Bezpieczny E-Shopping
Według najnowszego raportu Boston Consulting Group wartość rynku e-commerce do 2015 roku może wzrosnąć nawet do 50 mld zł. O wzroście sprzedaży internetowej świadczy między innymi ilość nowootwieranych sklepów internetowych i portali aukcyjnych. Ostatnio nawet tacy hegemoni tradycyjnych zakupów, jak Tesco czy Auchan, zaczęli dostrzegać korzyści, jakie niesie ze sobą e-sprzedaż. Coraz więcej Polaków przekonuje się do tej formy robienia zakupów. Jednak wiele osób nadal ma obawy o pewność takich transakcji. Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo zakupów online?
Zaufanie to podstawa
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z zakupami poprzez witryny internetowe ważne jest, aby uzyskać jak najwięcej informacji o firmie będącej właścicielem portalu, z którego usług chcemy skorzystać. – Na witrynie e-handlowej powinny być podane dane firmy, która zarządza serwisem. Ważne, aby znajdował się na nich nie tylko jej adres internetowy, ale i fizyczny ? mówi Jacek Milewski z portalu aukcyjnego ZdrapCene.pl. Najlepiej, aby podany był też NIP, REGON czy KRS. Są to informacje pozwalające w znaczny sposób zweryfikować pewność danej spółki czy portalu. Najlepiej jeżeli wszystkie te informacje występują razem. Kolejnym kryterium oceny portalu powinno być to, czy podaje on wszelkie informacje związane z transakcją i opłatami, takie jak cło, prowizja itp. – Na witrynie powinny być też zawarte informacje o sposobie płatności i dostawy, jak również terminie dostarczenia zamówionego towaru. Regulamin oraz informacje dotyczące polityki zwrotów i wymiany oraz składania reklamacji są niezwykle cenne dla klientów online, dlatego muszą być rzetelnie i zrozumiale przedstawione i wyeksponowane na stronie sklepu. Aby sprawdzić wiarygodność danego portalu warto jest zasięgnąć opinii od innych użytkowników. Nic nie działa lepiej niż rekomendacje osób, korzystających z usług lub oferty danej marki ? wyjaśnia Piotr Berliński, dyrektor zarządzający Every Nature, marki odzieżowej prowadzącej sprzedaż online.
Płać i nie płacz
Jacek Milewski ze ZdrapCene.pl radzi, aby sprawdzając sklep internetowy zwrócić uwagę na to jak można zapłacić za zamawiany produkt. Jeżeli sklep oferuje płatność przy odbiorze, to właśnie tę opcję powinniśmy wybrać. Zwiększa ona bezpieczeństwo transakcji, a jednocześnie sprawia, że nie kupimy kota w worku. Gdy kurier zapuka do naszych drzwi z zamówionym produktem powinniśmy otworzyć przy nim paczkę i dokładnie sprawdzić, co i w jakim stanie znajduje się w środku. Jeżeli dostarczona rzecz nie jest tą, którą zamawialiśmy lub jest uszkodzona możemy ją od razu zareklamować.
Płatności kartą bezpieczniej jest dokonywać poprzez znane serwisy pośredniczące w transakcjach, takie jak DotPay. ? Dokonując płatności za pośrednictwem uznanego serwisu pośredniczącego zyskujemy możliwie największą pewność. Serwis zapewnia nam szyfrowanie połączenia, a w dodatku DotPay jest sprawdzony i używany przez wielu internautów ? mówi Jacek Milewski (ZdrapCene.pl).
Aktywna obrona
Jedną z podstawowych kwestii dotyczących bezpiecznych zakupów jest także odpowiednie zabezpieczenie własnego komputera. Używanie oryginalnego i stale aktualizowanego oprogramowania jest równie ważne jak stosowanie programów antywirusowych oraz antyspamowe. Elementy te nie pozwalają na zagoszczenie się na naszym komputerze niebezpiecznych programów, które podczas transakcji mogą przechwytywać wysyłane przez nas poufne dane, takie jak numery kont czy kart kredytowych. Regularne skanowanie komputera programem antywirusowych zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale i poprawia pracę, naszego komputera, ponieważ niepożądane aplikacje, złośliwe programy czy uszkodzone pliki są natychmiast naprawiane. Z oczywistych powodów powinniśmy też unikać dokonywania zakupów z komputerów w kafejkach internetowych czy rozlokowanych w innych miejscach publicznych. Po pierwsze nigdy nie wiemy jakie oprogramowanie zawiera dany komputer, a po drugie unikniemy sytuacji, w których ktoś po prostu podpatrzy wpisywane przez nas dane. Jacek Milewski (ZdrapCene.pl) ostrzega: Zdarza się, że oszuści podszywają się pod jakąś witrynę, wykupując domenę o nazwie bardzo podobnej na przykład do popularnego sklepu internetowego. Przed wejściem na witrynę powinniśmy więc dokładnie sprawdzić adres, ponieważ na pierwszy rzut oka może on być poprawny, ale przy dokładniejszym sprawdzeniu możemy zauważyć niewielkie, ale bardzo ważne różnice, np. zamianę litery ?l? na znak ?!?. Witryna z błędnym znakiem może niczym nie różnić się od strony znanego sklepu internetowego, ale konsekwencje dokonania na nim zakupów mogą okazać się dla nas fatalne.
Polski rynek e-commerce rozrasta się w oszałamiającym tempie. Komputer umożliwia dokonywanie zakupów na drugim końcu świata bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest tanim i bezpiecznym miejscem dokonywania transakcji. Jednak pamiętajmy, aby nie przelewać szaleńczego tempa jego rozwoju na szybkość podejmowanych przez nas decyzji zakupowych.