Bezpieczny seks – obalamy 5 mitów

W tym tekście obalamy 5 mitów dotyczących bezpiecznego seksu. Każda z nas słyszała chociaż jedno, z tych 5 zdań raz w życiu.  Jaka jest prawda? Czy istnieje bezpieczny seks?

prezerwatywa

Bezpieczny seks – MIT 1: Nie zajdziesz w ciąże podczas miesiączki

W takcie miesiączki, rzeczywiście szansa na zajście w ciążę jest o wiele mniejsza, jednak nie powinno to być powodem do rezygnowania z zabezpieczeń w postaci prezerwatywy, czy tabletek hormonalnych. Przede wszystkim dlatego, że nie każda kobieta może pochwalić się regularnym cyklem. Niektóre z nas mogą być w trakcie owulacji nawet podczas trwania miesiączki! Biorąc również pod uwagę, fakt że sperma w ciele kobiety może przetrwać nawet do 5 dni, nie należy zakładać , że w trakcie krwawienia nie dojdzie do zapłodnienia.

Bezpieczny seks – MIT 2: Sypiając tylko z dziewicami nie zarazisz się chorobą weneryczną

Problem leży w tym, iż wiele osób uważa się za dziewicę lub prawiczka mając na myśli jedynie stosunek, w którym dochodzi do penetracji. Nie biorą pod uwagę stosunku oralnego, czy analnego, które w równym stopniu naraziły ich na choroby przenoszone drogą płciową. Choroby, czy infekcje narządów płciowych nie muszą być widoczne, nasz partner może być jedynie nosicielem danego wirusa, sam nie odczuwając dolegliwości.

W przypadku chorób wenerycznych jest również możliwość zarażenia nawet podczas pocałunku, czy dzielenia się kubkiem, czy papierosem. Nawet osoby bez jakichkolwiek seksualnych doświadczeń mogą zostać zarażone!

Bezpieczny seks – MIT 3: Od antykoncepcji hormonalnej się tyje

Kolejny mit, dla którego wiele kobiet rezygnuje z antykoncepcji hormonalnej. Właściwie nie jest mitem, a nieaktualnym faktem sprzed kilkudziesięciu lat. Pierwsze pigułki antykoncepcyjne zawierały bomby hormonalne estrogenu i progesteronu. Powodowało to zwiększenie apetytu i w efekcie tycie. Hormony nie wpływają magicznie na powiększenie naszej masy, mogą natomiast zatrzymywać wodę w organizmie. Daje to przybranie na wadze maksymalnie ok. 3 kg, które tracimy z czasem.

Bezpieczny seks – MIT 4: Antykoncepcja „po” to leki wczesnoporonne

Nic bardziej mylnego, jeśli już przed zażyciem takiej tabletki będziesz w ciąży nie wpłynie to na jej przebieg, ani zdrowie dziecka.  Antykoncepcja po stosunku działa na bazie hormonu, jakim jest progesteron. Hormon ten wpływa na nasz organizm na kilka sposobów. Tabletka zażyta w pierwszej fazie cyklu opóźni owulację, czyli uwolnienie jajeczka – uniemożliwi zapłodnienie. Powoduje również wzmocnienie ścian macicy, co zapobiegnie zagnieżdżeniu komórki jajowej, dodatkowo zagęszcza śluz, co utrudnia przemieszczanie się plemników.  Największą skuteczność daje zażycie antykoncepcji w ciągu 12 godzin i do 72 godzin od stosunku.

Bezpieczny seks – MIT 5: Jeśli zaszczepisz się na przeciw wirusowi HPV nie zachorujesz na raka

Niestety nie jest to prawda. HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) jest powodem zmian brodawkowych, czy kłykcin na skórze. Niektóre odmiany tego wirusa, mogą być przyczyną złośliwych zmian nowotworowych (rak szyjki macicy, rak prącia).  Istnieje jednak szczepionka, która może nas przed tym wirusem ochronić. Została wprowadzona w 2006 roku w Polsce, niestety nie chroni nas przed 30% odmian HPV. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki, jest nie tylko seria zastrzyków, ale również regularne badania cytologiczne, które mogą wykryć wirus i umożliwić jego leczenie we wczesnym stadium.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,72 z 5)
loading... zapisuję głos...