Bezpieczny pokój dziecięcy

Małe dzieci są niezwykle ruchliwe, mają setki nieoczekiwanych pomysłów. Jak urządzić dla nich bezpieczny pokój? Podpowiadamy

Dziecięcy pokój, jego wnętrze powinien być nie tylko ładny oraz funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny. Dlatego warto pomyśleć o tym, jak zminimalizować wszelkie zagrożenia, z jakimi może się w nim zetknąć nasze dziecko.

Bezpieczny pokój dziecięcy

Małe dzieci są niezwykle ruchliwe, mają setki nieoczekiwanych pomysłów, a do tego nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą napotkać na swojej drodze. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby ich pokój był miejscem komfortowym i w pełni bezpiecznym.

Najlepiej aby wyposażenie dziecięcego pokoju było dostosowane do wieku i możliwości jego lokatora. W przypadku małych dzieci, musimy zabezpieczyć wszystkie ostre kanty, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy, gdy upadnie. Wybierając meble powinniśmy szukać tych o zaokrąglonych brzegach lub zastosować silikonowe nakładki na wyposażenie zakończone ostrymi kantami.

Pamiętajmy również, że meble do dziecięcego pokoju powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów oraz posiadać atest. Wyposażenie odpowiednio dobrane do wzrostu naszej pociechy sprawi, że unikniemy niebezpiecznej sytuacji, w której dziecko będzie się po nim wspinało, chcąc dosięgnąć czegoś, w niedostępnym dla niego miejscu.

Warto też zwrócić uwagę na przeszklone drzwi. Mogą one bowiem stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, szyba powinna być wytrzymała na uderzenia lub zabezpieczona specjalną folią, która uniemożliwi rozbicie się stłuczonego szkła na ostre odłamki.

Kolejnym zagrożeniem dla dzieci, jest prąd elektryczny. Aby uniknąć porażenia można wyposażyć kontakty w specjalne zaślepki. Wszystkie wolno stojące źródła światła (np. lampki) powinny być umocowane w taki sposób, aby uniemożliwić dziecku ich przewrócenie.

Musimy także pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu okien, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć. W tym celu sprawdzą się ograniczniki, które nie pozwolą na szerokie otwarcie okna. Innym, skutecznym rozwiązaniem będą okna otwierane przy pomocy klucza.

Jeśli chcemy, aby w pokoju naszego dziecka znajdowały się rośliny doniczkowe zwróćmy uwagę, czy nie ma wśród nich gatunków trujących, takich jak np.: diffenbachia, poinsencja, filodendron, fikus, asparagus, begonia, oleander, azalia, bluszcz angielski, hiacynty, irysy, rododendron. Dzieci, w swej wrodzonej ciekawości, mogą zerwać, a nawet zjeść liście rośliny, dlatego o wiele bezpieczniej będzie, gdy wszystkie kwiaty doniczkowe znajdą się poza ich zasięgiem.

Tworząc bezpieczny azyl dla dziecka można uniknąć wielu przykrych wypadków, jednak to czujne oko opiekuna decyduje, czy maluch jest w nim w całkowicie bezpieczny.

Więcej informacji i porad dotyczących bezpieczeństwa dzieci w domu i na innych płaszczyznach życia znajduje się na stronie akcji społecznej ?Bezpieczne Place Zabaw z MiniMini? www.placezabaw.minimini.pl.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...