Biżuteria złota i srebrna – czy można ją nosić razem?

Spis treści:

Nowe trendy przynoszą kres wielu utartym przekonaniom o modzie. Zestawiamy ze sobą wyraziste wzory, kontrastujące barwy, style… Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy można też łączyć srebro ze złotem. Właściwie – dlaczego nie? Wydaje się, że najlepiej komponuje się połączenie srebra ze srebrem i złota ze złotem – jest najbardziej harmonijne i spokojne. Współczesna moda udowadnia, że wcale nie musi tak być. Połączenie kruszców może prezentować się znakomicie, wystarczy tylko zachować umiar.

Biżuteria złota i srebrna – czy można ją nosić razem?

Srebro i złoto razem? Bardziej w modzie niż kiedykolwiek!

W modzie, po okresie pandemicznego zastoju, przyszedł czas na łączenie wielu elementów kiedyś niedopuszczalnych. W trakcie pandemii trendy były bardziej stonowane, postawiłyśmy na wygodę, nastąpił też pewien zastój na światowych wybiegach. Teraz mamy powtórkę „szalonych lat dwudziestych”, gdzie kontrast wysuwa się na pierwszy plan! Połączenie złota ze srebrem w jednej stylizacji nie jest już wyrazem braku znajomości podstawowych zasad. Skostniałe reguły odchodzą w zapomnienie – teraz warto tylko się nauczyć, jak można nosić ze sobą te dwa kruszce w różnych kolorach. Tak czy inaczej, jeśli do tej pory byłaś miłośniczką srebrnej biżuterii, a teraz do Twojej szkatułki trafiło różowe czy żółte złoto, nic nie stoi na przeszkodzie, by te dodatki ze sobą zestawiać.

Złoto i srebro w jednym dodatku

Już od kilku lat połączenie złota ze srebrem pojawia się w niektórych dodatkach. Możemy to zobaczyć na przykładzie obrączek czy kolczyków, ale widać to wyraźnie także w efektownych grubych bransoletkach. Ten trend wkroczył już do ofert profesjonalnych salonów i stał się mainstreamem. Udowadnia to np. dwukolorowy Pierścionek ze złota 585 z brylantami 0,15 ct w stylu Art Déco to propozycja od Domu Jubilerskiego A&A, stawiającego na przemyślane kompozycje i wysokiej jakości materiały. Jakkolwiek użyto tu złota w dwóch kolorach, a nie srebra i złota, widać, że połączenie kolorów jest na topie. Możesz więc zarówno zestawiać ze sobą różne elementy biżuterii według własnej fantazji, jak i korzystać z gotowego połączenia złota i srebra w obrębie jednej ozdoby.

Czy można łączyć srebro ze złotem? Jak najbardziej

Łączenie złota i srebra nie jest trudne. Pamiętaj jednak, że takie kompozycje nie mogą być zupełnie przypadkowe. Przede wszystkim dużo lepiej wygląda założenie kilku naszyjników różnej długości wykonanych z różnych kruszców niż np. bransoletki i pierścionka, które są zrobione z innych materiałów. W takiej stylizacji powinno być widać gołym okiem, że znasz tradycyjne zasady i celowo je ignorujesz, grając na nosie konserwatystom modowym. Warto jednak zachować umiar. Jeśli chcesz założyć stonowane dodatki z żółtego złota, srebrna biżuteria jako uzupełnienie także powinna być subtelna. Akcesoria z białego złota warto łączyć z żółtym. Jeśli masz więcej niż po jednej dziurce w uszach, możesz zestawić srebrne kolczyki ze złotymi  – świetnie się prezentują kółka w podobnych rozmiarach. Przykładowa kompozycja to srebrny naszyjnik ankier zestawiony z naszyjnikiem kaskadowym ankier ze złota próby 585 – oba z oferty A&A. Jeśli wolisz nieco delikatniejsze połączenia, zamiast kaskadowego naszyjnika możesz użyć na przykład naszyjnika celebrytka z żółtego złota 585. Dopasuj do siebie odcień złota i srebra, by połączenie było bardziej harmonijne, pamiętaj też, że często mniej znaczy więcej. Zbyt krzykliwe złoto i srebro razem będzie wyglądać zbyt kontrowersyjnie, wręcz kiczowato. Wtedy warto zastosować bardziej stonowane dodatki.

Jaka biżuteria najlepiej nadaje się do łączenia, a jaka nie?

Czy zawsze można łączyć złoto ze srebrem? Warto wiedzieć, że takie połączenie jest bardzo odważne i nadal w niektórych kręgach kontrowersyjne. Nie nadaje się zdecydowanie na oficjalne sytuacje – wtedy lepiej trzymać się klasycznych zasad. Zestawiając srebro ze złotem wybieraj nowoczesne dodatki, alternatywne style, awangardowe kompozycje. Jeśli odziedziczyłaś złoty pierścionek zaręczynowy po prababci, nie ryzykuj i nie zestawiaj go z drugim kruszcem. Na pewno duże, bardzo krzykliwe ozdoby nie powinny być łączone w ten sposób. Będą bowiem sprawiać wrażenie tandety. Jeśli połączenie złota i srebra powoduje u Ciebie dyskomfort, nie musisz go stosować. Pamiętaj, że trendy są dla nas, a nie my dla trendów. Noś taką biżuterię, w jakiej czujesz się dobrze, a gdy masz ochotę eksperymentować, rób to bez wahania!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (54 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...