Zabieg biostymulacji – polinukleotydy w służbie pięknej i zdrowej skóry

Biostymulacja jest małoinwazyjnym zabiegiem stosowanym w celu poprawy jakości skóry. Wykonujemy ja by zwiększyć elastyczność i napięcie skóry, uzyskać efekt subtelnego liftingu owalu twarzy, ale również sprawdza się znakomicie w okolicy oczu, szyi, czy grzbietów rąk. Jest zabiegiem dedykowanym do stosowania w newralgicznych – zdradzających upływ czasu i wcześniejsze niedociągnięcia pielęgnacyjne okolicach. Najczęściej sięgam po zawierające polinukleotydy preparaty Nucleofill i Plinest.

Zabieg biostymulacji powiek - zdjęcia z zabiegu i efekty po miesiącu

fot. dr Anna Telenga – Klinika Zdrowia i Urody SASKAMED

Co to jest biostymulacja?

Biostymulacja, nazywana również zamiennie biorestrukturyzacją, to zastosowanie w postaci iniekcji żelu zawierającego nie kwas hialuronowy, a polinukleotydy. Polinukleotydy są związkami, z których zbudowany jest DNA i RNA, czyli materiał genetyczny komórek, biorą również udział w szlakach metabolicznych w naszym organizmie, ale także poprzez łączenie się z receptorami na komórkach mogą oddziaływać na funkcję komórek.

Rola żelu z polinukleotydami w zabiegu biostymulacji

Sam żel z polinukleotydami dzięki zatrzymaniu wody w skórze, podobnie jak powszechnie stosowany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy, wpływa na poprawę nawilżenia skóry, a zarazem poprawę „warunków życia” odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny komórek skóry, czyli fibroblastów. W odróżnieniu jednak od kwasu hialuronowego, zawarte w żelu polinukleotydy dodatkowo poprzez stymulację receptorów znajdujących się na fibroblastach wpływają na funkcję tych komórek.

Wpływ polinukleotydów na skórę

Wpływ polinukleotydów na skórę jest nie do przecenienia. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Stymulowanie  dojrzewania fibroblastów,
  • Pobudzenie do zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny,
  • Uzyskanie przez skórę większej jędrności i elastyczności, co ma wpływ na młody i zdrowy wygląd skóry,
  • Poprawa mikrokrążenia w skórze, co przekłada się na lepsze odżywienie skóry i poprawę jej kolorytu.

Ponadto sama budowa chemiczna polinukleotydów umożliwia im wiązanie szkodliwych wolnych rodników, co dodatkowo wywiera działanie przeciwstarzeniowe. Zatem biostymulacja jest idealnym rozwiązaniem, gdy twoja skóra jest wiotka, odwodniona, z widocznym fotostarzeniem, ale też, gdy problemem są blizny bądź rozstępy.

Przebieg zabiegu biostymulacji

Teoretycznie zabieg nie wymaga wcześniejszego znieczulenia skóry, ale przyznaję, że zawsze znieczulam skórę moich pacjentów kremem – głównie dlatego, że zakładam, że pacjenci maja tak niski próg odczuwania bólu,  jak ja. Wolę minimalizować dyskomfort związany z zabiegiem. W przypadku zabiegu na owal twarzy wykonuje się zazwyczaj po 5 ukłuć na każdą stronę twarzy. Punkty iniekcji są ściśle określone by uzyskać maksymalny efekt liftingujący, a jednocześnie stymulację produkcji kolagenu i elastyny nie tylko właśnie w tych newralgicznych „antygrawitacyjnych” punktach. Dzięki rozprzestrzenianiu się produktu w skórze i tkance podskórnej zwiększa się zasięg działania preparatu.

W przypadku zabiegów na okolicę oczu, wykonywanych w celu poprawy napięcia skóry powiek i redukcji drobnych zmarszczek wykonujemy około 10 ukłuć na każdą stronę twarzy. Ponieważ użycie igły zawsze może wiązać się z powstaniem siniaczka trzeba liczyć się z takim ryzykiem, szczęśliwie nie utrzymują się one długo i z łatwością można je ukryć pod korektorem.

W trakcie zabiegu niektórzy pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort takie chwilowe pieczenie w momencie podawania produktu, ale dyskomfort ten szybko ustępuje.

Efekty bezpośrednio po zabiegu biostymulacji

Bezpośrednio po iniekcji widoczne są niewielkie zgrubienia w miejscu podania preparatu, może wystąpić niewielkie, przejściowe zaczerwienienie skóry. W przypadku produktu Nucleofill grudki te są nieco twardsze. Mimo, że rozmasowuje się je delikatnie bezpośrednio po zabiegu, mogą one być wyczuwalne jeszcze następnego dnia. W przypadku zabiegu na okolicę oka grudki mogą pozostać widoczne do 24h, a na szyi do 7 dni. Gdy stosuję preparat Plinest na okolicę oka uprzedzam, że do 24h wygląda się trochę jak kosmita z perełkami pod skórą powiek – ale późniejsze rezultaty warte są tego chwilowego dyskomfortu i chowania się za ciemnymi okularami.

Efekt w ciągu kilku następnych dni

Już następnego dnia po zabiegu skóra jest bardziej napięta, co wynika głównie z objętości podanego preparatu. Stopniowo w ciągu kilku dni skóra staje się lepiej nawilżona, poprawia się jej napięcie. W kolejnych tygodniach staje się bardziej promienna, wygładzona. Na ostateczny efekt liftingu i długotrwałej stymulacji skóry trzeba poczekać kilka tygodni. Biostymulacja jest znakomitym sposobem przygotowania skóry do innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak lifting nićmi, wolumetria, peelingi jak i procedury z zakresu chirurgii plastycznej.

Czas trwania zabiegu biostymulacji oraz rekomendowana ilość zabiegów

Czas trwania zabiegu biostymulacji wynosi około 40min, włączając wcześniejsze znieczulenie kremem.

Rekomendowana jest seria 4 zabiegów w odstępach co 2-4 tygodnie. W przypadku znacznej wiotkości, czy skór cienkich bywa wskazane wykonanie 5-6 zabiegów. Po 2 miesiącach wykonuje się zabieg przypominający. Zabiegi biostymulacji można stosować kilka razy w roku także w protokołach łączonych z klasyczną mezoterapią – to oczywiście zależy od wyjściowego stanu skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu biostymulacji

Przeciwwskazaniami do zabiegu biostymulacji są:

  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • aktywne choroby zapalne czy infekcyjne skóry np. opryszczka;
  • aktywne choroby nowotworowe;
  • immunosupresja i leczenie biologiczne;
  • niekontrolowana cukrzyca;
  • ciężkie alergie w tym uczulenie na białko ryb.

Cena zabiegu biostymulacji

Cena jednego zabiegu wynosi od 800 do 1100zł w zależności od zastosowanego produktu i rozległości zabiegu

 

Tekst: Dr Anna Telenga, Klinika Zdrowia i Urody SASKAMED

www.saskamed.pl

Ul. Nowaka Jeziorańskiego 48, Warszawa

telefony:
(22) 749 16 02;
(22) 22 749 16 08;
517 034 524

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...