Biegaj z głową

Bieganie niewątpliwie może przynieść korzyści zarówno dla ciała jak i dla naszego ducha. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i dlatego należy pamiętać o kilku zasadach, które uchronią nas przed kontuzjami i przeziębieniem.

5 zasad o których nie wolno zapomnieć:

Rozgrzewka

Przed rozpoczęciem biegania, pamiętajmy o szeregu ćwiczeń, aby rozluźnić nasze mięśnie. Pozycji gimnastycznych jest całe mnóstwo, ale skupmy się na tych najważniejszych : rozciągnijmy kręgosłup, nasze ręce i nogi, zadbajmy o ćwiczenia oddechowe. Postawmy także na bieg w miejscu lub kilkuminutowy marsz. Wykonanie wszystkich ćwiczeń przed rozpoczęciem właściwego treningu zagwarantuje sukces  i pozwoli dobrze przygotować organizm do intensywnego wysiłku.

 

Odpowiedni strój

Dobrze dobrane ubranie jest bardzo ważne. Zainwestujmy w te najbardziej odpowiednie z technologią, która pozwoli oddychać naszej skórze swobodnie, zapobiega przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu. Niewątpliwe jest, że buty w tym przypadku odgrywają pierwsze skrzypce, dlatego postawmy na najlepsze. Nowością w tej kwestii mogą okazać się pięciopalczaste buty do biegania, Bikila Ls dostępne w sieci sklepów Go Sport. Buty posiadają szereg technologii, które sprawią, że każdy przebyty kilometr przybliży nas do wyznaczonego celu. Ważne są także detale, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewystarczająco ważne.

Dysponujemy ciekawą gamą kolorystyczną ubrań do biegania. W nadchodzącym sezonie postawmy na jaskrawe kolory, które stanowią lepszą widoczność. Zainwestujmy także w  intensywną opaskę na rękę, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo na drodze” – mówi Paweł, sprzedawca z Go Sport.

 

Intensywność biegania

Nasz pierwszy bieg nie powinien trwać dłużej niż dziesięć minut, poprzeczka postawiona zbyt wysoko na początku, może wiązać się ze szkodliwymi skutkami dla organizmu.  Jednak z każdym tygodniem możemy zwiększać pokonywany przez nas dystans i dostosować go do własnych możliwości. Warto też rozplanować treningi w czasie. Nie rzucajmy się na wysoką wodę i początkowo zminimalizujmy ilościowo nasze biegi. Nie przemęczajmy się, tylko sprawmy, aby początki były dla nas jak najprzyjemniejsze. Później ważna jest  także systematyczność, bo to ona daje końcowe efekty.

 

Wybór miejsca

Nie zapominajmy także o wyborze odpowiedniego podłoża i miejsca biegania. Nawierzchnia jest niezwykle ważna. Starajmy się unikać miejsc betonowych, które są twarde. Wybierzmy takie miejsca jak ścieżka leśna lub bieżnia lekkoatletyczna.

 

Uzupełnienie węglowodanów

Przed rozpoczęciem biegu warto zjeść posiłek bogaty w białko i węglowodany. Jednak nie róbmy tego tuż przed samym treningiem. Postarajmy się, aby ostatni posiłek był dwie, trzy godzinny przed naszym maratonem. Unikajmy tłuszczy, bo one mogą spowalniać wchłanianie innych makroskładników. Jeśli chodzi o pożywienie po biegu to wszystko zależy do czasu ile poświeciliśmy na bieganie. Im dłuższy bieg tym wartość energetyczna naszych posiłków będzie wyższa. Postawmy na pełnowartościowe jedzenie, mogą być to płatki kukurydziane, ciemne pieczywo, makarony, kasze, nie zapominajmy także o mięsie. Ważne są również warzywa, dlatego ugotujmy je na parze lub w wodzie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (197 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. matrucha  30 maja 2012 17:19

  Jak tu się zmusić do biegania?

  Odpowiedz
 2. dusia16  31 sierpnia 2012 19:25

  bardzo ciekawy artykuł

  Odpowiedz
 3. alusia657  10 lipca 2013 20:01

  ile razy chciałam zacząć biegać?ale jakoś mi nie wychodzi…ale trzeba wkońcu się za siebie wziąść 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany