Jak rozsądnie kupować w czasie Black Friday?

Black Friday to wielkie doroczne święto zakupów. Jeszcze w 2001 roku mianem tym Amerykanie określali dzień przed Bożym Narodzeniem, kiedy to spóźnieni klienci kupowali prezenty na ostatnią chwilę, zapewniając sprzedawcom wielkie obroty. Obecnie wypada on dużo wcześniej, bo na koniec listopada (w tym roku będzie to 27 listopada) i jest specjalną okazją służącą organizowaniu wyprzedaży. Co kryje się za nazwą Black Friday? Jaka jest jego historia i w jaki sposób korzystać z promocji tego dnia? Wyjaśniamy!

Spis treści:

black friday

źródło: www.unsplash.com; Jacek Dylag

Black Friday tuż tuż! Poznaj jego historię i sprawdź, jak korzystać z promocji!

Black Friday został zapoczątkowany przed laty w Stanach Zjednoczonych. Przypada zawsze na pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia, ale w wielu sklepach przeciąga się na cały weekend, a nawet zamienia w Black Week. Wtedy to miliony Amerykanów szturmują sklepy, polując na najlepsze promocje, zniżki, rabaty i gratisy. By znaleźć się z przodu kolejki, wielu z nich bierze urlopy w pracy i koczuje przed marketami nawet w noc przed ich otwarciem. Szacuje się, że co roku to szalone zakupowe święto przynosi USA dochód w wysokości nawet 50 miliardów dolarów. Chociaż tradycja wielkich listopadowych wyprzedaży nie przyjęła się w bogatszych krajach Europy, takich jak Szwajcaria czy Niemcy, u nas ma się coraz lepiej, a do długich list marek, oferujących klientom zniżki na Black Friday co roku dołączają kolejne sklepy.

Dlaczego Black Friday?

wyprzedaż

www.unsplash.com; Justin Lim

Nie do końca wiadomo, jaka jest geneza nazwy „Czarnego Piątku”. Istnieją jednak trzy hipotezy, które uważa się powszechnie za najbardziej prawdopodobne. Pierwsza odwołuje się do wzmożonego ruchu ulicznego, jaki można zaobserwować tego dnia. Olbrzymie korki, trudność z dotarciem do wielu marketów i galerii handlowych położonych w centrum miast oraz brak miejsc parkingowych miały podobno sprawić, że policjanci i zawodowi kierowcy zaczęli określać ten dzień mianem „czarnego”.

Druga wersja odwołuje się do spektakularnych wyników sprzedaży osiąganych w tym dniu. Pod koniec XX wieku dobre wyniki odnotowywane były ręcznie w księgach rachunkowych, po których pisano czarnym tuszem. To właśnie od dużej ilości gęsto zapisanych na czarno stron miała zostać zaczerpnięta charakterystyczna nazwa.

Trzecia teoria mówi natomiast o fali zwolnień, jaka następowała do niedawna w USA właśnie w tym dniu. Wynikała ona z faktu, że wielu Amerykanów chciało na siłę przeciągnąć Święto Dziękczynienia również na piątek, co nie uśmiechało się przedsiębiorcom. Niezależnie od tego, która z hipotez jest prawdziwa, dziś kojarzymy Black Friday w pełni pozytywnie, odliczając dni do wyprzedaży, by zakupić upragnione produkty po niższej cenie!

 

Jak korzystać z promocji na Black Friday?

black friday

www.unsplash.com; Artem Beliaikin

Promocje w czasie Black Friday przybierają różną postać. Wiele z nich to atrakcyjne rabaty, sięgające od -20 do nawet -70% zniżki na wskazane produkty. Często spotyka się jednak także opcje gratisów, w modelu 2 produkty+1, 5 produktów w cenie 4 etc, kodów rabatowych dostępnych na przykład we wkładkach czasopism czy ogłoszeń o darmowej dostawie w sklepach internetowych. By upewnić się, że rzeczywiście kupujemy przeceniony produkt i nie wpaść w zakupową euforię, która zaciemni nasze zdroworozsądkowe wybory, warto przygotować się do Black Friday 2020 z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej zajrzeć do interesujących nas sklepów na mniej więcej dwa tygodnie, ewentualnie tydzień przed ogłoszeniem promocji i wyszukać przedmioty, które faktycznie zamierzamy kupić. Następnie warto spisać sobie ich ceny, by móc później zweryfikować, czy rzeczywiście uległy one obniżeniu. Na końcu wystarczy regularnie obserwować ofertę i porównywać ją z propozycjami pokrewnych sklepów.

Jeśli podejdziesz do zakupów metodycznie, doroczne święto zakupów przyniesie Ci mnóstwo radości i satysfakcji, bez zbędnego stresu. Kto wie? Może nawet uda Ci się zrobić w ten dzień wszystkie gwiazdkowe zakupy, byś mogła później ze spokojem oczekiwać na Święta?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...