Biżuteria srebrna – właściwe przechowywanie i użytkowanie

Kupując biżuterię, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, z jakiego kruszcu została wykonana.
Biżuteria srebrna

Niektórzy uważają, że naprawdę cenna i wyjątkowa jest jedynie biżuteria wykonana ze złota, inni unikają złotych przedmiotów, stawiając na ozdoby wykonane ze srebra, jeszcze inni biżuterię złotą i srebrną noszą wymiennie. Oczywiście istnieją pewne przesłanki mówiące o tym, kto powinien nosić biżuterię ze złota oraz z jakimi typami urody lepiej współgra biżuteria srebrna. Największe znacznie ma to w przypadku ozdób noszonych blisko twarzy, a więc kolczyków czy naszyjników. W srebrnych łańcuszkach zdecydowanie lepiej wyglądają chłodne typy urody, ale gdy do łańcuszka dołączymy zawieszkę z kamieniem w „słonecznym” kolorze oraz pasujące do niego kolczyki, otrzymamy zestaw odpowiedni dla każdego.

 

Jak dbać o biżuterię ze srebra?

Srebrne ozdoby biżuteryjne wyróżniają się charakterystycznym kolorem i blaskiem, ponadto są znacznie tańsze od wyrobów ze złota, co również wpływa na ich popularność. Atrakcyjne ceny oferowane przez sklepy internetowe z biżuterią srebrną zachęcają do zakupu markowych wyrobów, które jeszcze kilka lat temu nie były dostępne w Polsce.

Biżuteria srebrna jest na tyle uniwersalna, że sprawdza się zarówno w sytuacjach codziennych, jak i podczas bankietów, wernisaży, premier i innych sytuacji wymagających stosownej oprawy  w postaci eleganckiego stroju wieczorowego. Pamiętajmy jednak, że wyroby ze srebra wymagają odpowiedniego traktowania, w przeciwnym razie mogą stracić blask i kolor.

 

Biżuteria srebrna – jak ją przechowywać?

Chcąc zadbać o wyroby ze srebra, musimy zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania. Nie należy wrzucać kilku zestawów srebrnej biżuterii do jednej szkatułki. Przeciwnie – każdą sztukę należy przechowywać osobno, w oddzielnych przegródkach szkatułki, w specjalnych woreczkach bądź na wieszaczkach. Poszczególne rodzaje biżuterii nie powinny mieć ze sobą bezpośredniego kontaktu, dzięki czemu nie będą się plątały, rysowały, nie dojdzie do wystąpienia niekorzystnych procesów chemicznych. Ponadto biżuterię przechowujemy z dala od wilgoci czy ostrego światła – półka w łazience czy nasłoneczniony parapet nie są dobrymi miejscami do przechowywania biżuterii.

 

Właściwe użytkowanie wyrobów ze srebra

Biżuteria srebrna nie najlepiej znosi kontakt z chemią domową, dlatego należy ją zdejmować podczas sprzątania i wykonywania innych obowiązków domowych. Unikając kontaktu z detergentami, zminimalizujemy ryzyko wystąpienia niekorzystnych reakcji chemicznych. Ponadto pamiętajmy, że nie zdejmując biżuterii podczas wykonywania nawet drobnych prac fizycznych, narażamy ją na wystąpienie uszkodzeń mechanicznych, takich jak zarysowania, wgniecenia, a nawet pęknięcia (dotyczy przede wszystkim cieńszych łańcuszków i bransoletek). Biżuterię warto zdejmować także przed kąpielą czy zabiegami kosmetycznymi.

Przestrzegając kilku prostych zasad, sprawimy, że nasza srebrna biżuteria na długo zachowa piękny kolor i blask. Natomiast dla tych, którzy nie przywiązują większej wagi do sposobu przechowywania i użytkowania biżuterii, odpowiednim rozwiązaniem będzie biżuteria ze stali szlachetnej, która wyglądem przypomina srebro, ale wyróżnia się zwiększoną odpornością powierzchni, twardością i stabilnością koloru.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...