Black Friday – szaleństwo przedświątecznych zakupów. Jak wygląda w Polsce?

Black Friday to jedno z najważniejszych „świąt” dla miłośników zakupów i łowców promocji. Przybyło ze Stanów Zjednoczonych i najczęściej jest określane jako początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. Jest to dzień otwierający najgorętszy okres wyprzedaży. W tym roku przypada na 27 listopada.

jak-przetrwac-wyprzedaze-0

 „Czarny Piątek” ma miejsce po Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych. Nazwę zapoczątkował fakt, że  poczynając od tego dnia sprzedawcy mieli przestać używać czerwonego atramentu, którym zapisuje się straty w bilansie sprzedaży. Zastępują go czarnym, którym wpisują wyłącznie ogromne zyski. Jak wynika z badań Amerykańskiej Krajowej Federacji Sprzedawców Detalicznych, rzeczywiście takie zjawisko ma miejsce. Amerykanie tylko w ten jeden dzień potrafią wydać połowę oszczędności przeznaczonych na świąteczne prezenty. W „Czarny Piątek” sklepy potrafią być otwarte przez cały dzień, a nawet w nocy.

Zakupy swiateczny

 Każdy z nas prawdopodobnie widział udostępniane zdjęcia i filmiki z tłumami, które ścigają się o pierwszeństwo do sklepowych półek podczas Black Friday. Szał zakupów coraz częściej ogarnia również polskich konsumentów, którzy śladem amerykańskich kolegów czyhają na najlepsze okazje. Polskie marki, nie chcąc tracić klientów na rzecz zagranicznych sieci, powoli przyłączają się do tego trendu. Ale czy w Polsce podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, ludzie czekają  w kilkugodzinnych kolejkach, a wchodząc wręcz tratują innych po otwarciu drzwi?

W Polsce popularność „Czarnego Piątku” wzrasta głównie za sprawą sklepów internetowych, które zaczęły proponować w tym dniu swoim klientom bardzo korzystne promocje. Podobnie dzieje się również w serwisach, które bazują na kodach rabatowych. W sklepach stacjonarnych w Polsce, tego dnia nie widać jeszcze szalonego tłumu kupujących.

W dobie internetu sklepy stacjonarne, konkurując z zagranicznymi sieciami i sprzedawcami internetowymi, również decydują się w tym dniu na obniżki cen , nawet o kilkadziesiąt procent.

Prezenty

Popularność Black Friday wynika z obustronnych korzyści, jakie osiągają zarówno sprzedawcy, jak i kupujący, którzy często mogą zakupić towar w bardzo dobrej cenie. Wiele osób czeka właśnie na ten jeden dzień w roku z wielką niecierpliwością. Jest to na pewno doskonała okazja do zakupienia dużego lub drogiego sprzętu, na który normalnie musielibyśmy przeznaczyć dużo większą kwotę, jak np. telewizor, komputer czy konsola do gier.


Black Friday odbywa się również w Polsce. My uprzedzamy, że NEONET organizuje nocne, piątkowe wyprzedaże!  Może się na nie skusicie?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  23 listopada 2015 16:03

  Ja też muszę zacząć myśleć o świątecznych prezentach

  Odpowiedz
 2. bbo  23 listopada 2015 19:45

  Mnie przerażają tłumy przedświąteczne i staram się przygotować prezenty dużo wcześniej.

  Odpowiedz
  • Żanett  24 listopada 2015 09:17

   Ja również. Raczej nie uczestniczę w masowych, zwłaszcza nocnych wyprzedażach.

   Odpowiedz
 3. malinowaja  24 listopada 2015 10:59

  Jak dla mnie powinno zacząć się od grudnia, te całe przystrajanie sklepów i zakupy świąteczne, a nie już od listopada XD

  Odpowiedz
 4. agata20  24 listopada 2015 15:30

  W Polsce niestety wyprzedaże są nie tak korzystne cenowo jak w Stanach, a szkoda.

  Odpowiedz
 5. Wusia  26 listopada 2015 13:31

  U nas czy czy czarny czy bialy piątek przed świętami to dziki tłum przepychający się po galeriach z obłędem w
  oczach, ale parę dni temu miałam okazję przyjrzeć się jak to wygląda w Londynie.Zgroza-nie można przejść po Oxfort st. a domy towarowe pełniusieńkie.A co będzie za 2-3 tygodnie?

  Odpowiedz
 6. Anita  27 listopada 2015 17:22

  Byłam dziś na sklepach, ale w większości nic 😉

  Odpowiedz
 7. AnnStyl  29 listopada 2015 08:47

  Omijam szerokim łukiem tego typu wyprzedaże. To co się na nich dzieje jest tragiczne. Ludzie dosłownie zabijają się o towar. Istna „walka szczurów”. Może i ceny są atrakcyjne, ale jakim kosztem trzeba zdobyć ten towar. Każdy szuka niższych cen i okazji, ja również, ale nie na takich spędach.

  Odpowiedz
 8. Patriszia  29 listopada 2015 21:41

  Nie lubię tłumów dlatego nie uczestniczę w wyprzedażach.

  Odpowiedz
 9. Aneta  30 listopada 2015 14:57

  Ja nie wiem, gdzie się uchowałam, ale w tym roku po raz pierwszy słyszałam o Black Friday. Nie skusiłam się jednak na żadne zakupowe szaleństwo 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany