Bezpieczne płatności internetowe. Na co uważać przy płaceniu on-line?

Coraz więcej z nas kupuje przez internet. W sieci możemy zaopatrzyć się niemalże we wszystko w sklepach internetowych działających zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Jeżeli jeszcze nigdy nie kupowałeś czy kupowałaś niczego on-line, warto spróbować. Zanim jednak złożysz zamówienie, sprawdź, jak zapłacić za nie bezpiecznie.

Chociaż generalnie zakupy internetowe są bezpieczne, to jednak na niedoświadczonych kupujących czyha wiele pułapek. Warto wobec tego znać je wcześniej, aby nie wpaść w nie i nie stracić swoich pieniędzy.

Przede wszystkim kupuj w sprawdzonych, znanych sklepach internetowych. Gdy nie wiesz, czy jakiś sklep jest godny zaufania, w takiej sytuacji najlepiej sprawdź, co sądzą o nim inni. Mogą pomóc ci w tym specjalne serwisy publikujące opinie lub fora internetowe – wpisz do wyszukiwarki nazwę sklepu i dodaj słowo „opinie”, aby dowiedzieć się więcej.

Gdy udało ci się już wybrać bezpieczny sklep internetowy, w którym możesz zrobić zakupy bez żadnego ryzyka, w takim przypadku warto też sprawdzić, jakie oferuje on metody płatności Najlepiej, aby wśród nich znajdowały się płatności elektroniczne – płatności tego rodzaju różnią się od zwykłych przelewów, ponieważ nie płacimy wtedy bezpośrednio na konto sklepu, ale na stronę firmy obsługującej takie płatności. Ona przekazuje potem informacje o zapłacie do sklepu wraz z pieniędzmi. Taka forma zapłaty jest nie tylko wygodna, ponieważ nie trzeba wtedy samodzielnie wypełniać formularza przelewu, to jeszcze dodatkowo jest bezpieczniejsza i pozwala na szybsze rozpoczęcie realizacji zamówienia.

Aby nie narazić się na problemy z płatnościami przez internet, pamiętaj o tym, aby nie podawać nigdzie indziej swoich wrażliwych danych, nie otwierać e-mali, które rzekomo przychodzą od banku i informują o blokadzie konta czy innych problemach, także sprawdzaj SMS-y, które otrzymujesz w celu potwierdzenia transakcji – dane w SMS-ie powinny pokrywać się z danymi w formularzu płatności. Jeżeli przestrzega się tych prostych zasad, kupowanie i płacenie on-line to żaden problem!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...