzenie oszczędzającego trybu życia, co nie oznacza przymusu siedzenia w domu – po kilku dniach można wrócić do aktywności zawodowej i towarzyskiej. Lekarz wypisze recepty na leki przeciwbólowe, które można brać, jeśli ból stanie się trudny do wytrzymania.

Twarz nie powinna być wystawiana na silne słońce, więc wykluczone jest również solarium. Lekarz może również polecić rezygnację z sauny.

Obrzęki i siniaki ustępują zwykle po 2 tygodniach.

Przeciwwskazania: w jakich sytuacjach lekarz odmówi przeprowadzenia chirurgicznej plastyki powiek?

Przyjmowanie pewnych leków albo określone choroby uniemożliwiają przeprowadzenie w danym momencie blefaroplastyki. Przed wyznaczeniem daty ewentualnego zabiegu lekarz przeprowadza kwalifikację medyczną, w trakcie której zapoznaje się z historią chorób pacjenta i ogólnym stanem jego zdrowia.

Przeciwwskazanie do zabiegu stanowią:

 • trwające infekcje powiek lub innych struktur gałki ocznej
 • nawracające infekcje powiek
 • zespół suchego oka
 • niektóre choroby oczu np. jaskra, odwarstwienie siatkówki
 • ciężkie choroby, np. zaawansowana niewydolność serca, rozsiany proces nowotworowy, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy
 • cukrzyca oraz inne choroby utrudniające prawidłowe gojenie się rany
 • niedawne przejście chemioterapii.

Lekarz odmówi także przeprowadzenia zabiegu u kobiety spodziewającej się dziecka lub w okresie laktacji. Kobiety ciężarne szczególnie musza dbać o swoje zdrowie i unikać wszystkich zbędnych zabiegów – plastyka powiek musi poczekać!

Ponadto zabiegów nie należy przeprowadzać u osób, które mają nierealne oczekiwania co do efektów oraz są uzależnione od zabiegów medycyny estetycznej. Może to być zaburzenie, które dalece wykracza poza normalną chęć utrzymania młodego, zdrowego wyglądu.

Odmowa przeprowadzenia zabiegu nie wynika ze złośliwości lekarza, ale jego dbałości o to, by zabieg – bądź co bądź, operacyjny – był bezpieczny, nie rzutował na zdrowie pacjenta, a rany szybko się goiły i aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych.

Ile kosztuje plastyka powiek?

Ceny uzależnione są od zakresu operacji (korekcja jednej powieki jest tańsza niż obu), rodzaju znieczulenia, stosowanej techniki, liczby wizyt kontrolnych – oraz renomy, jaką cieszy się  klinika. Chirurgiczna plastyka powiek jest popularnym zabiegiem, więc warto porównać ceny w różnych klinikach.

Tasza jest plastyka powiek górnych – ceny zaczynają się od 4500 zł. Zabieg plastyki powiek dolnych raczej nie będzie kosztował mniej niż 5500 zł. Plastyka powiek dolnych i górnych to koszt około 10 tys. zł.

Wiele klinik plastycznych współpracuje z firmą Mediraty, która oferuje usługę odroczonych płatności, dzięki której łatwiej będzie wyłożyć pieniądze na zabieg. Jeśli spłacisz udostępnioną kwotę w ciągu 30 dni, nic nie zapłacisz za usługę!

 • Kwotę od 100 zł do 5 tys. zł rozłożysz na 4, 8 lub12 rat – po wizycie i wystarczy tylko smartfon. Płatność dostępna w wybranych placówkach. Sprawdź na stronie internetowej paycode.pl, czy gabinet, którego usługi Cię interesują, ma w ofercie odroczone płatności
 • Większe kwoty, nawet do 30 tys. zł (spłata do 36 rat) – uzyskasz po kwalifikacji telefonicznej: 22 266 83 70, gdy dopiero planujesz zabieg/leczenie.

Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany