Najczęstsze błędy popełniane przy zabiegach estetycznych

Wiele kobiet korzysta z zabiegów medycyny estetycznej lub kosmetologii estetycznej. Niestety nawet wybór świetnego specjalisty, odpowiednio przeprowadzony zabieg w renomowanej klinice może nie przynieść odpowiednich efektów jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń dotyczących pielęgnacji po zabiegu. Przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przy zabiegach estetycznych .

Zobacz także: Kosmetyczny przegląd: Tusze z efektem sztucznych rzęs idealne na Sylwestra

uroda kobieta

Najczęstsze błędy popełniane przy zabiegach estetycznych – Czym grozi niedopilnowanie zaleconego okresu rekonwalescencji?

Powikłania występujące po zabiegach medycyny i kosmetologii estetycznej (np. złuszczające peelingi, lasery) w większości przypadków związane są z niewłaściwą pielęgnacją skóry. − Takie powikłania to najczęściej podrażnienie skóry o różnym stopniu nasilenia, przebiegające ze stanem zapalnym, często intensywnym zaczerwienieniem skóry, pieczeniem czy np. świądem. Rzadziej zdarzają się infekcje bakteryjne czy ostra reakcja nadwrażliwości, przypominająca alergię. Są to przypadki, które wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Szczęściem można określić sytuację, kiedy jedyną konsekwencją zaniedbań w pielęgnacji skóry po zabiegu jest wydłużony okres rekonwalescencji oraz konieczność zastosowania leczenia. Niestety w gorszych przypadkach mogą wystąpić przebarwienia pozapalne czy uszkodzenia skóry. Wtedy mówimy nie tylko o nieudanym zabiegu, ale także o mniej lub bardziej trwałym uszkodzeniu skóry − mówi Anna Antosik, kierownik działu medycznego marki Sesderma. Na szczęście wymienione powikłania nam nie grożą, jeśli będziemy pamiętać o tym, aby stosować odpowiednią pielęgnację oraz używać produktów, które bezpieczne i skutecznie zredukują dyskomfort pozabiegowy − uspokaja specjalistka.

Jakie błędy w pielęgnacji pozabiegowej popełniamy najczęściej?

 • Stosujemy preparaty inne niż te zlecone przez lekarza czy kosmetologa.
 • Zbyt szybko po zabiegu zaczynamy używać produktów działających drażniąco (pamiętajmy, że nawet pod określeniem krem nawilżający mogą kryć się substancje, które nie są wskazane do stosowania w okresie tzw. gojenia, dlatego warto zwrócić się do specjalisty przy wyborze takiego produktu).
 • Zapominamy o fotoprotekcji.
 • Korzystamy z solarium, basenu i sauny.
 • Decydujemy się na zabieg złuszczający skórę tuż przed wypadem do ciepłych krajów lub na narty.

Zasady odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu:

 • W pierwszym tygodniu po zabiegu zrezygnuj ze stosowania produktów pielęgnacyjnych innych niż zlecone przez osobę wykonującą zabieg, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry.
 • Oczyszczaj skórę łagodnymi preparatami myjącymi.
 • Intensywnie nawilżaj skórę, tyle razy w ciągu dnia, ile będzie to konieczne.
 • Stosuj kremy łagodzące i przyspieszające proces regeneracji naskórka.
 • Zabezpieczaj skórę przed szkodliwym działaniem środowiska (np. zanieczyszczenia, zimno).
 • Stosuj wysoką ochronę przeciwsłoneczną, niezależnie od pory roku. Unikaj też ekspozycji na słońce. Absolutnie zakazane jest korzystanie z solarium.
 • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu.
 • Nie wystawiaj skóry na działanie bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur (np. sauna).
 • Nie decyduj się na zabiegi powodujące podrażnienia skóry (zabiegi laserowe, depilacja, dermabrazja).
 • Jeśli zdecydowałaś się na zabieg złuszczający skórę pamiętaj, że nie należy przyspieszać procesu łuszczenia. Całkowicie zakazane jest zdrapywanie oraz ścieranie łuszczącego się naskórka.

Najczęstsze błędy popełniane przy zabiegach estetycznych – Jakich kosmetyków należy używać po zabiegu?

Przede wszystkim należy korzystać z wiedzy specjalistów – lekarzy i kosmetologów, którzy umiejętnie dobiorą preparaty na podstawie diagnozy skóry. Zalecą stosowanie kremów odpowiednich dla danego rodzaju skóry i problemu oraz takich, które skutecznie zmniejszą ryzyko działań niepożądanych po zabiegu.

Najczęstsze błędy popełniane przy zabiegach estetycznych – Odpowiednia pielęgnacja to lepszy efekt zabiegu

Odpowiednio  dobrana pielęgnacja domowa to przede wszystkim naturalne przedłużenie efektów zabiegu i wzmacnianie jego działania. Zabieg to tak naprawdę początek drogi i tylko jeden z elementów dbania o kondycję naszej skóry. Najważniejsze jest systematyczne działanie ukierunkowane na wspieranie naturalnych mechanizmów obronnych i regeneracyjnych komórek skóry oraz dostarczanie substancji, których „ubywa” z wiekiem lub np. pod wpływem promieniowania UV − mówi Anna Antosik. Zabiegi to intensywna kuracja, jaką możemy zafundować naszej skórze, taka bomba odżywcza służąca poprawie wyglądu naszej skóry. Ma też na celu zredukować niedoskonałości − usunąć przebarwienia czy wygładzić zmarszczki. Musimy jednak pamiętać, że aby utrzymać ten efekt, a także wzmocnić działanie samego zabiegu, musimy na co dzień dostarczać skórze oręża do walki z tykającym zegarem biologicznym, słońcem, stresem, zanieczyszczeniami itd. − wyjaśnia specjalistka.

 

Konsultacja ekspercka:

Anna Antosik, kierownik działu medycznego marki Sesderma

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  11 grudnia 2015 14:18

  Przestrzeganie zaleceń lekarza w tej kwestii, to bardzo istotna sprawa.

  Odpowiedz
 2. macierzanka  11 grudnia 2015 15:05

  Należy przestrzegać tych porad.

  Odpowiedz
 3. Jaworka  11 grudnia 2015 18:18

  Artykuł bardzo dobry mimo że ja na razie nie korzystam z medycyny estetycznej ale nigdy nic nie wiadomo i takie porady sa bardzo przydatne

  Odpowiedz
 4. Gocha  12 grudnia 2015 08:13

  Trzeba się stosować zaleceń, bo zamiast efektu wow będzie efekt buuuu ;p Skóra po takich zabiegach jest podrażniona i wymaga troski

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  12 grudnia 2015 09:40

  Warto wiedziec. Nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedzą może się nam przydac!

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  13 grudnia 2015 09:23

   Oj tak 😉

   Odpowiedz
 6. Aneta  14 grudnia 2015 16:27

  Spotykając ludzi na ulicy widzę, że wiele osób popełnia te błędy…

  Odpowiedz
 7. Patriszia  14 grudnia 2015 22:44

  Nie planuję zabiegów medycyny estetycznej, ale jeśli ktoś się decyduje to te zasady powinien traktować bardzo poważnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany