Bezsenność i depresją często idą w parze

Na problemy ze snem skarży się około 40% dorosłego polskiego społeczeństwa. Bezsenność może wpływać nie tylko na pogorszenie jakości życia, ale także na zdrowie psychiczne. Często w parze z tą chorobą idzie depresja, dlatego też podczas diagnozy zaburzenia ważne jest postawienie pytania: Jaka jest przyczyna bezsenności?

 

depresja a bezsenność

fot. Freepik

Typowe skutki bezsenności to pogorszenie koncentracji, spadek zdolności uczenia się oraz zwiększona drażliwość. Następstwem problemów ze snem może być także zwiększone ryzyko zachorowania na zaburzenia psychiczne oraz choroby psychosmatyczne. Około 50% osób z przewlekłą bezsennością jednocześnie cierpi na zaburzenia psychiczne, a w szczególności na depresję.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że depresja jest obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Przewidują także tendencje wzrostowe zachorowań.

Często bezsenności towarzyszą objawy depresji, a z drugiej strony zaburzenia snu są jednym z  objawów depresji

Jeśli bezsenności towarzyszą: uczucie przygnębienia i smutku, zmniejszona zdolności do przeżywania radości, nieuzasadnione poczucie winy, spadek apetytu, prawdopodobnie bezsenności towarzyszy depresja. – zwraca uwagę założyciel Poradni Leczenia Snu, psychiatra dr Skalski i dodaje – Badania wykazują, że prawie u połowy osób cierpiących na  bezsenność, przez rok może rozwinąć się depresja.

Zdarzają się przypadki, w których trudno określić, które schorzenie jest pierwotne, a które jest już skutkiem. Z jednej strony nieleczona bezsenność może prowadzić do pełnoobjawowej depresji. Z drugiej strony kłopoty ze snem mogą być zwiastunem nawrotu depresji.

Osoby cierpiące na depresję najczęściej skarżą się na zaburzenia snu w postaci: problemów z zaśnięciem, częstego i/lub zbyt wczesnego budzenie się, płytkiego snu, który nie daje wypoczynku. Mogą również pojawiać się koszmary senne.

Jak skutecznie leczyć depresję i bezsenność? Oczywiście należy zwrócić się do specjalisty. Leczenie depresji i bezsenności, która jej towarzyszy, polega na zastosowania leku przeciwdepresyjnego, który poza leczeniem depresji przywraca prawidłowy rytm snu. – twierdzi dr Skalski.

Nie warto bagatelizować bezsenności lecz od razu zgłosić problem lekarzowi.

* Źródło: na podstawie wypowiedzi dr Skalskiego dla portalu www.nabezsennosc.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,54 z 5)
loading... zapisuję głos...