Biżuteria z krzyżem. Wielki powrót ponadczasowego religijnego symbolu

Symbole religijne szturmują wybiegi! Wystarczy przyjrzeć się kolekcji Dolce & Gabbana na jesień zima 2018/2019, w której biżuteria z krzyżem gra pierwsze skrzypce wydumanych i pławiących się w przepychu stylizacjach. Czy trend przyjmie się na ulicach oraz w wydaniach wieczorowych? W latach 90-tych się udało, a teraz wiele z tych czasów czerpiemy, dlatego jest spora szansa. A czym dla ciebie jest biżuteria z motywem religijnym? Manifestem twojej wiary czy po prostu kolejnym modnym dodatkiem?

Wielkie odrodzenie symboli religijnych w biżuterii. Coraz rzadziej są to manifesty wiary, bo to przede wszystkim manifesty modowe. Biżuteria z krzyżem XXL jest teraz modna tak samo jak choćby w latach 90-tych, z których z resztą czerpiemy wiele inspiracji na sezon jesień zima 2018/2019. Grube łańcuchy, złoto i barokowy przepych, rodem z dworu królewskiego – takie stylizacje budować ma właśnie biżuteria sakralna. Czy owe propozycje to tylko moda, czy może projektanci chcą zwrócić naszą uwagę na coś innego

biżuteria z krzyżem

Kolaż własny redakcji, źródło zdjęć EAST NEWS

 

 

Biżuteria z krzyżem. Wielki powrót ponadczasowego religijnego symbolu

Krzyże XXL w otoczeniu innych religijnych symboli oraz nieopisanego bogactwa zdominowały wybiegi kolekcji Dolce & Gabbana na jesień zima 2018/2019. Te motywy pojawiają się też m.in. w najnowszych propozycjach od Luisy Beccarii. U D&G stylizacje, w których na pierwszy plan wysuwa się właśnie biżuteria sakralna opływają w luksusach. Dominuje złoto oraz całe palety barw, wszystko błyszczy i mieni się mozaiką dobrobytu. Suknie modelek są jakby wieczorowe. Ale występują  one nawet w eleganckich damskich i zarazem, kontrowersyjnych garniturach opatrzonych… koloratką! Patrząc natomiast na kolekcję Luisy Beccarii wyczuwalna jest religijna asceza, która przemawia przez stonowane stroje. Są eleganckie i imponujące, ale w czarno-szarych kolorach. Suknie mają dodatkowo spore dekolty, które w całości przykrywają krzyże i to właśnie na tej biżuterii skupia się cała uwaga.

Jak nosić biżuterię z krzyżem

Patrząc na te dwie wizje projektantów, można odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób nosić biżuterię z krzyżem. Mogą to być kolorowe stylizacje w stylu lat 90-tych, gdzie dodatek gigantycznej metalowej i błyszczącej ozdoby nada całości pożądanego kiczu. Krzyże jednak nosić możemy również jako wyrazisty dodatek do eleganckich outfitów, w których postawimy na głęboki dekolt i sukienkę w stylu neoromatycznym lub gotyckim. 

Projektanci niosą przesłanie?

Wielki powrót biżuterii sakralnej skłania do głębszych refleksji dotyczących sensu takiego odrodzenia. Świat mody nie od dziś reaguje na wszelkie wydarzenia ze świata, zwłaszcza te najbardziej emocjonujące. A ostatnio znów rozbrzmiała dyskusja na temat Kościoła, po tym jak wiele państw ujawniło szokujące raporty dotyczące molestowania, którego na przestrzeni lat dopuścili się duchowni. Mimo tych oskarżeń instytucja nadal pławi się w luksusach, co dzieje się od zarania dziejów. Czy projektanci chcieli zwrócić na to uwagę? W sieci mnożą się podobne teorie, dlatego nie możemy wykluczyć, że tak właśnie było.

Zobacz najmodniejszą biżuterię z krzyżem prosto z pokazów:

Wisiory

krzyż jako wisiorek - biżuteria

Dolce n Gabbana, Milan Fashion Week, Fall/Winter 2018/2019, fot. EAST NEWS

krzyż jako wisiorek - biżuteria

Dolce n Gabbana, Milan Fashion Week, Fall/Winter 2018/2019, fot. EAST NEWS

 

Broszka

 

Kolczyki

krzyż jako kolczyki - biżuteria

Dolce n Gabbana, Milan Fashion Week, Fall/Winter 2018/2019, fot. EAST NEWS

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (246 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...