Bezpieczne ćwiczenia dla cukrzyków

Według szacunków WHO nawet 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Oprócz przyjmowanych leków, ścisłej diety w życiu cukrzyka bardzo istotne są również ćwiczenia fizyczne. Pozwalają nie tylko na kontrolę wagi, ale również regulację poziomu cukru we krwi. Eksperci LUX MED przedstawiają bezpieczne ćwiczenia dla cukrzyków , które pomogą w walce z choroba.

Zobacz także: Porady eksperta: Haluksy – jak zapobiegać ich powstawaniu i jak leczyć?


Cukrzyca, choć jest chorobą przewlekłą, nie stanowi przeszkody w uprawianiu sportu,  a podejmowanie systematycznej aktywności fizycznej wspomaga proces terapeutyczny  i redukuje stres. Diabetyk, który chce uprawiać sport, musi jednak rozważnie dobierać rodzaj czy intensywność ćwiczeń, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z ekspertem diabetologicznym.

 

„Regularne podejmowanie aktywności fizycznej przynosi szereg korzyści u osób z cukrzycą. Po pierwsze wpływa na poprawę stanu zdrowia i wspiera proces leczenia, ułatwia pacjentom m.in. utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, wspomaga uzyskanie i utrzymanie należnej masy ciała, ale również utrzymanie prawidłowych poziomów cukru we krwi. Utrzymanie dobrej kondycji może też mieć wpływ na zmniejszenie dawek stosowanych leków doustnych czy insuliny i wspierać profilaktykę powikłań cukrzycowych. Pamiętajmy, że bezpieczny sport to zdrowie i poprawa zarówno formy, jak i samopoczucia” – dr Ismena Głowania, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii Grupy LUX MED.

  

Umiarkowany wysiłek fizyczny – czyli jaki?

dr Ismena Głowania, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii Grupy LUX MED

dr Ismena Głowania, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii Grupy LUX MED

Stopień intensywności ćwiczeń dla diabetyków zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości pacjenta, chorób współistniejących i poziomu zaawansowania choroby. Przed podjęciem wysiłku fizycznego należy zmierzyć poziom cukru we krwi, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia niedocukrzenia. Dla osób, które dodatkowo cierpią na nadwagę zaleca się na początek ćwiczenia odciążające kręgosłup, kolana i biodra tj. pływanie, aerobik w wodzie czy jazdę na rowerze. Aktywność fizyczna, w przypadku chorób przewlekłych tj. cukrzyca, powinna być podejmowania regularnie i min. 5 razy w tygodniu, ale trwać nie dłużej niż 30-40 min. przy stałej kontroli pulsu i zachowaniu maksymalnej częstości pracy serca na poziomie 60–85%.

 

„Umiarkowany sport jest wskazany dla wszystkich osób chorych na cukrzycę, zarówno typu 1. jak i 2., jeśli poziom glukozy we krwi nie przekracza 300 mg/dl. Jednak jeśli u pacjenta pojawią się niepokojące objawy powinien zaprzestać ćwiczeń i skonsultować się pilnie
z lekarzem, ponieważ w przypadku chorych na cukrzycę nadmierne i niekontrolowane przeciążenie organizmu może prowadzić do hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Pacjent diabetologiczny powinien cyklicznie konsultować przebieg ćwiczeń i zaleconą dietę
z ekspertem, aby mieć swą cukrzycę pod kontrolą”  –
dr Ismena Głowania, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii Grupy LUX MED.

 

Bezpieczne ćwiczenia dla cukrzyków:

 

 1. Nordic Walking 

Nie potrzebujesz wiele – wystarczą kijki i wygodne buty! Nordic można uprawiać w każdym miejscu i w każdych warunkach –  zarówno w mieście, jak i w parku czy lesie. Zachęć swoich najbliższych – razem zawsze raźniej!

 

 1. Slow jogging

Według Japończyków to sposób na długowieczność! Ta forma biegu jest spokojna i niewyczerpująca, a przy tym skutecznie obniża ciśnienie, poprawia sylwetkę i wyróżnia się umiarkowanym wysiłkiem. Nie zapomnij o regularnym nawadnianiu –  pij porcjami zanim poczujesz pragnienie!

 1. Pływanie

Pływanie uruchamia aktywność całego ciała i odciąża kręgosłup czy kolana, dlatego jest wskazany dla osób cierpiących na nadwagę oraz dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu. Pływaj spokojnym i stałym tempem – sport ma być przyjemnością!

 1. Jazda na rowerze

Pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym i aktywności na świeżym powietrzu. Z odpowiednimi przerwami na odpoczynek i uzupełnionym zapasem wody możemy wybrać się nawet w dłuższą trasę. Pamiętaj tylko, aby nie jechać zbyt intensywnie. Jeśli możesz wybierz się raz w tygodniu rowerem do pracy.

 1. Kajaki

Jeśli wybierasz się na Mazury z pewnością możesz udać się na spokojny spływ kajakowy. Pamiętaj, aby płynąć zawsze w parze – jeśli poczujesz się gorzej, zawsze ktoś Ci pomoże. Zabierz też ze sobą bidon z wodą i mały prowiant, aby dostarczyć organizmowi porcję glukozy.

 1. Rolki

Jeśli nie lubisz chodzić lub pływać wybierz rolki! Spokojna półgodzinna jazda w parku przy ulubionej muzyce z pewnością poprawi Ci nastrój. A potem zasłużony odpoczynek i dużo wody!

[1] http://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/diabetes/data-and-statistics

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  29 października 2015 11:15

  Nie wiedziałam,że cukrzycy mają ograniczenia także w wyborze sportu.Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 2. Aneta  29 października 2015 13:18

  Również o tym nie wiedziałam 🙂

  Odpowiedz
 3. bbo  29 października 2015 14:07

  Okazuje się, że w każdej chorobie można być aktywnym.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  29 października 2015 17:38

  Aktywność fizyczna wskazana jest przy różnych schorzeniach .

  Odpowiedz
 5. Anita  29 października 2015 18:17

  U mnie na szczęście nie ma tego problemu!

  Odpowiedz
 6. martucha180  29 października 2015 19:11

  Podpowiem wujkowi.

  Odpowiedz
 7. Żanett  29 października 2015 22:48

  Rzeczywiście, cukrzycy powinni bacznie obserwować swój organizm podczas wysiłku fizycznego, ze względu na ryzyko hipoglikemii.

  Odpowiedz
 8. Gocha  2 listopada 2015 07:49

  Ciekawe propozycje 🙂

  Odpowiedz
 9. Patriszia  4 listopada 2015 18:56

  Nie wiedziałam tego. Cukrzyca to przykra choroba, niestety jestem w grupie ryzyka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany